Iz Črne na Koroškem ni poročil o poškodovanih, evakuirali bodo nekaj oseb

Letalske enote vojske in policije so v Črno na Koroškem dostavile prve pošiljke hrane in vode.
Fotografija: FOTO: Gorska Reševalna Zveza Slovenije/Facebook
Odpri galerijo
FOTO: Gorska Reševalna Zveza Slovenije/Facebook

Iz Črne na Koroškem ni poročil o poškodovanih, nekaj oseb bodo evakuirali s helikopterji, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal v. d. generalnega direktorja uprave za zaščito in reševanje Leon Behin. S helikopterji bodo tja dostavili tudi hrano, vodo in gorivo.

Do Črne na Koroškem so prekinjene vse cestne povezave, vključno z avstrijsko. Kljub temu se je tja mimo preprek ob pomoči Slovenske vojske uspelo prebiti prvim enotam zaščite in reševanja. Zdaj potekajo aktivnosti za lažjo dostopnost za intervencijske enote in oskrbo prebivalstva. »Gre za zelo zahteven teren, ki je dostopen s posebnimi vozili,« je dejal.

Letalske enote vojske in policije so v Črno na Koroškem dostavile prve pošiljke hrane in vode. Dostavili bodo tudi gorivo, ki ga potrebujejo za delovanje agregatov in repetitorskih postaj, da se ohrani vsaj komunikacijska povezava in normalno delovanje sistemov, ki so nujni za zagotavljanje kolikor toliko normalnega bivanja, je pojasnil.

Tudi minister za obrambo Marjan Šarec je v Mozirju za medije povedal, da Slovenska vojska med prednostne naloge šteje prav vzpostavitev stika s Črno na Koroškem, poleg fizičnega stika mora postaviti tudi repetitorske postaje, da z od sveta odrezano občino vzpostavijo zvezo.

Poplave: Črna na Koroškem. FOTO: Aljaž Tratnik 
Poplave: Črna na Koroškem. FOTO: Aljaž Tratnik 

»V Črni na Koroškem bodo še nekaj časa zelo zahtevne razmere,« je opozoril Behin. Dostopnost in zagotavljanje osnovnih življenjskih pogojev se sicer izboljšujeta, a bodo kljub temu s helikopterji evakuirali nekaj oseb. Nekateri objekti namreč niso primerni za bivanje, zato bodo osebe evakuirali v bolj primerna bivališča, je pojasnil. O pomembnejših poškodbah prebivalcev nimajo obvestil.

Težave z dostopnostjo so tudi v drugih koroških občinah, denimo na Prevaljah. Težave nastajajo pri dostopnosti do osnovnih živil. V tej luči popisujejo potrebe, da se bo lahko izboljšalo trgovinsko dostavo in normaliziralo delovanje na območju Koroške

image_alt
Na Ljubnem je odneslo štiri hiše, evakuirali več tisoč ljudi

Celotno regijo še vedno ogrožajo poplave in vse več zemeljskih plazov, k sreči pa je minulo noč manj intenzivno deževalo, je davi dejal regijski poveljnik civilne zaščite Alan Matijevič.

Prizadeta je celotna regija, najbolj pa Mežiška in Mislinjska dolina skupaj z Dravogradom, v Dravski dolini pa je po sedanjih podatkih največ težav zaradi zemeljskih plazov in zalitih objektov na območju občin Vuzenica in Podvelka, ni pa tako hudih poškodb infrastrukture kot v Mežiški in Mislinjski dolini.

Po besedah župana Občine Prevalje Matica Tasiča se razmere zaostrujejo, Meža nadalje narašča, prav tako podtalnica.

Meža je po njegovih besedah uničila most pri bencinskem servisu Petrol, bojijo se, da ga bo odtrgalo, zdaj pa reka spodjeda tudi bencinsko črpalko. Pretrgan je tudi vodovod in plinovod, nadalje spodjeda glavno cesto proti Črni. Poplavljenih je od 150 do 200 objektov v občini, dva plazova grozita dvema objektoma, prekinjena je železniška povezava. Na Prevaljah so evakuirali okoli 20 oseb, ki so nastanjeni v športni dvorani, je povedal za STA.

V petek je pri intervencijah na Koroškem pomagalo več kot 120 gasilcev iz Pomurja, del teh je ostal do danes, prihajajo pa tudi novi iz Pomurja, prav tako na Koroškem danes pričakujejo pomoč gasilcev z Dolenjske. Že v petek so na Koroškem v intervencijah pomagali pripadniki Slovenske vojske (SV) s tehnično opremo, ki so prespali v prevaljski občini in so danes na poti v Črno.

image_alt
Škoda bo ogromna – mostovi so podrti, ceste poplavljene, težave s pitno vodo

Marsikje v regiji ni pitne vode, saj so poškodovani vodovodi, zato bo predvsem v Mežiški dolini danes prednostna naloga zagotoviti pomoč gasilcev s cisternami z vodo. Prav tako sta na poti na Koroško dve cisterni SV, je povedal Matijevič.

V Dravogradu so v petek zaradi nevarnosti proženja plazov evakuirali okoli 150 ljudi, evakuacije pa so bile tudi drugod po regiji. Na Ravnah na Koroškem, kjer prav tako ne pomnijo takšnih poplav, je zaradi naraslih vodotokov davi še odrezan del naselja Dobrije.

Matijevič ponovno poziva vse ljudi, da naj ne hodijo na pot, če ni nujno. Davi so namreč na Prevaljah že reševali osebo, ki je bila ujeta v vodi na cesti. Matijevič se vsem, ki sodelujejo v intervencijah in pomagajo, zahvaljuje za pomoč, vse pa prosi za potrpežljivost.

Medtem pretoki reke Drave na meji z Avstrijo niso kritični. Po podatkih, ki jih je Matijevič dobil od Dravskih elektrarn, bo pretok reke na meji z Avstrijo pri Dravogradu naslednjih 24 ur pod 1000 kubičnih metrov na sekundo, kar je bistveno manj, kot je bilo ob poplavah novembra 2012. Okoli 7.30 je bil pretok Drave pri hidroelektrarni Dravograd dobrih 900 kubičnih metrov na sekundo, pri hidroelektrarni Fala pa 1660 kubičnih metrov.

Na Poljani je izmajhnega potoka nastal hudournik in poplavil več objektov. FOTO: Gasilci Prevalje/Facebook
Na Poljani je izmajhnega potoka nastal hudournik in poplavil več objektov. FOTO: Gasilci Prevalje/Facebook

Gorivo za Koroško

Poveljnik republiške civilne zaščite Srečko Šestan je v zvezi z gorivom za Koroško na novinarski konferenci v Ljubljani povedal, da so imeli zjutraj pripravljenih 2000 litrov goriva in dogovorjeno, da ga Slovenska vojska s helikopterjem dostavi na Koroško.

Z ministrstva za solidarno prihodnost pa so sporočili, da stanovalci Centra za usposabljanje, delo in varnost (CUDV) Črna niso v življenjski nevarnosti. Situacijo olajšuje dejstvo, da zaradi poletnih počitnic v domu biva zgolj 30 stanovalcev, so navedli. Dodali so še, da po znanih podatkih CUDV sodeluje z lokalnimi gasilskimi enotami in elektro službo, ki si prizadeva zagotoviti preskrbo z električno energijo še danes.

V Dravogradu številni evakuirani, tudi turisti

V Dravogradu, na stičišču treh naraslih rek Drave, Meže in Mislinje, so razmere še naprej kritične. Glavne prometne povezave do občine so prekinjene, zaradi nevarnosti plazov ostaja evakuiranih več kot 110 oseb, med njimi so tudi turisti. Marsikje ni elektrike in pitne vode, okrnjen je dostop do zdravstvene oskrbe. Pretok reke Drave pa ni kritičen.

Občina Dravograd je včeraj doživela apokalipso resnično nekih bibličnih razsežnosti, je razmere danes za STA opisal župan Občine Dravograd Anton Preksavec.

Velik del občine je bil poplavljen, razmere pa se danes še ne umirjajo, saj še naprej dežuje, Meža po njegovih podatkih še narašča in poplavlja. Sprožilo se je veliko zemeljskih plazov, podrlo je več mostov, med drugim most čez reko Mislinjo pri Otiškem Vrhu na glavni cesti proti Slovenj Gradcu, tam je prestavilo in uničilo tudi vzporedni most na kolesarski povezavi. Načelo je tudi nov, nedavno odprt most na kolesarski povezavi v Dravogradu.

Zaradi poplav in nevarnosti zemeljskih plazov so v petek evakuirali del prebivalcev z naselja Meža in prebivalce dela Mariborske ceste ter objektov nad čistilno napravo. »Nad temi objekti se nahaja ogromen plaz, ki ga bomo danes s pomočjo geologa, ki se prebija do nas, pregledali in sprejeli nadaljnje odločitve,« je dejal Preksavec.

Evakuirane občane so namestili v dvorec Bukovje in nekdanji hotel Traberk, ki so ga za silo usposobili za sprejem ljudi, nekateri pa so začasno namestitev našli pri svojcih in prijateljih. Prav tako so po županovih besedah morali poskrbeti za kar veliko število turistov, ki so obtičali v Dravogradu na poti z dopustov, okoli 30 turistov so evakuirali tudi iz poplavljenega hotela Korošica. V dravograjski osnovni šoli obratuje kuhinja, kjer pripravljajo obroke za vse začasno razseljene.

»Velika težava je tudi zdravniška oskrba, ker smo odrezani proti Slovenj Gradcu. Imeli smo že nekaj nujnih primerov, v katerih so gasilci dobesedno nosili ljudi čez podrte objekte,« je opisal župan. Ponekod so težave pri oskrbi s pitno vodo, tako da občanom gasilci pomagajo s cisternami, ponekod je prekinjena dobava električne energije. Zaprte so nekatere trgovine, dostavne poti so namreč prekinjene.

Koroške novice so sporočile, da je Slovenjgraški štab danes okoli 17. ure zaključil s svojim delom. Gasilke in gasilci bodo zdaj na pomoč priskočili Mežiški dolini, še vedno pa bodo v primeru težav na voljo občankam in občanom Mestne občine Slovenj Gradec.

Drava je v petek v Dravogradu prestopila bregove in delno ogrožala objekte ob reki, ni pa njen pretok kritičen. Glavnino problema prestavljata narasli Meža in Mislinja z vsemi pritoki.

Dežurne ekipe gasilcev so po županovih navedbah delale tudi vso minulo noč skupaj z pogodbenimi izvajalci. Občina je zaprosila tudi za pomoč vojske.

Drava je v večjem delu ostala v strugi, še najbolj poplavlja v spodnjem delu

V Podravju so posledice ujme pod nadzorom, zagotavljajo predstavniki civilne zaščite. Drava je v večjem delu ostala v svoji strugi, še najbolj pa poplavlja v spodnjem delu na območju Krčevine pri Vurbergu, kjer se je na varno moralo umakniti nekaj prebivalcev, je za STA dejal poveljnik ptujske civilne zaščite Primož Korošak.

V Mariboru se vodotok reke Drave umirja, je za STA ocenil vodja centra za obveščanje pri mariborski izpostavi Uprave RS za zaščito in reševanje Dejan Kosi. Ljudje jih zdaj večinoma kličejo za izčrpavanje vode iz hiš, sprožilo se je tudi nekaj zemeljskih plazov. Točnih številk Kosi še nima, saj jih gasilci še niso sporočili. Aktiviranih je bilo sicer 43 gasilskih društev in mariborska gasilska brigada, skupaj 450 gasilcev, je dodal.

Preberite še:

Obnavljamo Slovenijo

S projektom Obnavljamo Slovenijo ponujamo roko vsem žrtvam katastrofalnih poplav v Sloveniji. Tudi vi jim lahko pomagate z nakazilom v Sklad Ivana Krambergerja.

SMS-donacija: KRAMBERGER ali KRAMBERGER5 na 1919 in prispevali boste 1 evro oziroma 5 evrov.

Donacija na TRR: SI56 0292 2001 9831 742, s pripisom OBNAVLJAMO SLOVENIJO, sklic SI00 7265 ali s skeniranjem QR kode iz vaše mobilne banke.

Komentarji: