V Tokiu ugasnil olimpijski ogenj, rekordna bera Slovenije

Predsednik Moka Thomas Bach je na zaključni slovesnosti dejal, da so bile to igre upanja. Slovenija najbolj uspešna doslej s tremi zlatimi kolajnami.
Fotografija: Tokio je organiziral pandemične igre. FOTO: Fabrizio Bensch/ Reuters
Odpri galerijo
Tokio je organiziral pandemične igre. FOTO: Fabrizio Bensch/ Reuters

S sklepno slovesnostjo v Tokiu so danes končale igre 32. olimpijade moderne dobe. »To so bile olimpijske igre upanja, solidarnosti in miru,« je ob ugašanju olimpijskega ognja ocenil predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach. Pogledi pa so že uprti v Pariz, prizorišče naslednjih poletnih iger, ki bodo čez tri leta.



Slovenija je bila najbolj uspešna doslej na poletnih igrah. Osvojila je pet kolajn kot v Pekingu 2008, ampak prvič tri zlate. Prejeli so jih Primož Roglič, Benjamin Savšek in Janja Garnbret. Srebrna je bila Tina Trstenjak, bronasti Tadej Pogačar.

Thomas Bach je govoril na sklepni slovesnosti OI. FOTO: Dan Mullan/Reuters
Thomas Bach je govoril na sklepni slovesnosti OI. FOTO: Dan Mullan/Reuters


Zaključna slovesnost se je začela z ognjemetom in pregledom športnih utrinkov s tokratnih iger, ki jih je epidemija covida-19 prestavila za eno leto. Sledil je prihod športnikov, ki jih je bilo na osrednjem tokijskem prizorišču nekaj manj, kot jih je sicer ob koncu olimpijade vajeno olimpijsko občinstvo. Zaradi koronavirusnih ukrepov so se športniki od Japonske namreč morali posloviti 48 ur po zadnjem nastopu.
 

Zlata Garnbretova nosila zastavo


Najprej so nosilci zastav v sredini olimpijskega štadiona sklenili krog, ob spremljavi glasbe pa so ga zapolnili športniki, ki so še ostali v Tokiu. Slovensko zastavo je nosila zlata olimpijka v športnem plezanju Janja Garnbret. Po prihodu športnikov pod prazne tribune - tako kot na otvoritveni slovesnosti tudi tokrat niso bili dovoljeni gledalci - je prizorišče osvetlil slap lučk, ki so se nad športniki oblikovale v olimpijske kroge, simbol olimpijskih iger.

Thomas Bach je zavihtel olimpijsko zastavo. FOTO:  Jewel Samad/AFP
Thomas Bach je zavihtel olimpijsko zastavo. FOTO:  Jewel Samad/AFP


Po barvitem plesno-glasbenem programu je sledila tradicionalna podelitev zadnjih medalj maratoncem, nato pa so ob olimpijski himni spustili olimpijsko zastavo. Županja Tokia Yuriko Koike jo je predala Bachu, ta pa Anne Hidalgo, županji Pariza, mesta, ki bo gostilo naslednje poletne olimpijske igre. V francoski prestolnici so olimpijsko štafeto sprejeli z navdušenjem.

V Tokiu se sicer še ne poslavljajo povsem od športnikov. Čez dobra dva tedna se bodo v japonski prestolnici zbrali še paraolimpijski športniki.

Preberite še:

Komentarji: