Borrell: Španija, Irska in Slovenija bodo 21. maja simbolično priznale Palestino

Visoki zunanji predstavnik EU je danes datum potrdil v intervjuju za španski javni radio.
Fotografija: Josep Borrell. FOTO: Sarah Meyssonnier/Reuters
Odpri galerijo
Josep Borrell. FOTO: Sarah Meyssonnier/Reuters

Visoki zunanji predstavnik EU Josep Borrell je danes dejal, da bodo Španija, Irska in Slovenija simbolično priznale palestinsko državo 21. maja, poroča AFP. Borrell je datum potrdil v intervjuju za španski javni radio RNE. »To mi je potrdil zunanji minister José Manuel Albares,« je dejal Borrell, ki je v preteklosti vodil špansko diplomacijo. Upa, da se bodo Španiji, Irski, Sloveniji in Malti, ki so napovedale priznanje, pridružile še druge države EU.

Da bo Španija skupaj z Irsko Palestino priznala 21. maja, je v sredo poročala irska javna televizija RTE, v Madridu pa datuma doslej uradno niso potrdili.

Slovenska vlada je sicer na četrtkovi seji sprožila postopke za priznanje Palestine kot samostojne države, ki bodo po napovedih premiera Roberta Goloba zaključeni najpozneje do 13. junija.

image_alt
Slovenija skupaj s Španijo, Irsko in Malto v priznanje Palestine

»Potem bo verjetno« sledilo priznanje »še več« držav, za priznanje Palestine se je odločila tudi Belgija, je v intervjuju za španski javni radio še dejal Borrell. 

V pogovoru za špansko televizijo TVE je Borrell v četrtek dejal, da se je srečal z zunanjim ministrom Albaresom, ki je sicer danes v Washingtonu na pogovoru z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom.

Diplomat EU je dejal, da bo priznanje »simboličen korak politične narave«, ki ne bo prinesel spremembe na terenu, izraža pa zavezanost iskanju rešitve. Bolj kot državo se priznava voljo, da ta država obstaja, je dejal Borrell, ki prihaja iz vrst socialistov, tako kot vlada v Madridu.

Pri tem je priznal, da je težko, da bi 27 članic Unije doseglo dogovor o priznanju. Borrell pa upa, da se bo Španiji, Irski, Sloveniji in Malti, ki so priznanje napovedale, pridružilo še nekaj držav, pri tem je omenil Belgijo.

Premieri Slovenije, Španije, Irske in Malte so marca v skupni izjavi izrazil pripravljenost priznati Palestino, »ko bo to lahko učinkovito in bodo okoliščine primerne«.

Slovenska vlada je sicer v četrtek že začela postopek priznanja Palestine, ki ga želi zaključiti do 13. junija.

Borrell je na vprašanje, ali priznanje pomeni priznanje teroristične skupine Hamas, poudaril, da obstajajo palestinske oblasti. »Lahko se sprašujemo o njeni učinkovitosti, ampak palestinska vlada obstaja,« je dejal.

Spomnil je še, da so ZN v preteklosti priznali meje palestinske države. Ne bomo si je izmislili, določili so jo ZN, je dodal.

Palestinski premier Muhamed Mustafa in vodja slovenske diplomacije Tanja Fajon v Ramali. FOTO: MZEZ
Palestinski premier Muhamed Mustafa in vodja slovenske diplomacije Tanja Fajon v Ramali. FOTO: MZEZ

Fajonova znova na Bližnji vzhod 

Zunanja ministrica Tanja Fajon se medtem v soboto znova odpravlja na Bližnji vzhod, kjer se bo do srede srečala z najvišjimi predstavniki Egipta, Katarja, Združenih arabskih emiratov in Savdske Arabije. Osrednje teme pogovorov bodo trajajoče regionalne napetosti v zvezi z vojno v Gazi, so sporočili z ministrstva za zunanje in evropske zadeve.

Obisk bo začela na egiptovskem Sinaju, ki meji z Gazo. Tam si bo ogledala logistični center egiptovskega Rdečega polmeseca, kamor prihaja humanitarna pomoč za Palestince.

Kljub mednarodni solidarnosti je zaradi izraelskih omejitev Rafo v zadnjih sedmih mesecih ofenzive prečkala nezadostna količina pomoči, po zasedbi mejnega prehoda pa je ta zadnjih nekaj dni zaprt. Humanitarne razmere v enklavi se medtem zaradi splošnega pomanjkanja in izraelskega obstreljevanja nenehno slabšajo.

V nedeljo bo ministrica še sprva v Egiptu, kjer bo v Kairu opravila pogovore s predstavniki vlade, dan pozneje pa jo čakajo sestanki v Združenih arabskih emiratih. V torek bo Tanja Fajon v katarski Dohi, obisk pa bo sklenila v sredo v Rijadu v Savdski Arabiji.

Fajonova je Bližnji vzhod nazadnje obiskala v nedeljo, ko se je srečala s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom, predsednikom tamkajšnje vlade, in zunanjim ministrom Mohamedom Mustafo ter z izraelskim zunanjim ministrom Izraelom Kacem.

Ministrica je takrat izraelskemu kolegu dejala, da priznanje Palestine za Slovenijo ni več vprašanje, ob tem pa Izrael pozvala, naj opusti načrtovano ofenzivo na Rafo. V vmesnem času je slovenska vlada sprožila postopke za priznanje Palestine, izraelska vojska pa je vdrla v Rafo, kjer je zasedla mejni prehod z Egiptom in tako prevzela nadzor nad vsemi izstopnimi točkami iz Gaze.

Preberite še:

Komentarji: