EU naročila zdravilo sotrovinab

V članku povzemamo relevantne podatke o obvladovanju epidemije koronavirusa.
Fotografija: V Sloveniji prevladuje različica delta. FOTO: Stringer Via Reuters
Odpri galerijo
V Sloveniji prevladuje različica delta. FOTO: Stringer Via Reuters

20.24 V Avstriji že več kot 550 novih okužb z novim koranavirusom

V Avstriji so v zadnjih 24 urah potrdili 522 novih okužb z novim koronavirusom. Pred tednom dni 431. Razmere v avstrijskih bolnišnicah sicer še vedno niso zaskrbljujoče; število covidnih bolnikov, ki potrebujejo zdravljenje v bolnišnici, se je celo zmanjšalo za šest. Prav tako ni umrl noben covidni bolnik, na spletni strani poroča Kronen Zeitung. V Avstriji je doslej zaradi covida-19 umrlo 10.737 bolnikov.

Nov porast okužb gre vsaj delno pripisati številnim obiskovalcem festivala na plaži Zrće na hrvaškem otoku Pag. Med 17. in 24. julijem se je namreč na festivalu Austria goes Zrće mudilo okoli 19.000 Avstrijcev, pri 102 osebah pa so že potrdili okužbo. Oblasti svarijo, da je resnično število okužb še precej višje, zato so vse udeležence festivala prosili, naj spremljajo svoje počutje in se testirajo, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

V Avstriji z 8,9 milijona prebivalci so doslej razdelili skoraj 9,5 milijona odmerkov cepiv proti covidu-19. Po podatkih avstrijskega ministrstva za zdravje je vsaj en odmerek cepiva proti covidu-19 prejelo več kot 5,25 milijona Avstrijcev, kar predstavlja 66,51 odstotka za cepljenje ustreznega prebivalstva. Polno cepljenih proti covidu-19 je 4.43 milijona Avstrijcev ali 56,07 odstotka.

Glede na zadnjo javnomnenjsko raziskavo inštituta Gallup, ki jo povzema APA, večina Avstrijcev podpira obvezno cepljene za zaposlene v zdravstvu in negi. 59 odstotkov vprašanih tovrstno obvezno cepljenje podpira, 38 jih je proti. Splošno obvezno cepljenje jih na drugi strani podpira samo 24 odstotkov, 70 odstotkov jih je odločno proti. Pripravljenost na cepljenje je sicer izreklo 74 odstotkov vprašanih.

19.20 EU naroča zdravilo sotrovimab

Evropska komisija je v torek podpisala okvirno pogodbo o skupnem javnem naročilu s farmacevtsko družbo Glaxo Smith Kline za dobavo zdravila sotrovimab. To zdravilo se lahko uporablja za zdravljenje bolnikov s covidom-19, pri katerih so prisotni blažji simptomi in ne potrebujejo dodatnega kisika, vendar obstaja tveganje za hud potek bolezni. Sotrovimab ali VIR-7831 spada med monoklonska protitelesa. Pri njegovem razvoju je sodelovalo tudi podjetje Vir Biotechnology. Gre za enega od petih obetavnih terapevtikov, ki jih je Evropska komisija predstavila prejšnji mesec in jih trenutno pregleduje Evropska agencija za zdravila (Ema).

Študije kažejo, da lahko zgodnje zdravljenje s tem zdravilom zmanjša število covidnih bolnikov, pri katerih bi se razvila hujša oblika bolezni oziroma bi bilo potrebno bolnišnično zdravljenje ali sprejem v enote intenzivne nege. V omenjenem skupnem javnem naročilu za nakup do 200.000 terapij sodeluje 16 držav članic EU.

18.45 Pfizer na račun cepiva povečal profit

Ameriški farmacevtski velikan Pfizer, ki je skupaj z nemškim BioNTechom razvil eno od cepiv proti covidu-19, je s poslovanjem v drugem letošnjem četrtletju presegel pričakovanja analitikov z Wall Streeta. Čisti dobiček je od drugega četrtletja lani narasel za 59 odstotkov. Prihodki so na letni ravni narasli z 9,86 milijarde dolarjev na 18,98 milijarde dolarjev, samo na račun prodaje cepiva proti covidu-19 se je steklo za 7,8 milijarde dolarjev prihodkov. Pfizer pričakuje, da bo s prodajo cepiva v celotnem letošnjem letu zabeležil 33,5 milijarde dolarjev prihodkov. Skupni prihodki naj bi po napovedi podjetja znašali do 80 milijard dolarjev, dobiček pa do 4,05 dolarja na delnico.

Podjetje Pfizer s cepivom dobro služi. FOTO: Justin Tallis/AFP
Podjetje Pfizer s cepivom dobro služi. FOTO: Justin Tallis/AFP


18.10 Na Nizozemskem manj okužb

Na Nizozemskem so v zadnjih 24 urah potrdili 3513 novih okužb, kar je skoraj 500 manj kot dan prej. V zadnjih tednih se je število pozitivnih testov na novi koronavirus po podatkih nizozemskega inštituta za zdravje in okolje (RIVM) zmanjšalo za skoraj 50 odstotkov. Razlog naj bi bili predvsem strožji epidemiološki ukrepi, predvsem v nočnih lokalih in diskotekah. Se pa v nizozemskih bolnišnicah povečuje število covidnih bolnikov. Trenutno se tam zdravi 629 bolnikov, kar je 13 več kot dan prej. V zadnjih sedmih dneh so povprečno na dan zabeležili štiri smrti zaradi covida-19, teden prej dve, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

17.10 Cepljeni iz EU v Združeno kraljestvo brez karantene

Združeno kraljestvo sprošča pogoje vstopa v državo za osebe iz Evropske unije in ZDA, ki so v celoti zaščiteni pred covidom-19. Od 2. avgusta namreč za njih ne bo več obvezna karantena, so danes sporočili iz britanske vlade. Trenutno velja, da lahko iz bolj ogroženih držav na t. i. rumenem seznamu v Veliko Britanijo brez karantene vstopijo le tisti, ki so bili cepljeni na Otoku. Izjema velja za Francijo, poroča britanski BBC.

Britanska vlada je sporočila, da bo sprememba pogojev omogočila združitev svojcev in prijateljev, ki živijo v tujini. Britanski minister za promet Grant Shapps je pojasnil, da bo vstop brez karantene veljal za tiste, ki so bili cepljeni s cepivom, ki je odobreno v EU ali ZDA. Še vedno pa bodo morali potniki predložiti negativen test pred prihodom in drugi dan po prihodu.
Zaenkrat ni znano, ali bodo podoben ukrep sprejele tudi druge britanske dežele.

16.45 V Sloveniji že močno prevladuje različica delta

Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) je v zadnjem obdobju med 160 analiziranimi vzorci s potrjeno okužbo z novim koronavirusom potrdil različico delta v 139 primerih oziroma 90 odstotkih vzorcev. Tudi te analize potrjujejo prevladujočo različico delta v Sloveniji.

Na IMI so v zadnjo analizo virusnih različic novega koronavirusa vključili 160 vzorcev s potrjeno okužbo, ki so bili odvzeti med 12. in 17. julijem. Kot že analize Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) tudi podatki inštituta kažejo na prevladujočo različico delta v Sloveniji, saj so jo potrdili kar v 90 odstotkih primerov. Doslej so sicer na IMI to različico potrdili pri 393 osebah. Poleg tega so v zadnjem obdobju pri eni osebi iz osrednjeslovenske regije potrdili različico delta plus, doslej skupaj pa pri sedmih osebah.

Različico alfa so v zadnjem obdobju zaznali v 13 vzorcih oziroma osmih odstotkih. V enem primeru pa so zaznali genetsko različico jota, in sicer pri osebi s stalnim prebivališčem v tujini. Ta različica je sicer razširjena v ZDA, predvsem v New Yorku.

16.29 WHO: V zadnjem tednu porast števila smrti covidnih bolnikov

Število prijavljenih smrtnih primerov covidnih bolnikov po svetu se je v enem tednu povečalo za 21 odstotkov. V tednu med 19. in 25. julijem je namreč umrlo še 69.000 covidnih bolnikov, so danes sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).

Novi koronavirus je doslej terjal več kot štiri milijone življenj. Strokovnjaki so pri tem opozorili, da države niso poročale o vseh ljudeh, ki so umrli po okužbi z novim koronavirusom, obenem pa so imeli nekateri umrli hude pridružene bolezni, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Pretekli teden so ob tem potrdili še 3,8 milijona okužb, kar je osem odstotkov več kot teden prej. Od začetka pandemije so potrdili že skoraj 194 milijonov okužb.

WHO je preučil tudi več kot 90 študij o učinkovitosti cepiv, ki jih je organizacija odobrila, to so cepiva družb AstraZeneca, Johnson & Johnson, Moderna, Pfizer/BioNTech, Sinovac in Sinopharm. Študije v realnem času sicer niso celovite, saj so se večinoma osredotočale le na določena cepiva ali države. Tako je 60 odstotkov študij iz le treh držav, kjer so s cepljenjem začeli zgodaj: Izraela, ZDA in Velike Britanije. Kljub temu pa študije potrjujejo, da so cepiva učinkovita proti težjim potekom bolezni. Učinkovitost cepiv AstraZenece, Moderne, Pfizerja in Sinovaca je več kot 80-odstotna. Pri AstraZeneci in Pfizerju so ugotovili tudi učinkovitost proti različici delta.

Število aktivnih primerov okužb se je v primerjavi z dnevom prej povečalo za dva, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov pa se je zmanjšalo za štiri primere okužb. FOTO: Blaž Samec/Delo
Število aktivnih primerov okužb se je v primerjavi z dnevom prej povečalo za dva, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov pa se je zmanjšalo za štiri primere okužb. FOTO: Blaž Samec/Delo


14.00 Kompromis zdravstvene stroke in gospodarstva?

Potem ko je v zadnjih dneh Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije ostro protestirala proti vladnim odlokom, ki gostincem nalagajo preverjanje PCT, frizerjem in kozmetikom pa se obeta pogostejše in celo plačljivo testiranje, je vodstvo zbornice danes gostilo ministra za zdravje Janeza Poklukarja, vodjo svetovalne skupine Matejo Logar, direktorja NIJZ Milana Kreka in predstavnike vlade, zdravstvene stroke ter gospodarstva. Govorili so o nezadovoljstvu med obrtniki in podjetniki, ki so jih povzročili omenjeni ukrepi. Zbrani so bili enotni, da je najpomembnejši cilj ukrepov zajezitev širjenja virusa, a je ob tem treba tudi zagotoviti čim bolj nemoteno delovanje gospodarstva. Dogovorili so se, da bodo v prihodnje kompromis med predlogi zdravstvene stroke in gospodarstva iskali v posebni delovni skupini. 

12.15 V Avstriji že več kot 550 novih okužb z novim koronavirusom

V Avstriji so v zadnjih 24 urah potrdili 522 novih okužb z novim koronavirusom. Pred tednom dni 431. Razmere v avstrijskih bolnišnicah sicer še vedno niso skrb vzbujajoče; število covidnih bolnikov, ki potrebujejo zdravljenje v bolnišnici, se je celo zmanjšalo za šest. Prav tako ni umrl noben covidni bolnik, na spletni strani poroča Kronen Zeitung.

V Avstriji je doslej zaradi covida-19 umrlo 10.737 bolnikov.

Glede na zadnjo javnomnenjsko raziskavo inštituta Gallup, ki jo povzema avstrijska tiskovna agencija APA, pa večina Avstrijcev podpira obvezno cepljene za zaposlene v zdravstvu in negi. 59 odstotkov vprašanih tovrstno obvezno cepljenje podpira, 38 jih je proti. Splošno obvezno cepljenje na drugi strani podpira samo 24 odstotkov, 70 odstotkov jih je odločno proti. Pripravljenost na cepljenje je sicer izreklo 74 odstotkov vprašanih.

V Avstriji z 8,9 milijona prebivalci so doslej razdelili skoraj 9,5 milijona odmerkov cepiva proti covidu-19. Po podatkih avstrijskega ministrstva za zdravje je vsaj en odmerek cepiva proti covidu-19 prejelo več kot 5,25 milijona Avstrijcev, kar predstavlja 66,51 odstotka za cepljenje ustreznega prebivalstva. Polno cepljenih proti covidu-19 je 4,43 milijona Avstrijcev ali 56,07 odstotka.

12.00 V Nemčiji polno cepljenih več kot polovica prebivalcev

V Nemčiji je polno cepljenih več kot polovica prebivalcev, je danes sporočil nemški minister za zdravje Jens Spahn. Kljub temu v državi vlada zaskrbljenost zaradi upočasnitve tempa cepljenja proti covidu-19, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»41,8 milijona Nemcev je polno cepljenih. 61,1 odstotka pa je prejelo vsaj en odmerek cepiva. Več ljudi ko se bo cepilo, varnejša bosta jesen in zima,« je pri tem na twitterju zapisal minister Spahn.

Nemška kampanja cepljenja se je po počasnem začetku spomladi letos pospešila, a država še vedno ni dosegla želenega cilja, ki je 80-odstotna precepljenost, s katero naj bi dosegli čredno imunost. Zagon cepljenja se je v zadnjih tednih zelo upočasnil, s tem pa so se okrepile bojazni pred četrtim valom epidemije zaradi bolj nalezljive različice novega koronavirusa delta.

Prav cepljenje in ukrepi za zajezitev okužb naj bi bili ena od osrednjih tem predvolilne kampanje za nemške parlamentarne volitve, ki bodo 26. septembra. V nasprotju z nekaterimi evropskimi državami, kot sta Francija in Grčija, v Nemčiji za zdaj izključujejo obveznost cepljenja za določene poklice.

9.45 V torek potrdili 85 okužb z novim koronavirusom

V torek so opravili 1583 PCR-testov na okužbo z novim koronavirusom in pri tem potrdili 85 okužb, kar je 5,4 odstotka, je objavljeno na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Trenutno je v državi po ocenah NIJZ aktivnih 873 primerov okužb, sedemdnevno povprečje pa znaša 65.

V torek so opravili tudi 19.482 hitrih antigenskih testov na okužbo z novim koronavirusom, katerih pozitivne rezultate potrjujejo še s PCR-testiranjem.

Število aktivnih primerov okužb se je v primerjavi z dnevom prej povečalo za dva, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov pa se je zmanjšalo za štiri primere okužb. Medtem je 14-dnevno povprečje števila okužb na 100.000 prebivalcev ostalo enako kot dan prej in znaša 41 okužb, kažejo podatki NIJZ.

7.10 Biden namerava ukazati obvezno cepljenje vseh zveznih uslužbencev

Ameriški predsednik Joe Biden naj bi v četrtek napovedal, da se bodo morali vsi zvezni uslužbenci in pogodbeniki obvezno cepiti proti covidu-19 ali pa se bodo morali redno testirati in spoštovati druge ukrepe za omejitev širjenja pandemije, poroča televizija CNN, ki se sklicuje na dobro obveščene vire v vladi.

Bidnu je, kot kaže, prekipelo, ker doslej niso povsem cepili še niti polovice prebivalcev ZDA, čeprav je cepiva na voljo več kot dovolj. Zaradi tistih, ki zavračajo cepljenje, se koronavirus širi naprej, predvsem z novo različico delta in Biden se je odločil, da bo ukrepal v skladu s pooblastili, ki jih ima.

Biden namerava v četrtek predstaviti tudi nove spodbude za cepljenje. FOTO: Evelyn Hockstein/Reuters
Biden namerava v četrtek predstaviti tudi nove spodbude za cepljenje. FOTO: Evelyn Hockstein/Reuters


Biden namerava v četrtek prav tako predstaviti nove spodbude za cepljenje. Že v ponedeljek je ministrstvo za veteranske zadeve sporočilo, da se bodo morali cepiti vsi zdravstveni delavci v okvirju ministrstva.

Ukaz za cepljenje vseh zveznih uslužbencev je korak, h kateremu zdravstveni strokovnjaki Bidna že dlje časa pozivajo.
Kljub vsemu pa Biden še vedno ne bo ukazal obveznega cepljenja za pripadnike oboroženih sil ZDA, čeprav ima za to vsa pooblastila.

Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) je izdal nova navodila glede nošenja mask in to zdaj priporoča za vse v zaprtih prostorih, tudi za cepljene. Biden je krivdo za nadaljevanje širjenja pandemije pripisal Američanom, ki se nočejo cepiti.

Komentarji: