Kovačič: Premagali smo se sami; Pajenk: Želimo kolajno

Slovenski odbojkarji so na EP v Rimu morali priznati premoč Poljakom. Ključna poškodba Gregorja Ropreta. V soboto za tretje mesto proti Franciji.
Fotografija: Kapetan Tine Urnaut ni mogel preprečiti poraza. FOTO: CEV
Kapetan Tine Urnaut ni mogel preprečiti poraza. FOTO: CEV

Včasih je usoda vrhunskih športnikov kruta. Slovenski odbojkarji so bili v Varni zmagovalci vseh sedmih tekem na 33. evropskem prvenstvu, a prvi poraz jim je razbil sanje o zlatu. Ob prihodu v Rim so v polfinalu priznali premoč Poljakom, ki so zmagali s 3:1 (-23, 21, 20, 21) in se Slovencem oddolžili za več bolečih porazov iz preteklosti.

Prvo ime tekme je bil Wilfredo Leon s 25 točkami, tragični junak pa Gregor Ropret, čigar poškodba je ekipi Gheorgheja Cretuja pristrigla peruti. Kapetan Tine Urnaut in tovariši še vedno lahko osvojijo kolajno, v soboto ob 17.30 jih čaka boj za bron proti Franciji, ki ni imela recepta proti Italiji. Gostitelji so zmagali  s 3:0 (21, 19, 23). Slovenci imajo sicer tri srebrne kolajne z zadnjih štirih prvenstev stare celine.

1. niz (25:23): Izkoriščena prva zaključna žoga

Slovenci so tekmo s prvo reprezentanco na svetovni lestvici začeli odločno, prvič povedli s 3:2. Nadaljevalo se je tipanje, ekipi sta se izmenjevali v vodstvu, dokler Poljake ni do prednosti dveh točk (8:6) popeljal Lukasz Kaczmarek. Slovence sta do izenačenja pripeljala Rok Možič in Jan Kozamernik. Pri 11:11 sta bila tekmeca povsem enakovredna, bilo je že deset izenačenj.

Slovenski blok ni mogel zaustaviti Poljakov. FOTO: CEV

Pri 12:14 je Cretu zahteval pol minute odmora, nakar so njegovi fantje zaigrali boljše in izenačili na 16:16. Slovenci so dobro pazili na visokega Leona, na Kubi rojenega naturaliziranega igralca Poljske. Poljaki so bili v rahli prednosti do izida 21:20, Slovenci pa so zasukali izid in selektorja Nikolo Grbića prisilili v pol minute odmora, nakar je za vodstvo s 23:22 poskrbel kapetan Urnaut. Slovenci so izkoristili priložnost in izkoristili že prvo zaključno žogo, pregled posnetka je pokazal, da ni bilo dotika pri bloku in trikratni srebrni junaki so dobili uvodni niz, v katerem so pokazali borbenost ter predvsem mirnost in zbranost, saj so storili samo šest tehničnih napak.

2. niz (21:25): Poljaki uprizorili preobrat od 2:6 do 20:14

Še bolj samozavestni Slovenci so odlično odprli drugi niz, dosegli prvi dve točki, kmalu pa je Klemen Čebulj z asom in neubranljivim servisom povišal na zelo lepih 6:2. Srb Grbić je znova zahteval posvet z igralci. Po njem so se ti zbrali in prevzeli pobudo. Z delnim izidom 4:0 so izenačili na 6:6. Slovenci so naredili nekaj napak in Cretu je pri 9:12 zahteval premor. Ni pomagalo, Poljaki so ušli na skrb vzbujajočih 14:10. Razigral se je tudi Leon, ki je povišal na skrb vzbujajočih 17:12, kasneje je bilo celo 20:14.

Slovenci so doživeli prvi poraz. FOTO: CEV

Slovenci se vseeno niso vdali, ob koncu niza so zaigrali bolje in znižali zaostanek na 18:20 ter spet vnesli nemir v tabor tekmecev. Ti so po Grbićevem »timeoutu« vendarle niz mirno pripeljali do konca, 25:21. Slovencem je popustila zbranost, naredili so kar 13 napak.

3. niz (20:25): Po poškodbi Ropreta so se Poljaki razigrali

Tretji niz je bil podobno izenačen kot prvi, v katerem je bil izid kar osemnajstkrat poravnan. Za prvo vodstvo Slovenije s 7:6 je poskrbel Čebulj. Pri 10:9 za Slovence je bilo že osem izenačenj. Poljaki so sredi niza izkoristili moment in povedli z 12:11. Zatem je sledil šok za Slovence, gleženj si je poškodoval podajalec Ropret, ki so mu morali pomagati z igrišča. Poljaki so dosegli točko za 14:12 in Cretu je vzel pol minute odmora ter dal navodila mlademu Urošu Planinšiču.

Izguba je bila prevelika in je porušila slovenski sistem igre. Poljaki so dobili veter v jadra in prišli do vodstva z 19:15. Vrnitve ni bilo na vidiku. Poljaki so niz dobili s 25:20, ko je kapetan Aleksander Śliwka s sonožnim skokom postavil piko na i nizu številka 3.

Slovence čaka tekma za bron. FOTO: CEV

4. niz (21:25): Premočni Poljaki so dobili zadoščenje

V četrtem nizu so se Slovenci dobro borili do izida 10:10, toda Leon je bil predober in je zabil za 13:11. Cretu je poskušal vse, ampak tekmeci so ušli na 17:11, ko je bilo zgodbe praktično konec. Do 21:23 so slovenski odbojkarji še grizli, vendar na koncu ni bilo drame in Poljaki so zasluženo v finalu. S tem so se oddolžili Slovencem za tri zadnja dva poraza v polfinalih evropskih prvenstvih, nazadnje v Katovicah pred dvema letoma.