Fantje, zlati ste: Slovenci z epsko predstavo ostali na pragu raja

Slovenska košarkarska reprezentanca je v dramatičnem polfinalnem obračunu olimpijskih iger izgubila s Francijo (89:90). V tekmi za tretje mesto z Avstralijo.
Fotografija: Gregor Hrovat, ki se je izkazal z nekaj potezami v napadu in obrambi, tolaži še enega tragičnega junaka tekme Klemna Prepeliča. FOTO: Aris Messinis/AFP

Slovenski košarkarji so v zgodovinskem polfinalu olimpijskega turnirja v Tokiu izgubili s Francijo. Polfinalna tekma evropskih ekip je upravičeno požela veliko pozornost po vsem košarkarskem svetu, tudi v ZDA, ki so na zmagovalca obračuna že čakale v velikem finalu. Slovenci so po odličnem prvem polčasu popustili v tretji četrtini, a se nato z izjemnim preobratom vrnili v igro za zmago. Luka Dončić je imel v rokah žogo za zmagoviti napad, ki ga je s polaganjem zaključil Klemen Prepelič, a je enega junakov sobotnega obračuna z blokado dobri dve sekundi pred koncem ustavil Nicolas Batum. To je bil prvi poraz slovenskih košarkarjev na velikih tekmovanjih po eurobasketu 2015 in prvi, odkar se je članski izbrani vrsti priključil Dončić.

Spet ni šlo brez zgodovinskega dosežka: zvezdnik Dallasa je šele kot tretji košarkar v zgodovini in prvi po LeBronu Jamesu na tekmi olimpijskih iger zabeležil trojnega dvojčka. S 16 točkami, 10 skoki in kar 18 podajami se je z zlatimi črkami vpisal v košarkarske učbenike, prvi strelec slovenske reprezentance je bil sicer s 23 točkami (dodal je še osem skokov) Mike Tobey. Prva strelca tekme sta bila Francoza Nando De Colo (25 točk in 7 skokov) ter Evan Fournier (23 točk in 5 skokov).

Razočarani Luka Dončić po koncu tekme v Saitami. FOTO: Brian Snyder/Reuters

Tekma bo ne glede na razplet šla v zgodovino slovenske košarke. Ljubitelji športa si jo bodo brez dvoma zapomnili in si verjetno v glavah še dolgo vrteli razplet zadnjih sekund. Slovenijo je zgolj delček sekunde oziroma posredovanje francoskega centra Nicolasa Batuma ločil od uvrstitve v finale. Prepelič je v zadnjem napadu, par sekund pred koncem prodrl pod koš, žogo vrgel proti obroču, a jo je Batum, član NBA-ekipe Los Angeles Clippers, na poti do mrežice ustavil z blokado in Francijo popeljal v finale.

Izenačeno in borbeno od prve minute

Kljub dramatičnemu razpletu si slovenski košarkarji zaslužijo čestitke za prikazano borbenost. Zdaj jih čaka približno 48 ur, da se soočijo s porazom in čim bolje pripravijo na tekmo za tretje mesto, ki lahko Sloveniji prinese prvo olimpijsko kolajno v ekipnih športih. V finalu, ki je na sporedu v soboto ob 4.30, bosta igrali Francija in ZDA. Američani so v polfinalu premagali Avstralijo s 97:78.

S porazom se je končal niz osmih zmag Slovenije; štiri na kvalifikacijskem turnirju v Kaunasu (Poljska, Južna Koreja, Venezuela, Litva) konec junija in štiri v Tokiu (Argentina, Japonska, Španija, Nemčija). Slovenski virtuoz Dončić je pred tem dobil vseh sedemnajst uradnih tekem, tudi na tej pa se je zapisal v zgodovino. Prav v zadnji minuti tekme je z desetim skokom postal šele tretji košarkar v zgodovini s trojnim dvojčkom na OI. Pridružil se je Aleksandru Belovu (leta 1976 statistika 23 + 14 + 10) in Jamesu (2012/11 + 14 + 12).

Tekma neporaženih ekip na OI je bila po pričakovanjih izenačena in borbena od samega začetka. Slovenija je bila boljša v prvem delu, Francija večino drugega. Najvišja prednost Slovenije je bila 25:17, Francije deset točk. Slednja je bila v vodstvu skupno 18:20 minut, Slovenija slabih štirinajst. Skoraj deset minut je bil rezultat izenačen. Slovenija je bila na robu uvrstitve v finale, čeprav je imela najslabši strelski večer v Tokiu. Trojke je metala 10:30, zgrešila je devet prostih metov in prvič na OI izgubila skok (40:49).

Vseeno je prišla v dramatični končnici in po zaostanku 85:90 manj kot minuto pred koncem do priložnosti za zmago. Prepelič je najprej pretvoril tehnično napako Francije v štiri točke zaostanka, nato je 33 sekund pred koncem zadel trojko za 89:90, v zadnjem napadu, za katerega je imela Slovenija 21 sekund časa, pa mu je Dončić predal žogo, njegov poskus za zmago pa se je končal z blokado Batuma. Prepelič je tekmo končal pri 17 točkah (trojke 2/6). Tobey jih je zbral 23 (met iz igre 10/14) in ujel osem odbitih žog, Jaka Blažič je imel 14 točk (trojke 2/6), Vlatko Čančar pa 11 točk in devet podaj.

Potek tekme:

Dramatična zadnja četrtina (24:19) zlomila slovenska srca

Francozi so imeli prvi napad v zadnji četrtini. Batum je zapravil met za tri točke in napad je imela Slovenija: Blažič je po neposrečenem poskusu prek Tobeyja zadel za tri (68:71). Po novi fantastični podaji Dončića pod koš do Dimca, ki je zlahka zadel, se je francoski naskok stopil na vsega točko. Timothé Luwawu-Cabarrot je nato vendarle spravil žogo skozi slovensko mrežico (70:73), a je z odličnim polaganjem na drugi obroč Slovence na minimalni zaostanek spet približal Čančar. Fournier je nato zadel trojko (72:76). Fournier je po tem, ko je z mizo producentov med poskusom reševanja žoge z dlanjo grdo trčil Dončić, spet zadel za dodatno povišanje prednosti (72:78). Dončić, ki mu prejšnji udarec očitno ni pustil večjih posledic, se je takoj podal v prodor in si priigral prosta meta – oba je zadel za 74:78.

Zdaj že tradicionalna visoka podaja Dončića do Tobeyja in zabijanje Američana je dobrih šest minut pred koncem prinesla novo približanje na vsega dve točki zaostanka (76:78). Po zgrešenem polaganju Prepeliča, ki ga je popravil Tobey, je bil izid znova izenačen (78:78). Blažič je bil v naslednjem napadu, ko je bilo do konca še 4,42 minute, deležen tehnične napake, potem ko je  glasno protestiral zaradi domnevno nepravilne blokade francoskega košarkarja. Sodniki si, zanimivo, posnetka akcije niso ogledali, De Colo pa je za piko na i zadel še trojko (78:82). Štiri minute in pol pred koncem tekme je Slovenija krenila v pomemben, dolg napad, ki se je končal z zgrešenim metom z razdalje Dončića. A tudi Francozi so svoj napad zapravili, Blažič pa je po podaji prek igrišča položil za 80:82. Živce so takrat začeli izgubljati tudi na francoski klopi, selektor Vincent Collet je ostro protestiral in tudi sam dobil tehnično napako. Blažič je bil natančen s črte prostih metov (81:82). Fournier je odgovoril z metom za tri točke, Prepelič pa nemudoma s polaganjem in dodatnim prostim metom. Tega je sicer zgrešil, a je odbito žogo pobral Tobey, ki jo je spravil skozi obroč, a nato tudi sam zgrešil svoj prosti met (85:85).

Klemen Prepelič je Slovenijo vrnil v igro za zmago. FOTO: Thomas Coex/AFP

Francozi so povedli z novim lahkim polaganjem De Coloja (85:87). Dončić je ob začetku zadnjih dveh minut krenil v prodor in podal navzven do Prepeliča, ki ni zadel. Neuspešni so bili tudi Francozi, je pa Gobert izsilil osebno napako. A zgrešil je oba prosta meta. Blažič je pred začetkom zadnje minute imel na roki vodstvo, a zgrešil, junak prvega polčasa Luwawu-Cabarrot pa je ostal sam na črti za tri točke ter neusmiljeno zadel (85:90). 56,1 sekunde pred koncem tekme je v prodor krenil Prepelič in izsilil hitro osebno napako za dva prosta meta. Prepelič je bil natančen le enkrat (86:90). A vse je popravil že čez nekaj sekund, ko je izsilil osebno napako v napadu Fournierja, ki je moral s petimi prekrški na klop. Prle-šov se je nadaljeval z metom za tri, ki je po podaji Dončića znižal izid na 89:90.

Do konca obračuna je bilo še 33,2 sekunde. Napad Francije. Hitro osebno napako je storil Prepelič nad De Colojem. Francozi so dobili novih 14 sekund. Met De Coloja ni bil natančen, Slovenija pa je imela napad za zmago. Dončić je imel žogo. Podal jo je do Prepeliča, ki je šel v prodor, a dobil blokado Batuma. Žogo so Francozi vrgli daleč od svojega koša, tekma je bila odločena, Slovenija pa je ostala brez uvrstitve v veliki finale.

Tretja četrtina (21:29) povsem v znamenju Francije

Slovenija je imela prvi napad, ki ga je z lahkim polaganjem zaključil Dončić. Z metom za tri točke je odgovoril Batum (46:45), po osebni napaki naših košarkarjev v napadu je nato za tri zadel še Fournier (48:46). Toda Čančar je odgovoril z isto mero za novo vodstvo Slovencev (49:48). Po akciji De Coloja je do lahkega zabijanja prišel Batum, po še enem zapravljenem napadu varovancev in trojki Batuma pa je Sekulić vzel minuto odmora (53:49). Za nameček je tehnično napako dobil še Dončić in Francozi so izkoristili tudi dodaten prosti met. A Slovenci so spet našli odgovor, Tobey je zadel za tri in znižal na 52:54. A to niso bile najboljše minute naših košarkarjev, Dončić pa je veliko govoril s sodniki, medtem ko so Francozi pobegnili že na +6 (58:52).

Rudy Gobert se je izkazal z nekaj osupljivimi blokadami. FOTO: Aris Messinis/AFP

Po novi zapravljeni akciji, tokrat Dragića, so imeli dobrih šest minut pred koncem tretje četrtine priložnost za še občutnejši pobeg. Sodniki so dolgo časa pregledovali posnetek osebne napake Dragića, ki je sledila dvoboju Ljubljančana z De Colojem. To je bila priložnost za nekaj dodatnih napotkov obeh klopi, De Colo pa je bil s črte prostih metov natančen (60:52). Za znižanje na 54:60 je spet udarila naveza Dončić-Tobey, dobrih pet minut pred koncem tretje četrtine pa je z lepim prodorom zablestel še Blažič (56:60). A sledil je odprt met za tri De Coloja (56:63), Čančar pa je s prostima metoma spet približal modre. A Francozi so uspešno držali naskok, po lahkem košu Fournierja je bilo spet 58:67.

Priložnost je ob začetku zadnjih treh minut tretje četrtine dobil tudi Gregor Hrovat, ki pa mu s soigralci ni uspelo zajeziti francoskega juriša na +10 (59:69). A ravno Hrovat je z zadetim metom za tri točke 1:22 minute pred koncem znižal na spet povsem znosnih 62:69. De Colo je zlahka prodrl pod koš in minuto pred koncem so Francozi spet udobneje vodili. Brez Dončića na parketu je odgovornost nase prevzel Blažič, ki je zadel z razdalje za 65:71. Hrovat je nato izsilil še osebno napako v napadu De Coloja in Slovenci so bili nenadoma spet povsem blizu. Na voljo so imeli naši tudi zadnji napad tretje četrtine, ko je na parket spet prišel Dončić, Čančarjev prodor in poskus zabijanja pa se je končal z novo izjemno blokado Goberta.

Druga četrtina izenačena (15:15), Slovenci še vedno v vodstvu

Francozi so imeli prvi napad, ki bi ga kmalu prekinil borbeni Aleksej Nikolić, a so galski petelini nato zgrešili z metom za tri točke. Žogo je v svoje roke vzel Dončić, a prejel silovito blokado. Francoski odgovor je prišel prek njihovega takrat najbolj vročega posameznika Luwawu-Cabarrota, ki je s polrazdalje od table zadel za izenačenje (29:29).

Prvi točki Slovenije je po lepem prodoru s težkim metom dosegel Prepelič za novo vodstvo za dve točki (31:29). Dončić je 7:11 minute pred koncem polčasa dobil nekaj počitka, v igro je prišel Blažič. Francozi so po novem hitro zapravljenem napadu svojih tekmecev izenačili na 31, slovenska klop pa je vzela minuto odmora.

Zoran Dragić med eno od akcij. FOTO: Brian Snyder/Reuters

Gobert je z izjemno blokado ustavil zabijanje Eda Murića, v igro pa je slabih šest minut pred koncem četrtine spet prišel Fournier. Francozi so takrat vendarle izkoristili eno številnih priložnosti za rezultatski preobrat, ko je Žiga Dimec z osebno napako ustavil Heurtela in je oba prosta meta zadel Heurtel (33:31). V igro so se takrat vrnili Dončić, Čančar in Tobey, Dončić pa je takoj krenil pod koš in ob Gobertu tudi lepo zadel, pri tem pa izmenjal par besed z enim od sodnikov, ki ni zapiskal za dodaten prosti met (33:33).

Svojo prvo trojko je ob začetku zadnjih petih minut polčasa zadel Prepelič za 36:33. Dončić je Prepeliča po približanju Francozov v naslednjem napadu našel pod košem za 38:35. Slovenci so v teh trenutkih izvrstno branili svoj koš, a jim prednosti ni uspelo povišati. Guerschon Yabusele je to izkoristil z izenačujočim metom za tri točke. Vroči Prepelič je z lepo potezo nato uspel prodreti pod koš in v enem zadnjih napadov četrtine mirno zadeti za 40:38.

Luka Dončić in sodnik Martins Kozlovskis. FOTO: Brian Snyder/Reuters
Nič mirnega ni bilo v prodoru in zabijanju Goberta, ki je žogo ob Tobeyju silovito zabil skozi obroč za 40:40. Pred zadnjo minuto je Dončić z novo vizionarsko podajo omogočil polaganje Tobeyju in Slovenija je spet vodila, toda Fournier se je nato sprehodil pod koš za novo izenačenje na 42. Francozi so nato svoj napad hitro zapravili, Slovenci pa so kljub priložnosti za hiter protinapad akcijo zadržali. Zaključilo se je uspešno, Čančar je zadel s strani za +2, Francozom pa so za zaključni napad ostale le še slabe štiri sekunde, v katerih pa se po posamičnem vložku Fournierja žoga sploh ni približala obroču.

Po prvi četrtini vodstvo Slovenije z 29:27

Slovenija je tekmo začela v zdaj že prepoznavni postavi z Dončićem, Čančarjem, Dragićem, Blažičem in Tobeyjem. Prvi napad je pripadel slovenskim košarkarjem, potem ko je sodniški met dobil Tobey. Batum je Dončića v prvem napadu ustavil z blokado, a so Slovenci odgovorili z ukradeno žogo in prvim lahkim košem, za katerega je poskrbel Blažič. Po iznajdljivi podaji Dončića je Blažič ob vstopu v drugo minuto tekme izpod koša zadel za novo vodstvo s 4:2.

Slovenski selektor Aleksander Sekulić. FOTO: Sergio Perez/Reuters

De Colo je z metom za tri točke poskrbel za prvo francosko vodstvo (5:4), ki pa ga je nemudoma z lastnim metom z razdalje še pred začetkom tretje minute izničil Tobey. Ta je nato z »alley-oopom« povišal že na 9:5, spet ga je zaposlil razigrani Dončić. A Francozi so odgovorili in po skoraj točno treh minutah igre spet vodili (10:9). Dončić je v eni naslednjih akcij padel na komolec, a brez vidnejših težav nadaljeval igro.

Francoski selektor Vincent Collet. FOTO: Sergio Perez/Reuters

Zadel je dve trojki v dveh napadih za vodstvo z 18:14, Tobey pa je popravil zgrešeno polaganje Nikolića za najvišjo prednost na tekmi (20:14), ko je nekaj prisilnega oddiha zaradi krvavečega komolca potreboval Dončić. Ta se je hitro vrnil po eni redkih izgubljenih žog nato zablestel še z nagajivo podajo med nogama tekmeca za nov lahek koš Tobeyja (22:17). Po tem, ko je Američan v naslednjem napadu izkoristil en prosti met in je odbito žogo skozi obroč potisnil Čančar, je bila razlika že osem točk (25:17). Tobey je žal dobil že drugo osebno napako, tako kot nekaj sekund prej Fournier.

Luka Dončić in Nando De Colo. FOTO: Aris Messinis/AFP

Francozom se je po nekaj zgrešenih slovenskih metih uspelo občutneje približati dobro minuto pred koncem četrtine (27:25), ko je drugo zaporedno trojko zade Luwawu-Cabarrot. A omenjeni košarkar je z nešportno osebno napako nad Dončićem slednjemu omogočil dva prosta meta in še slovenski napad, ki se je končal z novo osebno napako nad Ljubljančanom. Prišlo je tudi do nekaj »petelinjenja«, a je zvezdnik Dallasa zapravil oba prosta meta. Tudi zadnji slovenski napad je zaključil Dončić, čigar step back za tri točke pa je bil prekratek.