REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Blamaža: Trditve poslanca Horvata o Šarčevem vzpostavljanju »policijske države« povsem neverodostojne

Blamaža: Trditve poslanca Horvata o Šarčevem vzpostavljanju »policijske države« povsem neverodostojneJože Horvat pred znano podobo gospoda Danteja

Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik je sporočila, da po prijavi poslanca Jožefa Horvata iz NSi inšpekcijski nadzor nad vpogledom v osebne podatke 45 politikov, vključno s poslancem Jožefom Horvatom (NSi), še poteka, vendar se je že doslej izkazalo, da je bila »velika večina do zdaj preverjenih obdelav osebnih podatkov zakonitih«.

Nezakonito obdelavo so do zdaj ugotovili pri enem policistu in to ne zaradi obdelave poslanca Jožefa Horvata.

In še pri omenjenem policistu je policija kršitev zaznala sama.

Trditve poslanca in krščanskega demokrata Jožefa Horvata, s katerimi je napadel policijo in vohunjenja obtožil celo vlado Marjana Šarca so se tako v celoti izkazale kot neutemeljene.

Trditve poslanca in krščanskega demokrata Jožefa Horvata, s katerimi je napadel policijo in vohunjenja obtožil celo vlado Marjana Šarca so se tako v celoti izkazale kot neutemeljene.

Pri tem je še posebej izpostavil menda neutemeljen vpogled »pred polnočnico«, torej 24. decembra lani.

Podton je bil jasen – da policija zalezuje ljudi, ki so verni in se udeležujejo verskih obredov.

Ne glede na to se je Jožef Horvat – ob izdatni podpori strankarskih medijev, ki spadajo pod partijsko okrilje sorodne stranke SDS – poskusil braniti, češ da Šarcu ni očital ničesar neresničnega in da je imel povsem prav, ob tem pa je zatrjeval še, da je »informatik« (po poklicu je sicer fizik) in da ve, kako iskati podatke.

Ter da so njegove podatke morali obdelati oziroma v njih vpogledati zaradi njegovega »unique« ključa, to pa je njegov – EMŠO.

Vendar je pri tem poslanec iz vrst krščanskih demokratov očitno odkrival toplo vodo, kajti informacijska pooblaščenka je v svojem poročilu povsem lepo in razločno pojasnila, kako je do omenjenega vpogleda prišlo.

Iz policijskih dnevnikov izhaja, so napisali pri informacijskem pooblaščencu, da je policist s policijske postaje Murska Sobota pred  polnočnico lani res naredil poizvedbo po imenu in priimku Jožef Horvat, nato pa je iz nabora vidnih podatkov nadaljeval z obdelavo podatkov točno določenega Jožefa Horvata, ki ga je takrat dejansko obravnavala policija, to pa ni bil poslanec NSi.

Policija torej nikakor ni vpogledala v podatke poslanca NSi na osnovi njegovega EMŠO-ja, pač pa zgolj na podlagi imena, torej poslanec v tem primeru sploh ni bil glavna tarča obdelave.

Ni mi jasno, kako se lahko tak poznavalec delovanja informacijskih sistemov blamira na tako sramoten način.

Osebne podatke 45 politikov je sicer obdelovalo 700 zaposlenih na policiji.

Eden od zaposlenih je obdeloval osebne podatke sedmih politikov, štirje zaposleni šestih politikov, sedem petih in osem zaposlenih podatke štirih politikov. Večina zaposlenih pa je obdelovalo podatke enega, so zapisali v sporočilu.

»Gospod Horvat je bil pred mnogimi leti zaposlen v službi za avtomatsko obdelavo podatkov v murskosoboški Muri. Lahko bi rekli, da je bil med pionirji računalniške dobe. Ni mi jasno, kako se lahko tak poznavalec delovanja informacijskih sistemov blamira na tako sramoten način je ocenil eden od uporabnikov portala MMC-ja ob tem razkritju.

Podobnih komentarjev je bilo še veliko.

Kljub temu pa je Jožef Horvat – ki naj bi Šarca obtožil menda na nagovor SDS-ovega politika Žana Mahniča – še naprej trdil, da se s svojimi izjavami ni prenaglil.

Marjan Šarec in policija

»Kaj pa, če ima vsa država res pravo vohunsko afero?! Izpise vpogledov v evidence smo dobili vsak za svoj EMŠO, zato je samodiskreditacija IP z banalnimi razlagami o 180 osebah po imenu Jožef Horvat (najbrž nimajo istega EMŠO?!) strokovno nepojmljiva!,« se je ogorčeno odzvala poslanka SMC Monika Gregorčič.

Po vsem skupaj bi bilo korektno, če bi se poslanec Horvat Marjanu Šarcu in »pomagačem« zaradi svojih zlonamernih podtikanj opravičil.

Jožef Horvat pa je v svoji izjavi za javnost povedal, je že 24 let informatik.

»Delal sem že prej na tem področju in vem, kako se formirajo ključi, kako priti do posameznega zapisa v bazi podatkov, do posameznega stavka, če hočete. So ključi, ki so unikatni (UNIQE). To je EMŠO. Jaz imam edini na svetu ta ključ,« je v odzivu na objavljeno sporočilo informacijske pooblaščenke Prelesnikove odgovoril vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat.

Vendar to ni v nasprotju s trditvijo Prelesnikove, ki je lepo pjasnila, kako je policist najprej iskal Jožefa Horvata, nato pa dalje iskal nekega drugega Jožeta Horvata, na podlagi EMŠO-ja.

Izjava Mojce Prelesnik
Iz informacije Mojce Prelesnik je razvidno, da v primeru Jožeta Horvata ni prišlo do nezakonitih vpogledov v njegove osebne podatke na božični večer. 

Poudaril je, da sam nikoli ni govoril o tem, da je šlo za nezakonite vpoglede.

Kajti lagati ne samo da ni lepo. Je greh, ali ne gospod poslanec? In vsi vemo, kje končajo grešniki. Kajti dan končne sodbe prihaja, na volitvah ali kako drugače.

Res pa je, da je zatrdil, da je bila »v obdobju vlade Marjana Šarca, prav v obdobju, ko smo se pogajali za novo koalicijo, gostota vpogledov največja.«

Toda iz njegovih v preteklosti podanih izjav je očitno, da poslanec ne govori resnice.

Horvat je namreč že na dan, ko je izrekel svoje obtožbe, na vprašanje, zakaj se to vse dogaja odgovoril tako: »Zakaj? Morda bo na to odgovoril Marjan Šarec. Očitki, ki jih danes dobivamo, da smo mi tista koalicija, ki vzpostavlja policijsko državo, ne držijo. Nasprotno – policijsko državo so po tem sodeč vzpostavljali Šarec in njegovi pomagači.«

Po vsem skupaj bi bilo korektno, če bi se poslanec Horvat Marjanu Šarcu in »pomagačem« zaradi svojih zlonamernih podtikanj opravičil.

Doslej se še ni. Morda pa se bo. Morda še celo pred naslednjo polnočnico, če bo seveda ugotovil, kaj je naredil in zakaj to ni najbolj v skladu z načeli, ki jih sicer tako vehementno zagovarja.

Kajti lagati ne samo da ni lepo. Je greh, ali ne gospod poslanec?

In vsi vemo, kje končajo grešniki.

Kajti dan končne sodbe prihaja, na volitvah ali kako drugače.

In prej ali slej bo potrebno položiti račune tudi za to, s kakšnimi metodami so se nekateri borili za svoj kos oblasti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek