Prireditev se bo pričela ob 11. uri, na njej pa bodo med drugimi prisotni gospodar Stare trte, mariborski župan Saša Arsenovič, mariborska vinska kraljica Neža Jarc in skrbnik najstarejše trte na svetu Stane Kocutar. Obiskovalci bodo lahko na stojnici spoznavali odlična štajerska vina priznane vinogradniške družine Jarc iz Svečine.

Poleg postavitve klopotca tudi spremljevalni program

Brači iz Malečnika že leta obirajo grozdje z najstarejše trte na svetu, 450-letne modre kavčine ali žametne črnine z mariborskega Lenta. V zahvalo in čast ji izdelajo in postavijo klopotec ter povedo, da je ta prepoznavni simbol štajerskega vinogradništva tudi darilo gospodarju Stare trte, mariborskemu županu, in vsem Mariborčanom. Klopotec bo v družbi Stare trte pel vse do martinovanja, ob tem pa skrbel za približevanje slovenske vinogradniške dediščine obiskovalcem od drugod, ki se ob obisku Stare trte v poletnem in jesenskem času največkrat sploh prvič srečajo s to tradicionalno napravo za odganjanje požrešnih ptičev.

Na letošnjem dogodku bodo poleg bračev, ki bodo postavili klopotec, nastopili KUD Študent in zasedba Soularium z glasbo in plesom, obiskovalce prireditve pa bodo nagovorili gospodar Stare trte, župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič, mariborska vinska kraljica Neža Jarc in skrbnik najstarejše trte na svetu Stane Kocutar. Ob zaključku uradnega dela prireditve bo aktualna mariborska vinska kraljica Neža Jarc na stojnici predstavila vina, ki jih pridelujejo na njeni vinogradniški domačiji Jarc iz Svečine, pred dogodkom pa tudi ona poudarja pomen klopotca kot zaščitnega znaka štajerske vinske tradicije in pokrajine, znanilca jeseni in varuha vinogradov.

Saša Arsenovič, župan Mestne občine Maribor in gospodar Stare trte: »Izpolnila se nam je želja, ki smo si jo izrekli ob pomladni rezi Stare trte, opravilu, ki je zaradi epidemije minilo skoraj brez prič; namreč želja, da se ob postavitvi klopotca končno spet srečamo na Lentu. Ta naprava za odganjanje nepovabljenih gostov, ki bi jih mikali sladki plodovi, v urbani sredini sicer ne more veselo klopotati in tako ne opravlja v celoti svojega poslanstva, zato pa vse do martinovega krasi ta dragoceni prostor ob Dravi. Klopotec je simbol Slovenije, ta, ki ga vsako leto ob Stari trti postavijo malečniški brači, pa še posebej simbolizira našo skrb zanjo. Ko govorim o skrbi za našo svetovno rekorderko, nikoli ne morem mimo mag. Toneta Zafošnika, ki je s sodelavci iz Inštituta za kmetijstvo v začetku 1980-ih let poskrbel, da je sploh preživela, in mestu naložil veliko odgovornost zanjo tudi v naslednjih desetletjih. Trta je zelo vitalna in radodarna s svojimi plodovi, tako da je mesto Maribor, z današnjim predanim skrbnikom, gospodom Stanetom Kocutarjem, očitno vzoren in ponosen gospodar. Mestna občina Maribor si bo še naprej prizadevala skrbeti za njeno zdravje, za odgovorno razdeljevanje njenih cepičev in da se bo po svetu širila neverjetna zgodba o njenih štirih stoletjih, s tem pa tudi lepa zgodba o Mariboru.«

Na predvečer postavljanja klopotca vinski večer v Hiši Stare trte

Na predvečer tradicionalnega postavljanja klopotca bodo v Hiši Stare trte, hramu vinske tradicije in kulture Maribora, Štajerske in Slovenije, priredili vodeno degustacijo Večer najboljših lokalnih penin. Vinski dogodek, ki se bo pričel ob 20. uri, bo v znamenju različnih stilov penin lokalnih vinarjev ter prijetne glasbene kulise Pupe in Denisa. Vstopnina na dogodek znaša 15 EUR, število mest pa je omejeno, zato so potrebne predhodne rezervacije. Poletni petkovi večeri v Hiši Stare trte se bodo nadaljevali vse do konca avgusta.

Skladno z vlogo klopotca kot znanilca jeseni je njegovo postavljanje pred Hišo Stare trte tudi že napovednik jesenskih turističnih dogodkov v štajerski prestolnici, predvsem vinsko-kulinaričnega Festivala Stare trte, ki ga na Zavodu za turizem Maribor letos načrtujejo v času od 30. septembra do 3. oktobra 2021.