Slovenija
3487 ogledov

Dogovor še ni podpisan, to napoveduje Luka Mesec

Luka Mesec Žan Kolman/KPV
Podpis je bil prejšnji teden po uspešno zaključenih pogajanjih o prenovi pokojninskega sistema predviden za danes, a so danes vlada in socialni partnerji še usklajevali zadnje podrobnosti.

Podpis dogovora o predlogu pokojninske novele bo predvidoma v sredo, je v izjavi za javnost napovedal minister za delo Luka Mesec. Ob tem je priznal, da je bilo usklajevanje dogovora bolj naporno, kot so pričakovali.

Na skoraj štiriurni seji so usklajevali 12 točk dogovora. O vsebini Mesec ni želel govoriti, je pa pojasnil, da so se glede prispevnih stopenj za pokojninsko in invalidsko zavarovanje dogovorili, da se te lahko spreminjajo le ob soglasju socialnih partnerjev, da torej ni "enostranskih posegov".

Po neuradnih informacijah Dnevnika delodajalci namreč danes niso želeli podpisati, da se v zameno za to, ker ne pristanejo na izenačitev prispevnih stopenj za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, odpovedujejo problematiziranju višine prispevka za dolgotrajno oskrbo. Sindikati so medtem pri tem vztrajali, je poročal časnik.

Vsi so pogajalsko mizo zapustili s stisnjenimi zobmi

Današnji kompromis, ki so ga dosegli s sindikati in delodajalci, je Mesec označil za "velikega in težkega". Zato so pogajalsko mizo vsi - sindikati, delodajalci in predstavniki vlade - zapustili s stisnjenimi zobmi. Ob tem pa so sindikati in delodajalci nase prevzeli odgovornost, da bodo znotraj svojih organov organizacij ubranili izpogajano.

Socialni partnerji imajo tako danes in v torek čas, da razpravo o današnjem predlogu dogovora opravijo tudi na svojih organih. Nato pa je v sredo dopoldne predviden podpis dogovora, začetek javne razprave o predlogu novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter novinarska konferenca. Na njej bodo predstavniki vlade, sindikatov in delodajalcev javnosti predstavili izpogajane rešitve.

Postopno podaljševanje zahtevane upokojitvene starosti

Po neuradnem predlogu pokojninske novele, ki ga je prejšnji teden pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta in ga je pridobila STA, naj bi se zahtevana upokojitvena starost od leta 2028 postopno podaljševala, tako da bi od leta 2035 naprej za tiste s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa znašala 62 let, ne pa več 60 let kot zdaj. Za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe pa bi znašala 67 let, ne pa več 65 let kot zdaj.

Obdobje za izračun pokojninske osnove naj bi se od leta 2028 podaljševalo, od leta 2035 pa naj bi vključevalo 40 let zavarovanja, pri čemer bi pet najmanj ugodnih let za zavarovanca izločili.

Odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za 40 let pokojninske dobe naj bi se z zdajšnjih 63,5 odstotka od leta 2028 postopno zviševal, od leta 2035 pa znašal 70 odstotkov. Pri usklajevanju pokojnin naj bi medtem vse bolj upoštevali rast cen življenjskih potrebščin in vse manj rast plač. Uvedli pa bi tudi božičnico, ki naj bi bila prvič izplačana že novembra letos.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 12
  • 1657f9890a40beeed90a52aef67a74622fa1b1ee 21:51 31.marec 2025.

    Vsi sami pokvarjenci.

  • Ender3 20:44 31.marec 2025.

    Saj opozicija ne bo prenesla še en poizkus reforme. Zdravstvena, Plačilna, Pokojninska...kaj nam lahko še ponudijo navkljub vsemu nasprotovanju janšistov in svečkarjev..Še nobena vlada doslej ni preživela tako toksičnega učinka opozicije z egomanijakom JJ na čelu..

  • Avatar Slayer
    Slayer 19:25 31.marec 2025.

    Še nekaj dni nazaj smo poslušali da opozicija manipulira z upokojenci ,kaj pa zdaj golob dela ????? Ne razumeti narobe sem absolutno za vsak dodaten EUR ,da bi se lepše in lažje živelo vendar mi gre na bruh ko nekaj ...prikaži več govorijo delajo pa popolnoma drugo. Pred enim tednom je golob zatrdil "delovna doba se ne bo višala ,ostaja 40 let" a zdaj dvigujejo starostno kar je ista figa.

Sorodne novice