Naj pristojni uredijo shranjevanje matičnih celic na zakonit način
Zakaj sem ustanovila podjetje GaiaCell, napredne celične in genske terapije, in zakaj ne držijo navedbe, da naj bi šlo za poslovni model, ki naj bi temeljil na ponovnem zaračunavanju hrambe dednega materiala staršem otrok, ki so zaupali hranjenje matičnih celic propadli Biobanki?
V zadnjih, sedaj že treh, mesecih poslušam izmišljene očitke, da naj bi šlo pri moji ustanovitvi podjetja GaiaCell za namero materialnega okoriščanja na finančnem pogorišču bankrotirane Biobanke. “Strokovnjaki” različnih profilov “poučujejo” slovensko javnost in navajajo imaginarne, milijonske, dobičke, ki naj bi mi jih prineslo dejstvo, da deluje moje podjetje v prostorih nekdanje Biobanke. V slednjih se namreč še vedno nahaja dedni material otrok - vzorci, ki so ga ob njihovem rojstvu zaupali propadli Biobanki v hranjenje njihovi starši. V štirinajstih zamrzovalnih hranilnikih je ob pomoči tekočega dušika pri minus 156 stopinj Celzija shranjenih približno 4200 vzorcev. Starši so za storitev shranjevanja dednega materiala svojih otrok za dobo 20 let odšteli 2000 evrov. Poslovni model Biobanke, piramidna shema, je bil žal napačen! Podjetje je končalo v stečaju. Poti nazaj več ni! Upnikom, med katere spadajo brez dvoma starši otrok, ostane le stečajna dediščina - kakršna koli že bo.
Tu želim poudariti, da globoko razumem in sočustvujem z vsemi starši, ki se trenutno soočajo z negotovostjo glede prihodnosti vzorcev svojih otrok. Popolnoma se zavedam, da gre za občutljivo vprašanje, saj shranjeni dedni material predstavlja neprecenljivo dediščino, povezano z upanjem in zaupanjem, ki so ga starši vložili v Biobanko. Zato smo v podjetju GaiaCell sprejeli že na začetku zavestno odločitev, da moramo v prehodnem času poskrbeti za varnost vzorcev, čeprav za to nismo pravno odgovorni.
Kdor si je kljub zgoraj zapisanemu izmislil, da sloni poslovni model podjetja GaiaCell na enakih temeljih (beri shranjevanju vzorcev matičnih celic), se močno moti in s svojimi tudi zlonamernimi insinuacijami škoduje tako zaposlenim kot podjetju. Podjetje GaiaCell sem ustanovila zaradi čudovitega razvoja biotehnologij na področju regenerativne medicine in onkoloških terapij z inovativnimi rešitvami. Naš cilj je izboljšati kakovost življenja bolnikov z uporabo najnaprednejših tehnologij na področju celične in genske terapije v Sloveniji, saj že razvijamo terapije tudi za rakave bolnike (CAR-t in TIL) in zdravljenje bolezni s pomočjo regenerativnih medicinskih pristopov. Ključna predpogoja za to sta: znanje in ustrezna oprema. Oboje imamo!
V najetem objektu, kjer imamo naše laboratorije, so tudi hranilniki kriobanke, v katerih so shranjeni vzorci otrok. Lastnik objekta je slednjega oddal v najem edino kot celoto. Ali bi morali te hranilnike izprazniti, saj za nadaljnje shranjevanje vzorcev nimamo nobene pravne podlage? Prav tako nimamo nobene pravne dolžnosti plačevati plin, elektriko, varovanje, nadzor nad temperaturo..., pa vendar smo tudi to finančno breme prevzeli iz resnično etičnih razlogov. Brez tega bi vzorci v nekaj dneh propadali, nepovratno, že v aprilu! Naša odločitev je bila etična in pravilna, kar je potrdila tudi Komisija za medicinsko etiko.
GaiaCell ima poleg ustreznih prostorov za laboratorijsko delo nameščene vse tehnologije za gojenje in hranjenje regenerativnega materiala. Vključno s hranilniki, v katerih so shranjene matične celice - tudi vzorci otrok. Vsa oprema je ustrezno certificirana in ima vse potrebne certifikate, kot so GMP certifikati za laboratorije. Vsa ta oprema predstavlja “tehnični” predpogoj za uspešen razvoj terapij, ki temeljijo na matičnih celicah iz avtolognih (lastnih) ali alogenskih (darovanih) virov. Gojene matične celice, ne pa vzorci, predstavljajo namreč temelj naših terapevtskih postopkov, kjer z njimi usmerjamo njihovo naravno sposobnost regeneriranja tkiva in uravnavanja imunskega odziva.
GaiaCell zagotavlja že danes regenerativni material za terapevtske namene, kar predstavlja ključni del našega poslovnega modela. Naša raziskovalno-razvojna ekipa sodeluje pri mednarodnih projektih Interreg ter je vpeta v raziskovalno mrežo v Sloveniji. Sodelujemo z bolnišnicami, raziskovalnimi zavodi, inštituti in univerzami. Pa nismo edini.
Tovrstnih podjetij je v Sloveniji kar nekaj, saj je napredno zdravljenje z nerutinsko pripravljenimi zdravili v Sloveniji in svetu v hitrem porastu. Temu primerno upravičeno pričakujemo, da bosta novi pravilnik za napredno zdravljenje z nerutinsko pripravljenimi zdravili (NPZNZ) in spremenjen zakon o zdravilih (ZZdr2) omogočila bolj dostopne in varne celične terapije, kjer ne bo treba za pediatrične bolnike, kot je deček Urban, zbirati “plastičnih zamaškov”. In z razvojem inovativnih zdravil bo zdravljenje bolnikom omogočeno v Slovenji, ne pa v tujini!
Pričakujem od odgovornih, da do konca leta 2024 sprejmejo odločitev, kdo ima dolžnost na zakonit način nadaljevati shranjevanje vzorcev matičnih celic otrok, ki so bili shranjeni v Biobanki, ker v prihodnjem letu GaiaCell tega finančnega bremena ne more več prevzemati. Tistemu, ki bo naložila dolžnost shranjevanja, naj odgovorni zagotovijo tudi finančno podlago za to obveznost.
V podjetju GaiaCell bomo vsa naša finančna sredstva in znanje usmerjali v biofarmacevtski razvoj, ne pa nabiranje denarja za hranjenje genskega materiala oziroma vzorcev, kot nam očitajo nekateri. O tem, da ne moremo na lastne stroške vzdrževati hranilnikov z genskim materialom, ki ga nismo prevzeli v hrambo in so last tretjih oseb, pa bi moralo biti v “sagi” z dediščino Biobanke vsaj danes jasno celo največjim naivnežem.
Zavezani smo k transparentnosti in odgovornemu ravnanju, hkrati pa si bomo prizadevali za dolgoročne rešitve, ki bodo zaščitile interese otrok in staršev, ki so dedni material otrok zaupali propadli Biobanki v hranjenje.
prim. dr. GORDANA KALAN ŽIVČEC, Ljubljana