O Ivačiču, prvi slovenski kuharski tv-zvezdi, tudi drugod

5.8.2021 | 08:20

O Ivačiču, prvi slovenski kuharski tv-zvezdi, tudi drugod

V četrtek, 5. avgusta 2021, bo v Šivčevi hiši Muzejev radovljiške občine potekalo odprtje razstave Ivan Ivačič, kuharski mojster – prva slovenska kuharska TV-zvezda, 100-letnica rojstva. Ob obletnici njegovega rojstva je to druga razstava, ki govori o življenju Ivana Ivačiča, katerega del je preživel tudi v Radovljici (1972-1984), kjer je pokopan. V Posavskem muzeju Brežice je v začetku leta, natančneje 28. marca 2021 potekalo spletno odprtje prve razstave – Posavske muzejske vitrine na dan obletnice njegovega rojstva. Mojster Ivačič se je namreč rodil v Posavju, na Zdolah pri Krškem.

Razstavo Posavski muzej Brežice seli v Radovljico, hkrati pa Ivan Ivačič ostaja tudi v Brežicah kot del večje razstave Po Posavju z žlico in čašo, ki začenja nov cikel ČUTI: 1 – OKUS. Ivan Ivačič je tako del prireditev, ki častijo našo prehransko dediščino ter »podpirajo« Slovenijo kot nosilko naziva Evropska gastronomska regija 2021.

V času od odprtja prve muzejske vitrine marca 2021 je Peter Ivačič, sin mojstra Ivačiča, Posavskemu muzeju Brežice podaril večje število očetovih predmetov, ki smo jih postavili na ogled na obeh razstavah. Razstavi obogatijo tudi njegove kuharske oddaje iz arhiva RTV Slovenija, ki nam prikazujejo njegovo iznajdljivost, šarm in mojstrstvo.

Razstava povezuje mesti Radovljica in Brežice, članici združenja zgodovinskih mest Slovenije in je prvi letošnji dogodek kulturno-zgodovinskega abonmaja: https://www.zgodovinska-mesta.si/kulturni abonma/

Drugi dogodek povezovanja obeh mest bo v Brežicah, 7. oktobra 2021 ob 18. uri, ko s svojim delom razstave o Ivačiču v Posavskem muzeju Brežice gostujejo Muzeji radovljiške občine.

Kratek življenjepis:

Ivan Ivačič se je rodil na Zdolah pri Krškem, kot prvi od petih otrok. Ljubezen do kuhanja mu je bila položena v zibelko, saj je mati zelo dobro pekla peciva. Pot ga je zanesla v Zagreb, kjer se je šolal na tamkajšnji srednji gostinski šoli za kuharje, leta 1955 je opravil še strokovni izpit za kuharja in pridobil naziv mojster kuharstva in kulinarike. Po vojni je nabiral kuharske izkušnje v različnih slovenskih krajih: v Dobrni, Rogaški Slatini, ljubljanskem hotelu Bellevue, na Pohorju in bil tri leta šef kuhinje v hotelu Korotan na Jezerskem. Pogosto je za predsednika takratne Jugoslavije Josipa Broza – Tita in najrazličnejše obiske državnikov kuhal na Brdu pri Kranju in Brionih. Na Gostinskem šolskem centru v Ljubljani, kjer je poučeval strokovne predmete, je vzgojil vrsto dobrih kuharjev. V 60-ih in 70-ih letih je sodeloval pri razvijanju tehnologij za proizvodnjo živil v različnih podjetjih, večkrat odšel v tujino na izobraževanja (v podjetji Tuborg in Heinz) ter sodeloval pri nastajanju jušne kocke Argo in majoneze Thomy. Od leta 1960 so njegov šarm, iznajdljivost, smisel za humor in kuharsko znanje spoznavale tudi slovenske gospodinje in njihovi možje pred TV-zasloni. Na RTV Ljubljana je do 1975 snemal tematske kuharske oddaje, kjer je kuhal v živo. Leta 1965 je izdal prvo kuharsko knjigo, ki je do danes izšla že v desetih dopolnjenih izdajah.

Razstava bo v Šivčevi hiši na ogled do 31. 12. 2021.

Pripravila: Mihaela Kovačič, zgodovinarka

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava