Atomski drugi polčas Barco pripeljal na prag zaključnega turnirja

Pariz, 25. 04. 2024 20.44 | Posodobljeno pred 8 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
A.V., S.V.
3

Rokometaši Barcelone so po slabšem prvem polčasu, ki ga je z izidom 14:11 dobila zasedba domačega Paris Saint Germaina, v drugem delu povsem zagospodarili na parketu dvorane Stade Pierre de Coubertin in se z izjemno obrambo na čelu z razpoloženim vratarjem Gonzalom Perez de Vargas Morenom na koncu veselili več kot zaslužene zmage z ogromnimi osmimi goli razlike (22:30). Povratna četrtfinalna tekma Lige prvakov bo čez teden dni v katalonski prestolnici.

Čeprav je vratar PSG-ja Andreas Palicka (12/35) v prvem delu igre "zaklenil" svoja vrata in tako prispeval levji delež k vodstvu Parižanov s tremi goli razlike ob odhodu v garderobo (14:11), se je v nadaljevanju tekme v francoski prestolnici razigral tudi čuvaj mreže katalonskega ponosa Gonzalo Perez de Vargas Moreno, ki je imel po zadnjem zvoku sirene na svojem kontu zapisano kar 50-odstotno uspešnost obranjenih strelov (10/20).

Vse tja do sredine prvega polčasa sta se moštvi izmenjavali v vodstvu, nato pa je že omenjeni Palicka obranil nekaj strelov gostov zapovrstjo, kar je Paris Saint Germainu omogočilo, da iz hitrih protinapadov doseže nekaj tako imenovanih lahkih zadetkov. Gostujoči strateg Carlos Ortega nekajkrat v prvem polčasu ni mogel skriti zaskrbljenosti nad podobo svojih varovancev na igrišču, ki so delovali precej nezainteresirano. K sreči, da tudi domači niso ponudili kaj več kot korektne igre, sicer bi Barcelona bila morda v še večjem zaostanku.

Statistika tekme: PSG vs Barcelona
Statistika tekme: PSG vs Barcelona FOTO: Sofascore.com

Po vrnitvi na igrišče pa smo spremljali diametralno drugačno razmerje moči med tekmecema. Barcelona je po odličnih obrambah De Vargasa nizala lahke zadetke iz protinapadov, Parižani pa so imeli na drugi strani vse večje težave sestaviti en normalen napad. Z delnim izidom 5:0 so gostje iz Katalonije v 40. minuti povedli z dvema zadetkoma prednosti (16:18), nato pa le še stopnjevali ritem, ki ga domači niso mogli več dohajati.

Razlika se je višala iz minute v minuto in po zaključnem zvoku sirene znašala velikih plus osem za Barcelono (22:30), ki bo prihodnji teden na svojem igrišču skušala potrditi uvrstitev na zaključni turnir četverice.

Statistika zadnjih osmih medsebojnih tekem nakazuje prevlado Špancev:

Statistika medsebojnih tekem PSG - Barcelona

Barca v vlogi favorita že pred prvo tekmo v Parizu

Lansko leto sta se moštvi udarili na zaključnem turnirju v tekmi za tretje mesto, ko je Barca slavila s 37:31. Rokometaši iz francoske prestolnice na svojo prvo lovoriko v Ligi prvakov, kljub visokim vložkom kluba, podobno kot nogometaši še čakajo. Parižani so bili v zadnjih osmih sezonah kar šestkrat udeleženci zaključnega turnirja, a vselej so naslov prvakov napadali neuspešno.

Na drugi strani se lahko Španci pohvalijo z največ naslovi Lige prvakov izmed vseh, evropski prvaki so namreč postali že 11-krat, nazadnje leta 2021 in 2022.

Barcelona, ki ima v svojih vrstah dva Slovenca – Blaža Janca in Domna Makuca, v dvoboj vstopa z izjemno formo. V domačem prvenstvu so si že zagotovili 14. zaporedni naslov prvakov, na 27 tekmah so namreč zbrali 26 zmag in en remi. Poleg tega so brez večjih težav osvojili tudi pokalno lovoriko.

Nasprotno je v taboru PSG-ja. Pred domačim obračunom z Barco so namreč doživeli boleč poraz v finalu francoskega pokala, kjer jih je visoko ugnal Nantes (23:31).

Kljub vsemu se gledalcem obeta veliki rokometni spektakel, na katerem bodo nastopili številni zvezdniki, ki v svetu rokometa veljajo za ene izmed najboljših.

Visoki krožni napadalec Kamil Syprzak, ki zaseda vrh lestvice strelcev (101 gol), je v letošnji sezoni Lige prvakov prvi presegel trimestno število zadetkov in bo predstavljal največjo nevarnost za obrambo gostov. Poljski orjak se hrani z žogami spretnega Luca Steinsa, ki je v aktualni sezoni zbral 72 asistenc, s čimer zaseda tretje mesto v Ligi prvakov.

Luc Steins na tekmi s Kielom
Luc Steins na tekmi s Kielom FOTO: AP

"Ta tekma bo res prava borba proti eni izmed najboljših ekip v Evropi. Moramo ostati složni in se boriti vseh 60 minut. Komaj čakam, da stopim v dvorano, kjer nas bo pričakalo vroče vzdušje in podpora naših navijačev, ki bodo imeli velik vpliv na tekmo," je pred tekmo dejal za rokometne standarde precej nizkorasli Nizozemec.

Na drugi strani bo glavno orožje španskega moštva Dika Mem, ki je s 83 goli najboljši strelec Barcelone. "Mislim, da v tem dvoboju ni favorita, možnosti za zmago so 50-50. PSG je ekipa s številnimi izkušnjami na tako pomembnih tekmah, podobno kot tudi mi. V tekmo gremo vsekakor z željo po zmagi, nato pa bomo videli, kako se bodo odvijale stvari pred povratno tekmo," je ob pričakovanju četrtfinalnega obračuna povedal Francoz Mem.

Dika Mem proti Kielcam
Dika Mem proti Kielcam FOTO: AP

Omenjena kluba sta moči merila tudi v četrtfinalu nogometne Lige prvakov, kjer so bili uspešnejši Parižani.

Ob PSG-ju in Barceloni boj za evropski prestol bije še šest ekip

Za štiri vstopnice, ki vodijo na zaključni turnir v Kölnu, se poleg Barcelone in Paris Saint-Germaina potegujejo še Kielce, Magdeburg, Kiel, Montpellier (Staš Skube), Aalborg (Aleks Vlah) ter Veszprem (Gašper Marguč).

V ponovitvi lanskega finala so si poljske Kielce na domači tekmi priigrale minimalno prednost (27:26) pred povratnim dvobojem v Magdeburgu.

Montpellier je močno presenetil nemški Kiel. Nemce bo namreč na povratni tekmi čakalo težko delo, saj bodo morali nadoknaditi zaostanek devetih zadetkov (39:30). Staš Skube je dosegel šest zadetkov in sedem asistenc.

Veszprem bo gostil Aalborg, obe ekipi pa še čakata na svoj prvi evropski naslov.