Zdravljenje bolnika z mukormikozo v kraju Hyderabad. Foto: AP
Zdravljenje bolnika z mukormikozo v kraju Hyderabad. Foto: AP

V šestih zveznih državah Indije naj bi doslej potrdili okoli 5000 primerov. V zvezni državi Maharaštra s prestolnico Mumbaj so do zdaj potrdili 2000 primerov, v zveznih državah Radžastan in Telangana so razglasili epidemijo mukormikoze, v prestolnici New Delhi vzpostavljajo bolnišnice samo za zdravljenje te glivične bolezni.

Zdravstveni sekretar Lav Agarwal je zaradi porasta primerov odredil strožji nadzor nad črno plesnijo, saj o primerih poročajo le nekatere zvezne države. V pismu je vse zvezne države pozval, naj bolezen označijo za epidemijo, s čimer morajo oblasti izslediti in identificirati vsak primer.

Agarwal je še zapisal, da mukormikoza predstavlja nov izziv za Indijo. Najbolj ogroženi naj bi bili covidni bolniki s sladkorno boleznijo in covidni bolniki, ki so jih zdravili s steroidi.

Nekateri indijski zdravniki trdijo, da bolezen spodbuja zdravljenje covida-19 s steroidi, kar zmanjša imunost in dvigne raven sladkorja v krvi. Številna zdravila proti covidu tudi sicer zavrejo imunski odziv telesa, ki bi posameznika običajno zaščitil pred glivično okužbo, poroča Deutsche Welle.

Kakšni so simptomi bolezni?

Bolezen so poimenovali črna plesen, ker povzroča potemnitev ali razbarvanje nosnega predela pri bolniku. Bolezen lahko tudi povzroči dvojni ali zamegljen vid, bolečine v prsih, težave z dihanjem in izkašljevanje krvi.

Natančno število žrtev črne plesni v Indiji ni znano, a bolezen ubije več kot polovico okuženih v času nekaj dni.

V New Delhiju vzpostavljajo bolnišnice samo za bolnike z mukormikozo. Foto: Reuters
V New Delhiju vzpostavljajo bolnišnice samo za bolnike z mukormikozo. Foto: Reuters

Mukormikozo povzročajo organizmi mukormicete, ki vstopijo v telo človeka pri dihanju ali prek poškodb na koži. V naravi so prisotne v prsti in razpadajočih organskih materialih. V človeškem telesu lahko okužijo zračne mehurčke za čelom, nosom, ličnicami ter med očmi in zobmi.

V posameznih primerih so kirurgi bolnikom odstranili oči in zgornjo čeljust, da so preprečili širjenje, še poroča Deutsche Welle. Poziv vlade med drugim odreja, naj bodo plastični in splošni kirurgi ter otorinolaringološki specialisti v pripravljenosti na večje število bolnikov, poroča Al Džazira.

V Indiji so pred pandemijo covida-19 običajno obravnavali okoli 20 primerov črne plesni na leto.

Nekateri zdravniki porast bolezni pripisujejo pretirani in panični uporabi steroidov pri covidnih bolnikih. Drugi krivijo nehigienske razmere v nekaterih bolnišnicah, predvsem pri priklapljanju bolnikov na jeklenke kisika.

Zaradi širjenja bolezni se Indija zdaj spopada s pomanjkanjem protiglivičnih zdravil. Na družbenih omrežjih skušajo zdravilo najti številni sorodniki obolelih.

Epidemija covida-19 ne pojenja

V Indiji v petek poročajo o 260.000 potrjenih okužbah z novim koronavirusom, umrlo je 4209 covidnih bolnikov. Število potrjenih okužb od začetka pandemije znaša okoli 27 milijonov, s čimer so pred Indijo le še ZDA. Strokovnjaki svarijo, da bi resnično število okužb v državi z 1,36 milijarde prebivalcev lahko bilo od pet- do desetkrat višje.