Slovenija > Črna kronika
391 ogledov

Moški se je ponudil, da jim bo pomagal, v resnici pa ...

ženska v pisarni za računalnikom na telefonu Profimedia
Neznanec je poklical v podjetje, češ da jim bo pomagal pri posodobitvi mobilne in spletne banke, a nič od tega ni bilo res.

Novogoriški policisti so bili v torek popoldne obveščeni, da je eno od severnoprimorskih podjetij bilo žrtev prevare. Neznani storilec je na službeni elektronski naslov podjetja poslal sporočilo, v katerim je lažno navajal, da bo banka izvedla posodobitev mobilne in spletne banke. V sporočilu je bila priložena spletna povzeava.

Kmalu zatem so v podjetju prejeli klic neznanega moškega, ki je ponudil pomoč pri urejanju prej omenjene "posodobitve". Neznani storilec je nato z računa podjetja odtujil več deset tisoč evrov.

Policisti zbirajo dodatna obvestila o dejanju in bodo o vsem obveščali pristojno državno tožilstvo.   

Bodite pozorni!

Število tovrstnih goljufij se v zanjem času povečuje. Gorenjski policisti poročajo o primeru, v katerem je podjetje ostalo brez več sto tisoč evrov.

"Spletni goljufi na naključne telefonske številke pošiljajo elektronska sporočila ali kratka SMS obvestila, v katerih se predstavljajo v imenu slovenskih bank. Potencialne žrtve pozovejo k posodobitvi oziroma nadgradnji e-banke, kar storijo s klikom na priloženo spletno povezavo. Ob kliku na povezavo se odpre spletna stran, ki so jo izdelali spletni goljufi in je identična spletni strani e-banke, ki jo sicer uporablja pravna oseba. Po vnosu zahtevanih podatkov goljufi po telefonu pokličejo kontaktno osebo ter se v slovenskem jeziku predstavijo kot tehnična pomoč banke. Na tak način pridobijo vse potrebno za nepooblaščen vstop v spletno banko in v nadaljevanju izpraznijo bančni račun," ravnanje goljufov opišejo novogoriški policisti.

Spletni kriminalci so čedalje bolj pretkani in se pripravljeni vživeti v najrazličnejše vloge. Policija opozarja na sedem vrst spletnih finančnih prevar, ki jim uporabniki najpogosteje nasedejo. 

Občane, ki bi prejeli takšna sporočila, opozarjajo: 

• bodite pozorni, saj prejeta sporočila delujejo, kot da so bila poslana s strani bank; 
• ta sporočila vedno vsebujejo povezavo, na katero je treba klikniti in vnesti podatke; 
• banke nikoli ne pošiljajo tovrstnih sporočil s povezavami; 
• ne klikajte na povezavo in ne vnašajte nobenih podatkov; 
• sporočilo ignorirajte, pošiljatelja oziroma telefonsko številko pa blokirajte; 
• ob morebitni zlorabi nemudoma obvestite svojo banko in oškodovanje prijavite policiji.

dezurni@styria-media.si
 

Komentarjev 1