Preteklo soboto so v Mariboru potekale še zadnje igre, zaključku OFEM-a pa smo bili priča ob sobotnem večeru na Trgu svobode. Zaključna prireditev je za tekmovalce in prostovoljce predstavljala sklenitev festivala, prepoznala njihove dosežke in jih še zadnjič povezala v Mariboru. Navzoči so tako prisluhnili himni OFEM-a, Slovenska vojska pa je s spustom slovenske zastave še uradno zaključila gostiteljstvo Maribora.

Na paradi so se predstavili tudi nosilci zastav, naslednji državi gostiteljici pa je bila predana zastava Evropskih olimpijskih komitejev (EOC).

OFEM je v Mariboru potekal na 15 različnih lokacijah

OFEM velja za največje večpanožno športno tekmovanje v Evropi in največji športni dogodek za mlade športnike med 14. in 18. letom starosti. Slovenska reprezentanca je ena izmed največjih na letošnjem OFEM-u, saj skupno šteje 197 članov. Gre tudi za najštevilčnejšo reprezentanco v samostojni Sloveniji, ki je kadarkoli nastopala na poletnem OFEM-u.

Prizorišča festivala so se razprostirala po celem mestu. Skupno jih je bilo 15.

Sledeče lokacije so bile namenjene OFEM-u:

  • Atletski stadion Poljane (atletika)
  • Bike park Pohorje (gorsko kolesarjenje)
  • Draš center (odbojka)
  • Dvorana Lukna (judo)
  • Kopališče Pristan (plavanje)
  • Ledna dvorana
  • Maribor z okolico (cestno kolesarjenje)
  • Skate park (rolkanje)
  • Stadion Ljudski vrt (uvodna slovesnost)
  • Športna dvorana Tabor (športna gimnastika)
  • Športni park Tabor
  • Športna dvorana Vrbanska (rokomet – fantje)
  • Teniški klub Branik (tenis)
  • Trg Leona Štuklja (košarka 3×3)
  • UŠC Leona Štuklja (rokomet – dekleta)

V Maribor so pritekla ogromna finančna sredstva

Glede financiranja festivala smo se obrnili na mariborsko občino in ekipo OFEM, od slednje odgovora nismo dobili. So nam pa na občini strnili, da je minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han in župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič sta ob navzočnosti predsednika Vlade Republike Slovenije Roberta Goloba v Mariboru 23. maja 2023 slavnostno podpisala pogodbo o sofinanciranju investicije. “Izgradnja atletske ogrevalne steze z rekonstrukcijo obstoječe tribune” v višini tri milijone evrov. Minister Han pa je mariborskemu županu tudi predal sklep Vlade RS glede dodatnega sofinanciranja izvedbe in organizacije Olimpijskega festivala evropske mladine (OFEM) 2023 v višini 2,825 milijona evrov.

S tem je država za izvedbo OFEM namenila skupno skoraj devet milijonov evrov, in sicer dobrih šest milijonov evrov za sofinanciranje športne infrastrukture ter še slabe tri milijone za izvedbo in organizacijo samega dogodka OFEM.

Vlada je za OFEM Maribor 2023 do maja že predhodno zagotovila sredstva v višini dobrih šest milijonov evrov, in sicer na podlagi Sklepa Vlade RS z januarja 2021, da vlada zagotovi finančna sredstva za sofinanciranje v športno infrastrukturo v skladu s proračunskimi možnostmi. Ta sredstva so bila namenjena sofinanciranju investicij v javne športne objekte za izvedbo OFEM Maribor 2023.

V letu 2022 je ministrstvo, pristojno za šport, s tem namenom že sofinanciralo obnovo športne dvorane Tabor v višini 3,169 milijona evrov. Poleg tega je Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v okviru Letnega programa športa za leto 2023 zagotovilo sredstva v višini tri milijone evrov še za sofinanciranje izgradnje ogrevalne atletske steze in spremljevalnega objekta v okviru Atletskega stadiona Poljane, katerega investitor je Mestna občina Maribor. Pogodbo o sofinanciranju slednje investicije sta podpisala minister Matjaž Han in župan Maribora Saša Arsenovič.

“Vlada se je zaradi pomena dogodka odločila, da bo iz državnega proračuna za OFEM zagotovila manjkajoča sredstva v višini 2,5 milijona evrov še za sofinanciranje organizacije in izvedbe prireditve ter dobrih 325 tisoč evrov za sofinanciranje opreme ter s tem omogočila izvedbo dogodka. Po podatkih organizatorja bodo sredstva namensko porabljena za izvedbo športnih tekmovanj, zagotavljanje namestitev za mlade športnike in člane reprezentanc in nujne medicinske pomoči ter izvedbo proti-doping testiranj,” so nam še pojasnili na mariborski občini.

Maribor bogatejši za obnovljene športne infrastrukture

Kot smo že poročali je Maribor v času priprav na OFEM postal bogatejši za nekaj infrastrukture. Vlada je tako sofinanciralo (pre)potrebno obnovo športne dvorane Tabor v višini 3,169 milijona evrov. Sicer so se dela nenehno zamikala, a je mesto vendarle dobilo obnovljeno in modernizirano dvorano.

“V dvorani Tabor so bila izvedena gradbena dela v kletnih prostorih objekta in vzhodnega prizidka. V kletnih prostorih centralnega objekta in vzhodnega prizidka so se izvajala obrtniška in instalacijska dela. V pritličnih prostorih zahodnega prizidka, vzhodnega prizidka ter povezovalnih hodnikov in prostorih dvorane so se maja lani zaključevala gradbena dela. V teh prostorih so se izvajala obrtniška in elektroinstalacijska in strojno instalacijska dela,” so pred časom za nas pojasnili na Mestni občini Maribor.

Veliko pozornosti je pritegnila izgradnja atletske ogrevalne steze z rekonstrukcijo obstoječe tribune, ki je prav tako kot dvorana Tabor bila izgrajena z zamikom. Tudi ob začetku festivala je le del tribune pridobil uporabno dovoljenje. “V zadnjih dveh pred pričetkom festivala se je na stadionu postavila oprema, ki jo je dobavil eden izmed uradnih opremljevalcev Evropske atletske zveze,” je na tiskovni konferenci tik pred pričetkom OFEM-a dejal koordinator za atletiko Ladislav Mesarič.

V tistih dneh je tribuna ob atletski stezi dobila uporabno dovoljenje, a zgolj za en del. Srednji del tribune, prostori kjer so garderobe in funkcionalni prostori so ostali nedokončani, prav tako so manjkala skladišča, je še pojasnil. A vse tisto, kar je pomembno za izvedbo tekmovanja, je po besedah Mesariča bilo pripravljeno. Na sami tribuni je bilo nameščenih vseh 980 sedežev, pripravljeni so bili tudi klimatizirani prostori za novinarje in uradne napovedovalce.

OFEM ni prinesel zgolj pozitivnih plati v mesto

Kljub velikemu financiranju in pozornost javnosti, ki ga je festival prinesel v mesto, pa ni bilo vse v prid občanov. Posebej številne zapore cest, kar je pri Mariborčanih in Mariborčankah sprožilo nekaj nejevolje. Prve zapore so pričele veljati že v četrtek, 20. julija 2023, na različnih lokacijah po mestu in bodo veljale vse do 1. avgusta.

Spremenjen prometni režim je veljal v času cestnega kolesarstva. Tako je 27. julija med 8.30 in 15.30 uro zaradi kolesarske dirke na OFEM prišlo do zapor na odsekih cest R2 436 odsek 0440 Dolnja Počehova in R2 436 odsek 1328 Počehova-Zg. Kungota.

Tudi v času otvoritvene in zaključne slovesnosti so bile vzpostavljene kratkotrajne premične zapore na več mestnih ulicah in cestah.

V obdobju hudih neurij, kadar je posebej protitočna obramba izjemnega pomena, je bilo mariborsko letališče namenjeno OFEM-u. V torek. 25. julija, ko je Maribor ponovno prizadelo hudo neurje, je bilo letališče namenjeno kolesarski dirki, letala pa ni bilo v Mariboru. “Letalo imamo na Ptuju, saj je mariborsko letališče včeraj in danes zaradi Olimpijskega festivala evropske mladine zaprto zaradi kolesarske dirke v sklopu OFEM-a. Sicer pa letališče v Mariboru odpirajo komaj ob osmi uri,” nam je takrat pojasnil vodja protitočne obrambe Darko Kralj.

Maribor je pritegnil pozornost širše javnosti, politikov in turistov

Poleg pozornosti širše slovenske in mednarodne javnosti ter obiska slovenske politične elite je OFEM v mesto pripeljal številne turiste, ki so oživeli mestno jedro.

Turistično informacijskem centru (TIC) Maribor tako beleži za 30 odstotkov več obiskovalcev kot julija lani. Ugotavljajo, da so številni gosti, ki so mesto obiskali zaradi Ofema, že vnaprej seznanjeni s ključno turistično ponudbo in se pogosto zanimajo tudi za obisk drugih slovenskih destinacij, piše STA. “Največ zanimanja je bilo za oglede mestnega jedra v družbi lokalnega vodnika, torej za doživetje, ki ne traja (pre)dolgo in je na voljo dnevno, v različnih terminih, da ga lahko obiskovalci uskladijo z urniki športnega programa in z že omenjenimi načrti za obisk drugih slovenskih krajev, nenazadnje pa tudi z vremenom,” je pojasnil na zavodu za turizem.

Zadovoljni so tudi trgovci v središču mesta, saj imajo mnogo več kupcev kot prejšnja poletja, ko je v Mariboru ponavadi po zaključku Festivala Lent nastopilo poletno mrtvilo. Tudi gostinci pozdravljajo odločitev mesta za organizacijo Ofema. V prvi polovici festivala jim je sicer nekoliko ponagajalo vreme in onemogočilo ponudbo na prostem, a v zadnjih dneh imajo več kot dovolj dela, piše še STA.