21. 3. 2024, 16:42 | Vir: STA

Vesela novica za Koroško: to so brezplačne dejavnosti za odrasle, ki bodo potekale naslednjih nekaj let!

posnetek zaslona/Ljudska univerza Ravne na Koroškem

Vrednost evropsko sofinanciranega projekta je 1,37 milijona evrov, programe za najmanj 1872 odraslih bodo izvajali po celi Koroški.

Do sredine leta 2029 bo potekal projekt Temeljne kompetence na Koroškem, v okviru katerega bosta zavod Mocis in Ljudska univerza Ravne na Koroškem izvajala brezplačne javno veljavne in neformalne programe za odrasle. 

Do 30. junija 2029 bo imelo najmanj 1872 odraslih možnost, da se udeleži različnih izobraževanj v 189 skupinah, od tega programi za 21 skupin že potekajo, so povedali na današnji novinarski konferenci v Slovenj Gradcu. Prednost pri vključitvi v programe imajo odrasli s končano največ srednjo šolo, aktivni zaposleni ali brezposelni, ki so starejši od 55 let, in tujci oz. priseljenci. V izobraževanja želijo pritegniti predvsem tiste odrasle, ki se sicer za to redkeje odločajo.

Cilj je spodbujanje vseživljenjskega učenja

"Projekt ni pomemben le za Mocis, ki je vodilni partner projekta, ampak za celotno Koroško," je dejala direktorica Mocisa Sonja Lakovšek. S projektom spodbujajo vseživljenjsko učenje Korošcev in se z njim tudi prostorsko približujejo udeležencem, saj bodo tečaje izvajali v različnih krajih po Koroški, je poudarila.

Pohvalila je vsebinsko raznolikost razpisa, ki izvajalcem omogoča tudi dopolnjevanje vsebin z različnimi neformalnimi programi glede na izkazan interes v določenem okolju, društvu, podjetju in podobno. Izvajanje projekta Temeljne kompetence na Koroškem 2023-2029, ki je sofinanciran iz Evropskega socialnega sklada plus, je sicer le ena od aktivnosti zavoda Mocis, katerega ustanoviteljica je Mestna občina Slovenj Gradec.

Tudi za Ljudsko univerzo Ravne na Koroškem, ki je konzorcijski partner, omenjeni projekt predstavlja dodatno obogatitev že sicer pestre programske ponudbe in boljšo prepoznavnost zavoda, je povedala direktorica Ljudske univerze Ravne Maja Marija Sadar. Poudarila je, da je cilj projekta vključiti čim širši krog prebivalcev, ki lahko prek izobraževanj izboljšajo svoje kompetence za potrebe na trgu dela ali za osebni razvoj.

V okviru projekta bodo tako izvajali različne javno veljavne programe usposabljanj za življenjsko uspešnost, ki so namenjeni različnim ciljnim skupinam, programe za integracije priseljencev in tečaje slovenščine kot drugega tujega jezika, ter različne programe s področja digitalnih kompetenc.

Tečaji uporabe umetne inteligence in kreiranja vizualnih vsebin

Ljudi zanima tudi umetna inteligenca, tako da bodo verjetno tudi s tega področja pripravili program, začrtali pa so že tečaj za kreiranje vizualnih vsebin, vedno so aktualni tudi tečaji tujih jezikov, pri čemer večina povprašuje po znanju nemščine, sicer pa tudi drugih tujih jezikih, je nekatere od programov naštela vodja projekta Urška Novak Lešnik iz Mocisa. V projekt so vključili tudi programe s področja zdravja in poslovne komunikacije, različne programe miselnih delavnic in podobno.

V obeh koroških zavodih za izobraževanje odraslih opažajo, da se zadnja leta na Koroškem povečuje število priseljencev, ki so se v regijo preselili zaradi zaposlitve in se vključujejo v različne programe izobraževanj. Trenutno prihajajo na delo na Koroško priseljenci iz Azije, med drugim iz Nepala in Bangladeša, večinoma pa se v izobraževanja pri Mocisu vključujejo priseljenci iz BiH, je povedala Novak Lešnikova.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol