Odlok je namreč razglasil pred potekom 15-dnevnega roka, ki je namenjen vložitvi zahteve za razpis referenduma o odloku. Odlok tako ni zakonit.

Foto: Televizija Slovenija
Foto: Televizija Slovenija

Zahtevo za oceno ustavnosti novele odloka o imenovanju ulic, trgov in naselij so na ustavno sodišče vložili Civilna pobuda Radenci in štirje občinski svetniki, ki so županu in Občini Radenci očitali več kršitev veljavnih predpisov. Ustavno sodišče se je opredelilo le do očitka o kršenju tretjega odstavka 46. člena zakona lokalni samoupravi, ki govori o 15-dnevnem roku za vložitev zahteve za naknadni referendum, o preostalih očitkih pa se ni izrekalo.

Odlok je bil razglašen pred 15-dnevnim rokom

Ugotovilo je, da je bil odlok o preimenovanju ceste na občinskem svetu sprejet 29. decembra 2020, v uradnem glasilu slovenskih občin pa razglašen in objavljen 31. decembra. "Iz tega jasno izhaja, da ga je župan razglasil in objavil pred potekom petnajstdnevnega roka od njegovega sprejetja. S tem je občanom in občinskim svetnikom onemogočil, da bi lahko sprožili začetek referendumskega postopka. Izpodbijani občinski predpis je bil zato sprejet po postopku, ki je protiustaven in nezakonit," so zapisali ustavni sodniki.

Občinski predpis, ki je uveljavljen na takšen način, je po navedbah ustavnega sodišča protiustaven in nezakonit, zato so ga razveljavili. Določili so tudi, da do morebitne drugačne ureditve v veljavi ostane stari odlok, saj bi sicer ulica ostala brez imena.

Ustavni sodniki se pri tem tudi niso opredeljevali do zatrjevanj Občine Radenci, da odlok o preimenovanju ceste odpravlja neustavno stanje, ker je ustavno sodišče že v primeru Titove ceste v Ljubljani pred leti ugotovilo, da je takratno občinsko poimenovanje ene izmed ulic po Josipu Brozu – Titu v neskladju z ustavo in načelom o varovanju človekovega dostojanstva. "Tudi če bi predpis občine odpravljal protiustavno in nezakonito stanje, bi moral biti takšen predpis sprejet po postopku, ki je v skladu z ustavo in zakonom," so zapisali ustavni sodniki.

Za odločitev o razveljavitvi odloka o preimenovanju je glasovalo šest ustavnih sodnikov, proti so bili trije.

Leljak napovedal novo preimenovanje

Župan Občine Radenci Roman Leljak je napovedal ponovno sprejetje odloka o preimenovanju ceste. Glede odločitve sodišča je Leljak na svojem profilu na Facebooku zapisal, da je to "relativno novo stališče ustavnega sodišča, ki se v praksi še ni izpostavilo", ter da bo tovrstna odločitev vplivala na dodatno zavlačevanje postopkov v občinah in birokratizacijo sistema njihovega poslovanja. Prav tako pa občine tudi ne bodo mogle slediti hitrim gospodarskim spremembam.

Kot je še zapisal, bo občinskemu svetu na redni seji, ki bo sklicana 29. junija, predlagal ponovno sprejetje spremembe odloka, "po katerem se bo Titova cesta preimenovala v Cesto osamosvojitve Slovenije, začel pa bo veljati 15 dni po objavi v uradnem glasilu". Na ta način bodo, kot je še zapisal, v celoti spoštovali odločitev ustavnega sodišča.

Leljak je v zapisu med drugim še opozoril, da bo moralo v primeru ponovne vložitve zahteve za izvedbo referenduma občanov ustavno sodišče vendarle "vsebinsko odločiti v smeri odklonilnega ločenega mnenja sodnika Klemna Jakliča in presoditi, ali ime Titova cesta lahko sploh obstaja".

Titova cesta vsaj za zdaj ostaja Titova