Najstnikom je težko preprečiti eksperimentiranje z alkoholom, vendar lahko starši in skrbniki s svojim zgledom naredijo veliko, dodatno pa je treba stremeti k okolju, kjer alkohol ni preprosto dostopen, in ozaveščati o problematiki pitja alkoholnih pijač, poudarjajo na ZPS-ju. Foto: Pixabay
Najstnikom je težko preprečiti eksperimentiranje z alkoholom, vendar lahko starši in skrbniki s svojim zgledom naredijo veliko, dodatno pa je treba stremeti k okolju, kjer alkohol ni preprosto dostopen, in ozaveščati o problematiki pitja alkoholnih pijač, poudarjajo na ZPS-ju. Foto: Pixabay

Spletno nakupovanje je vse bolj priljubljeno, na splet pa se po navedbah tržnega inšpektorata vse bolj selita tudi prodaja in oglaševanje alkoholnih pijač. Ob prednostih, ki jih prinaša spletno nakupovanje, pa obstajajo tudi pomanjkljivosti. Pregled, ki ga je Zveza potrošnikov Slovenija (ZPS) julija letos opravila pri desetih spletnih trgovcih, je namreč pokazal, da lahko na spletu alkoholne pijače brez težav kupijo tudi mladoletne osebe.

"Res je, da večina spletnih strani opozarja na starostno omejitev in poudarja nevarnosti rabe alkohola, vendar lahko mladi ta varovala in opozorila preprosto zaobidejo in kljub temu kupijo alkohol," opozarjajo na ZPS-ju. Kot poudarjajo zakon o omejevanju porabe alkohola, sicer določa, da sme prodajalec oziroma ponudnik od vsake osebe, za katero domneva, da ni polnoletna, zahtevati, da predhodno izkaže svojo starost z dokumentom.

Rezultati pregleda so v celoti dostopni tukaj.

Da bi preverili upoštevanje zakonskih določil v praksi, so na ZPS-ju julija alkoholno pijačo naročili v desetih spletnih trgovinah. Izbrali so pet dobro obiskanih splošnih spletnih trgovin in pet specializiranih ponudnikov alkoholnih pijač. "Nakup in prevzem alkoholnih pijač smo izvedli ob pomoči mlade polnoletne osebe, stare 19 let. Tako odločitev smo sprejeli premišljeno in odgovorno, saj smo želeli preprečiti kakršno koli izpostavljanje mladostnikov alkoholu," je na novinarski konferenci pojasnila Nina Križnik z ZPS-ja. Pri štirih spletnih trgovcih so naročili pivo, pri treh vino, pri treh pa žgane pijače. Kjer je bilo mogoče, so izbrali možnost plačila ob prevzemu, ki ga je samostojno opravila mlada oseba. Te možnosti nista omogočala dva ponudnika, tako da je bilo tam plačilo opravljeno po spletu.

Kot je poudarila Križnik, pri tem nihče od desetih trgovcev ali pogodbenih dostavljavcev od mlade osebe, ki je prevzela alkoholno pijačo na domu, ni zahteval osebnega dokumenta za preverjanje starosti. "To kaže na skrb vzbujajočo nedoslednost pri izvajanju zakonske zahteve za preverjanje starosti, ki je ključnega pomena za zaščito zdravja otrok in mladostnikov. O naših ugotovitvah v okviru pregleda smo obvestili tudi pristojne organe," je dejala Križnik.

V fizičnih prodajalnah do alkohola več kot vsak drugi mladoletnik

Sorodna novica Prodajalci od mladih redko zahtevajo dokument pri nakupu alkohola in cigaret

Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija ob tem že približno deset let izvaja tudi skrite nakupe alkohola, s katerimi preverja, ali trgovci alkoholne pijače prodajajo tudi mladoletnim osebam. "Skriti nakupi so učinkovita metoda za preverjanje dostopnosti alkoholnih in tobačnih izdelkov mladoletnim osebam in otrokom. To kažejo podatki, ki jih zbiramo zadnjih deset let. Ocenjujemo, da je ob rednem spremljanju in opozarjanju na nepravilnosti v postopku nakupa ključnega pomena prostor za izboljšave na tem področju. Vseeno je skrb vzbujajoče dejstvo, da se v primerjavi z letom 2022 delež ugotovljenih kršitev v različnih oblikah prodajaln ni zmanjšal, ostaja na isti ravni, saj je bila alkoholna pijača prodana več kot vsaki drugi mladoletni osebi," je na novinarski konferenci poudarila Manca Kozlovič z Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija.

Ob tem je dodala, da se stanje sicer spreminja. "Če je bilo na začetku od desetih nakupov zaznanih devet kršitev (90 odstotkov), se je do danes odstotek kršitev zmanjšal na 54 odstotkov. Pozitivna sprememba, ki smo jo opazili v nekaterih prodajalnah, so tudi digitalna opozorila preverjanja polnoletnosti, saj so kršitve v večini povezane z nepregledovanjem osebnega dokumenta ali napačnim izračunom starosti," je pojasnila.

ZPS in Mladinska zveza brez izgovorov Slovenija pozivata k:

- Ustreznemu usposabljanju dostavljavcev;
- prevzemanju odgovornosti trgovcev;
- doslednosti pri preverjanju starosti kupcev ob prevzemu;
- označevanju paketov, ki vsebujejo alkohol;
- označevanju alkoholnih pijač s podatki o energijski in hranilni vrednosti, kot to velja za druga živila in opozorili o škodljivosti njihovega pitja.

Delež alkohola med mladimi upada, a Slovenija še vedno nad povprečjem

Mednarodna raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC), ki se od leta 2002 v Sloveniji izvaja na vsake štiri leta, je pokazala, da je alkoholne pijače v življenju že kdaj pilo 15 odstotkov 11-letnikov, 40 odstotkov 13-letnikov, 71 odstotkov 15-letnikov in 86 odstotkov 17-letnikov. Vsak četrti 15-letnik in vsak drugi 17-letnik pa je bil v življenju že vsaj dvakrat opit.

"Delež pitja alkohola med mladostniki v Sloveniji sicer upada, a še vedno presegamo mednarodno povprečje. Mladostniki v Sloveniji odraščajo v okolju, kjer so alkoholne pijače lahko dostopne, pitje teh pijač pa je razširjeno tudi med odraslimi, pri katerih tvegano ali škodljivo pitje alkohola celo narašča," je opozorila Maja Roškar z NIJZ-ja in dodala, da Svetovna zdravstvena organizacija omejevanje dostopnosti prepoznava kot učinkovit ukrep, ki uspešno zmanjšuje porabo alkohola in škodo zaradi pitja alkohola.

Čeprav večina spletnih strani opozarja na starostno omejitev in poudarja nevarnosti rabe alkohola, lahko mladi ta varovala in opozorila preprosto zaobidejo ter kljub temu kupijo alkohol, opozarja ZPS. Foto: Pixabay
Čeprav večina spletnih strani opozarja na starostno omejitev in poudarja nevarnosti rabe alkohola, lahko mladi ta varovala in opozorila preprosto zaobidejo ter kljub temu kupijo alkohol, opozarja ZPS. Foto: Pixabay

Reševanje problematike mogoče samo s skupnimi prizadevanji

Pristojni poudarjajo, da je ključnega pomena, da se kot družba končno začnemo zavedati vseh nevarnosti pitja alkohola ter da posebno pozornost in odgovornost posvetimo varovanju mladih pred njegovimi škodljivimi vplivi. Alkohol je mladim v Sloveniji namreč preprosto dostopen ne le na fizičnih prodajnih mestih in spletu, temveč tudi doma. "Starši in skrbniki so za otroke najbolj vplivni vzorniki, zato morajo prevzeti aktivno vlogo pri spodbujanju varnih izbir ter biti pozitiven zgled, saj imajo najmlajši prvi stik z alkoholom pogosto prav v družinskem okolju," je opozorila Jasmina Bevc Bahar z Zveze potrošnikov Slovenije.

A dejstvo je, da odgovornost za zagotavljanje skladnosti z zakonodajo nosijo tudi trgovci, je poudarila. "Ključno je, da prevetrijo svoje postopke, izboljšajo pretok informacij (vključno s tem, da neko spletno naročilo vsebuje alkoholne pijače) in ustrezno izobrazijo svoje zaposlene, tudi dostavljavce, ter uvedejo dosledno preverjanje starosti ob dostavi nakupa, ki vsebuje alkoholno pijačo, če je na drugi strani mlajša oseba," je poudarila.

Učinkovito ozaveščanje vseh relevantnih ciljnih skupin je tudi glavni cilj od Ministrstva za zdravje financiranega programa Veš, kaj piješ?, ki ga skupaj izvajajo Inštitut za nutricionistiko, ZPS, Institut Jožef Stefan in NIJZ. Vodja programa Anita Kušar z Inštituta za nutricionistiko je ob tem poudarila, da k reševanju alkoholne problematike med mladimi lahko prispevamo samo s skupnimi prizadevanji, ki vključujejo ustrezne preventivne ukrepe, in z ozaveščanjem o nevarnostih pitja alkohola. "Zato so v brezplačno mobilno aplikacijo VešKajJeš vključene tudi alkoholne pijače. Aplikacija s preprostim skeniranjem črtne kode vsem uporabnikom omogoča vpogled v sestavo pijač, po drugi strani pa tudi informira o škodljivosti pitja alkohola," je dodala.

Lahka dostopnost alkoholnih pijač