Avtorji del, predstavljenih v koprski Galeriji Loža, so Duša Jesih, Rajko Apollonio, Miha Štrukelj, Maxime Berthou in Mark Požlep.

"Manifest Spekula vpenja Univerzo na Primorskem v lokalno skupnost in pri tem vključuje različne kulturne ustanove," je za STA pojasnil kustos razstave Spomin vidnega in dotik Tilen Žbona.

V okviru osrednje razstave, ki bo na ogled do 5. novembra, se prepletajo različna dela, ki kažejo kompleksnost in rast likovne govorice ter kontekst posameznikovih udejstvovanj.

Kot so zapisali na spletni strani Obalnih galerij Piran, peti manifest Spekula predstavlja študijo umetniških del in pojavov, povezanih s poljem vidnega in zaznavnega skozi interpretacijo kolektivnega ali posameznega dotika kreativnega, empiričnega udejanjanja skozi risarske, slikarske, prostorsko instalacijske ter vizualno umetniške prakse.

Ob tem pod vprašaj in v osrednjo študijo postavlja izkušnje in raziskave avtorjev, ki s svojim delom zaznajo lastna posamična odkritja skozi osebni pogled in dotik lastnih kreacij ob tvorjenju novih podob, ki venomer generirajo nove spomine, resnice in dražljaje, so še zapisali.

Manifest Spekula spremljajo dogodki, kot so okrogle mize, gostujoča predavanja, spremljevalne razstave in ustvarjalne delavnice. Program je namenjen študijskemu udejstvovanju in po oceni organizatorjev služi kot platforma za razvoj umetniških dosežkov znotraj lokalne skupnosti in univerzitetnega prostora.

Namenjen je tudi promociji novega študijskega programa Vizualne umetnosti in oblikovanje, ki deluje v okviru Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem.