okusno.je
Velikonočna šunka

Velika noč

Vse, kar morate vedeti o kuhanju velikonočne šunke

Velikonočna pojedina za marsikoga ni popolna brez sočne kuhane šunke. Z izbiro dobre šunke in nasveti, ki se jih moramo držati med kuhanjem, bomo poskrbeli, da bo priljubljena velikonočna mesnina še bolj okusna in tudi predvsem bolj sočna.

M. J.
21. 03. 2024 05.00

Na trgu najdemo več različnih vrst šunk, kar potrošnikom lahko povzroča pri odločitvi za nakup kar precej težav, kajti na prvi pogled so si vse podobne in nosijo ime – šunka. Ko je govora o dobri velikonočni šunki, je zato pomembno, da poznate osnove in tudi natančno veste, kakšne so vaše želje. 

Kakovost šunke je odvisna od pasme prašiča, od krme, od starosti ob zakolu in seveda tudi od načina obdelave mesa. Šunka je navadno (raz)soljeno zadnje prašičje stegno ali kos stegna, ki je lahko prekajeno ter sušeno ali pasterizirano. V zadnjih letih je priljubljena izbira za velikonočno šunko tudi prekajen svinjski vrat (šink). Meso je sočno in tudi nekoliko bolj mastno, kot v primeru pleča ali stegna, in je primerno tudi za nadaljnje pečenje v kvašenem testu

Šunka je sestavni del tradicije velikonočne pojedine in samih velikonočnih praznikov.
Šunka je sestavni del tradicije velikonočne pojedine in samih velikonočnih praznikov. FOTO: Adobe Stock

Sušena šunka

Te šunke so temno rožnate ali rožnate barve in se pogosto prodajajo že pripravljene za uživanje. Nekateri proizvajalci oziroma ponudniki sicer zahtevajo kuhanje, zato preverite oznako z navodili za kuhanje.

Sušena in prekajena šunka

Te šunke so povsem enake sušeni šunki, le da je v postopku priprave mesa dodan tudi korak dimljenja. Prava velikonočna šunka je navadno soljena z začimbami, dimljena in nato še sušena.

Pakirane šunke

Če boste velikonočno šunko kupili v trgovini, boste najverjetneje dobili pakirano šunko. Šunka je v tem primeru že termično obdelana in primerna za takojšnje uživanje, a jo je pred zauživanjem priporočljivo dodatno prekuhati. Pri nakupu pakirane šunke pazite, da ima izdelek čim manj luknjic in minimalno izcejene tekočine v sami embalaži.

Pri izbiri bodite pozorni tudi na morebitne dodatke – seznam aditivov naj bo čim krajši. Mnogi proizvajalci namreč v želji, da je šunka čim težja, v meso vbrizgajo mešanico vode, soli, sladkorja, pa tudi beljakovin in različnih dodatkov (emulgatorji, stabilizatorji) – s tem pa si znižajo stroške in povečajo dobiček. Aditive, kot so karagenan, ksantan, gelan, različne gume, dodajajo zato, da lahko izdelkom dodajo več vode. Vsebnost vode mora biti označena na etiketi, zato pri izbiri šunke bodite pozorni na ta podatek. 

Že stoletja velja, da se na praznično mizo da najboljši kos mesa. Po tradiciji je za velikonočni zajtrk najprimernejša soljena, prekajena in kuhana šunka.
Velikonočna pojedina
Velikonočna pojedina FOTO: Thinkstock

Kuhanje velikonočne šunke

Za veliko noč se pogosto poraja vprašanje, kako kuhati šunko. Ko jo kupite, preberite deklaracijo. Če na njej piše pasterizirana mesnina, to pomeni, da je šunka že kuhana in je zato primerna za takojšnje uživanje. Tako šunko lahko zgolj dokuhate oziroma pogrejete. Če pa imate domačo šunko oziroma na deklaraciji piše presna mesnina, jo morate obvezno prekuhati.

Osnovno priporočilo, ki se ga držimo pri kuhanju šunke, je, da šunko kuhamo od 50 do 60 minut na vsak kilogram. To pomeni, da če imamo šunko, ki tehta en kilogram, jo kuhamo približno eno uro. 

Meso položimo v lonec ustrezne velikosti in prilijemo toliko hladne vode, da je meso povsem prekrito s tekočino. Za okus damo lovorjeve liste in poper v zrnju, soli pa ni potrebno dodajati, še zlasti v primeru, da imamo slano domačo šunko iz razsola. Za poseben okus lahko tretjino vode nadomestimo z belim vinom

Šunko segrevamo počasi, kuhamo pa jo na srednji temperaturi, da zgolj rahlo vre. Ko je kuhana, jo ohladimo v tekočini, v kateri se je kuhala. Najbolje je, da jo skuhamo en dan pred serviranjem in pustimo, da se čez noč hladi v tekočini, v kateri se je kuhala. 

Če ima šunka kožo, jo lahko tudi odstranimo, če nas moti. A boljše je, da jo odstranimo po kuhanju, saj pomaga obdržati sočnost mesa.
 
Voda, v kateri se je kuhala domača šunka, je odlična jušna osnova, v katero lahko zakuhamo izbrano zelenjavo ali ješprenj, lahko pa z njo tudi zalijemo enolončnico. 

Okusne e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Sorodni članki

Recept za velikonočno poslastico Karima Merdjadija

Sodnik iz oddaje MasterChef, Karim Merdjadi, nam je zaupal recept za slastno jed, ki na njegovi velikonočni mizi ne sme manjkati.

Velika noč
Recept za velikonočno poslastico Karima Merdjadija
Tako lahko razbarvate jajca za pirhe

V prihodnjih dneh se bodo v domovih pričele priprave na veliko noč, s katero je tesno povezano tudi barvanje jajc oziroma izdelava pirhov. Da barve lepše pridejo do izraza, v nekaterih primerih potrebujemo bela jajca. Če jih ne dobimo v trgovini, lahko jajca na povsem enostaven način razbarvamo kar sami.

Triki in nasveti
Tako lahko razbarvate jajca za pirhe
Luka Jezeršek nam je zaupal družinski recept za najljubšo velikonočno potico

Velika noč že trka na vrata, priprave na največji slovenski krščanski praznik pa so že v polnem razmahu. Med njimi je tudi peka potice, ki velja za kraljico slovenskih praznikov. Priznani slovenski kuharski mojster Luka Jezeršek nam je zaupal nekaj nasvetov, ki jih moramo pri pripravi domače potice upoštevati, z nami pa je delil tudi recept, po katerem mama Sonja speče njegovo najljubšo potico.

Velika noč
Luka Jezeršek nam je zaupal družinski recept za najljubšo velikonočno potico
Kako izberemo in pripravimo velikonočno šunko?

Bliža se največji krščanski praznik, ko bodo mize bogato obložene z velikonočnimi dobrotami, med katerimi ne sme manjkati velikonočna šunka. Pa veste, kako izbrati kakovostno šunko?

Velika noč
Kako izberemo in pripravimo velikonočno šunko?
Tehnike barvanja pirhov, ki vas bodo navdušile

Barvanje pirhov je tradicija, na katero se v marsikaterem domu pripravljajo več tednov vnaprej. Izbirajo se barve, brska se za zanimivimi in novimi tehnikami, načrtuje, kdaj se lotiti ustvarjanja, kako jih okrasiti ... Vse to ima svoj čar, saj v nas zbudi kreativnost, hkrati pa podaljša obdobje pričakovanja praznikov.

Triki in nasveti
Tehnike barvanja pirhov, ki vas bodo navdušile
Kako porabiti ostanke velikonočne pojedine?

Velika noč je za nami, hladilniki pa so najverjetneje polni pirhov, hrenovega namaza ter raznoraznih mesnih dobrot, ki po tradiciji ne smejo manjkati na obloženi mizi. Ponujamo vam nekaj odličnih receptov in nasvetov, s katerimi boste velikonočne ostanke hitro spremenili v nove in okusne jedi.

Mali šef
Kako porabiti ostanke velikonočne pojedine?
Velikonočni recepti za vse okuse

Velika noč je praznik, ko se vsa družina zbere ob mizi, ki se kar šibi pod težo velikonočnih dobrot, kot so domača šunka, hren, pirhi, dišeča potica in številne druge jedi, ki so s praznovanjem tako ali drugače povezane. Za vas smo pripravili izbor odličnih receptov, ki vam bodo v veliko pomoč pri pripravi nepozabne velikonočne pojedine.

Velika noč
Velikonočni recepti za vse okuse
Tako se boste izognili želodčnim težavam med prazniki

Prihajajo velikonočni prazniki, ki seveda ne bodo minili brez šunke, potice, hrena in pirhov ter kakšnega kozarčka alkohola več kot sicer. A žal je tako, da lahko alkohol ter mastna, sladka in težka hrana močno obremenijo naš želodec in nam precej zagrenijo praznični čas. Da bo letošnja velika noč potekala brez neprijetnih nevšečnosti, vam v nadaljevanju ponujamo nekaj zlatih nasvetov za preprečevanje želodčnih težav med prazniki.

Velika noč
Tako se boste izognili želodčnim težavam med prazniki
ISSN 2630-1679 © 2024, Okusno.je, Vse pravice pridržane Verzija: 445