Skupina slovenskih glasbenikov proti nastopu Izraela na izboru za pesem Evrovizije
Kultura
02. 04. 2025, 15.25
, posodobljeno: 06. 04. 2025, 15.13
Udeležba Izraela na izboru za pesem Evrovizije vsako leto buri duhove. Lansko leto so celo zaradi nasprotovanja iz tekmovanja diskvalificirali nizozemskega predstavnika. Letos so se na izraelski nastop odzvali tudi nekateri slovenski glasbeniki, ki udeležbi ostro nasprotujejo.
Lanskoletna predstavnica Izraela na Evroviziji Eden Golan. Foto: Profimedia
SLOVENIJA
> Skupina slovenskih glasbenikov, ki zahteva izključitev Izraela iz Evrovizije je prepričana, da sodelovanje izraelskih glasbenikov krši več evrovizijskih pravil in pravil Evropske radiodifuzne zveze (EBU). Sklicujejo se tudi na dejstvo, da je EBU leta 2022 iz Evrovizije izključil Rusijo z razlogom, da bi v luči krizne situacije v Ukrajini ruska udeležba festival spravila na slab glas.
“Meddržavno sodišče je presodilo, da izraelska zasedba palestinskih ozemelj krši mednarodno pravo in da Izrael nad palestinskim prebivalstvom izvaja apartheid. Meddržavno sodišče je prav tako presodilo, da obstaja verjetnost, da Izrael v Gazi izvaja genocid. Izraelsko sodelovanje na Evroviziji navkljub neverjetni krizi v Gazi je Evrovizijo že lani spravilo na slab glas. Izraelska udeležba je sprožila proteste po vsej Evropi, mednarodni mediji pa so poročali, da je bilo lansko tekmovanje 'sporno' in 'najbolj politično v zgodovini,'” so prepričani.
“Leta 2019 je EBU Izraelu dovolila, da predvaja posnetke nezakonito okupiranih palestinskih in sirskih ozemelj, kot da pripadajo Izraelu. Ko se je lani v Evrovizijo vmešal izraelski predsednik in zagotovil izraelsko sodelovanje na tekmovanju, EBU prav tako ni ukrepala, čeprav je povsem očitno šlo za političen poseg v tekmovanje.”
“Izrael zlorablja Evrovizijo”
Poudarjajo še, da EBU vedno znova dovoli Izraelu, da zlorablja Evrovizijo za politične namene, čeprav evrovizijska pravila to prepovedujejo.
“Leta 2019 je EBU Izraelu dovolila, da predvaja posnetke nezakonito okupiranih palestinskih in sirskih ozemelj, kot da pripadajo Izraelu. Ko se je lani v Evrovizijo vmešal izraelski predsednik in zagotovil izraelsko sodelovanje na tekmovanju, EBU prav tako ni ukrepala, čeprav je povsem očitno šlo za političen poseg v tekmovanje. Eden izmed urednikov nacionalne televizije Kan je celo javno priznal, da Evrovizija za Izrael ni samo glasbeno tekmovanje, ampak prizorišče krepitve izraelskih interesov,” so še spomnili.
Bo RTV držala obljubo?
Ena izmed poglavitnih vrednot Evrovizije naj bi bila enakopravnost. Kot so prepričani podpisani slovenski glasbeniki, bi morala za vse veljati enaka pravila. Pravila, na podlagi katerih je EBU izključila Rusijo in Belorusijo, bi morala veljati tudi za Izrael, so prepričani in zato zahtevajo takojšnjo izključitev Izraela iz Evrovizije.
Svet RTV Slovenija je sicer decembra 2024 sklenil, da mora Slovenija pri EBU “nemudoma sprožiti zahtevo, da Izrael ne nastopi na izboru za pesem Evrovizije” in da mora o svojih prizadevanjih sproti obveščati javnost. RTV, navajajo glasbeniki, javnosti ni obvestila, ali je to zahtevo sprožila in ali je nanjo prejela odziv.
Poziv so podpisali številni glasbeniki, med njimi tudi Jadranka Juras, Blaž Gracar, Jan Bajc Funa, Laetitia KiKi Pohl, Matevž Šalehar Hamo, Sahareya, Svetlana Makarovič, Tomaž Grom, DJ Borja, Peter Dekleva, N'toko, Zlatko, Zala Kralj, Boštjan Gombač, skupine LPS, Katalena, ŽPZ Kombinat in drugi.
Že lansko leto je minilo v znamenju škandalov
Spomnimo, lansko leto so bile na največji glasbeni zabavi na svetu, ki se je odvijala v enem izmed najbolj večkulturnih švedskih mest, strasti razgrete zaradi kontroverznega sodelovanja Izraela. V Malmöju, kjer so gostili festival, je bilo čutiti napetost, varnostni ukrepi so bili izjemno strogi, kar je ohladilo običajno evrovizijsko vzdušje. Izraelska predstavnica Eden Golan je kljub glasnim žvižgom in propalestinskim sloganom v dvorani na stavnicah pred polfinalom zasedala drugo mesto. Žvižge v dvorani je EBU s posebno tehnologijo v televizijskem prenosu spremenila v zvok aplavza, kar se mnogim zdi nezaslišano.
Prav na dan finala je odjeknil še škandal, ko so nizozemskega predstavnika Joosta Kleina izključili zaradi domnevnega neprimernega obnašanja. Dogodek je vzbudil veliko pozornosti, saj je bil Klein obtožen nasilnega vedenja do članice produkcijske ekipe. Incident se je zgodil po polfinalnem nastopu, ko je kamermanka poskušala snemati njegov odziv brez njegovega soglasja.