Foto: Ribiška družina Ljubno
Foto: Ribiška družina Ljubno

Poudarjajo, da kamnite betonske zložbe, ki jih gradijo v strugah reke Savinje in njenih pritokih za utrjevanje poškodovanih cest, nepopravljivo degradirajo okolje, poplavne varnosti pa v tem delu države ne izboljšujejo, temveč poslabšujejo. Kot pravijo tamkajšnji župani, je naročnik del Direkcija RS za infrastrukturo.

"Dela se nestrokovno, popolnoma v nesodelovanju s priporočili, kaj šele s sonaravnimi in trajnostnimi praksami, kar je v tujini, ne samo nuja, ampak tudi praksa," je oster podpredsednik društva za zaščito voda Mihael Jožef Toman.

Za utrditev cest postavljajo številne kamnite betonske zložbe, ki čezmerno posegajo v vodotoke, doda predsednik Ribiške družine Ljubno Gregor Križnik. Po njegovih besedah se to dogaja na območju občin Ljubno, Luče, Solčava. "Preveč jih je, da bi poimensko naštevali. Onemogočajo kakršno koli travno zarast, ki bi jih skrila, na teh odsekih pa pospešujejo hitrost vode."

To pa pomeni, da se dolvodno od teh zložb protipoplavna varnost poslabšuje, pojasni predsednica društva vodarjev Lidija Globevnik, saj je erozija nato toliko močnejša, "ker se tokovi odbijajo od tako močnih zgradb".

S takimi ukrepi se rečnim ekosistemom povzroča nepopravljiva škoda. "V rekah ne živijo samo ribe in raki, ampak množica najrazličnejših organizmov. V teh zoženih in hitrih vodotokih tudi ni nikakršnih samočistilnih procesov," poudari Toman.

"Gre za zlorabo interventnih ukrepov"

Gre za zlorabo interventnih ukrepov, saj se s temi deli ne ščitijo življenja ljudi, neposredno tudi ni ogroženo premoženje, meni Globevnik. "Cesta je lahko nekaj časa tudi malo ožja, tukaj so pa dodali cestnemu sistemu še dva do tri metre, kar je popolnoma nesprejemljivo."

Sogovorniki ob tem opozarjajo na podhranjenost kadrov vodarske stroke v državni upravi. Prav tako se bojijo, da je obglavljanje ministrstva za naravne vire in prostor odprlo Pandorino skrinjico.