Slovenija
30260 ogledov

Srednjeročna napoved: Tako kaže do konca marca, sneg se še utegne vrniti

vreme zima mraz hladno vreme nizke temperature Profimedia
Vremenoslovci portala Neurje.si so postregli s srednjeročno napovedjo, kjer ugotavljajo, da bi znal marec biti zelo podoben februarju, čeprav že v prihodnjem tednu sledi vremenski preobrat.

"Glede na naše napovedi za mesec februar, ki so bile izdane s strani sezonske napovedi evropskega modela, lahko ugotovimo, da so bile te napovedi precej natančne, kar je bilo zelo podobno tudi pri napovedih za januar. Naj vas spomnimo, da smo za februar napovedali razmeroma suh mesec, ki bi bil temperaturno normalen oziroma topel. V napovedih je bilo zaznati, da je na zahodu lahko prišlo do nekoliko večjega temperaturnega odstopanja, medtem ko so bile te spremembe na vzhodu manjše ali skoraj neopazne," so uvodoma zapisali na portalu Neurje.si.

Poudarjajo, da se pri njihovih napovedih za marec kaže podobna vremenska slika. "Za celotno Evropo je mogoče opaziti izrazit anticiklonalni greben, ki se razteza nad Srednjo Evropo, medtem ko so nad območjem Pirenejskega polotoka vidne negativne anomalije. Ta izrazit greben v atmosferskih pogojih prinaša toplejše vreme, ki je nad dolgoletnim povprečjem 1991-2020," so zapisali in dodali, da pričakujejo temperaturni odklon, ki bi lahko dosegal okoli +2,0 °C.

Pri Neurje.si pri srednjeročni napovedi poudarjajo, da je zanesljivost pri tako dolgoročnih vremenskih napovedi za ta scenarij zaradi oddaljenosti razmeroma nizka, okoli 30 %.

Celotne vremenske razmere za mesec marec naj bi bile, podobno kot v februarju, torej razmeroma suhe, ugotavljajo. To pomeni, da ne pričakujejo večjih količin padavin. "To se sicer ne sklada z napovedjo v naslednjem tednu, ko naj bi na zahodu padla večja količina padavin, kar je odmik od sicer suhega vzorca, ki ga napoveduje evropski model," dodajajo. 

V naslednjem tednu pa lahko pričakujemo bolj spremenljivo vreme z občasnimi padavinami, ki jih bo – tako vremenoslovci portala Neurje.si – največ v zahodnem in osrednjem delu Slovenije. Zakaj bo tako?

Vzrok je ciklonski sistem nad zahodnim Sredozemljem, ki bo preko Alp prinašal vlažne in nestabilne zračne mase iz Atlantika ter Jadranskega morja, so zapisali.

"Zahodna in osrednja Slovenija sta zaradi svoje lege bolj izpostavljeni zahodnim in jugozahodnim vetrovom, ki prinašajo vlago neposredno proti našim goram. Ko vlažen zrak naleti na Dinaride ali Julijske Alpe, se dvigne, ohladi in sproži oblačnost ter padavine – podobno kot se oblaki oblikujejo nad hribi. Hkrati bodo premikajoče se fronte okrepile konvekcijo, kar pomeni, da lahko v zahodnih regijah (Primorska, Gorenjska) pričakujemo krajevno bolj intenzivne padavine, medtem ko bo vzhod Slovenije zaradi zavetrnega položaja in manj vlage prejel le manjšo količino padavin. Meja sneženja bo visoko večinoma nad 1500 metri, kar pomeni, da bo sneg omejen le na najvišje vrhove Alp in Dinaridov," so poudarili pri Neurje.si. 

Dodali so, da bo pri oblikovanju vremen pri nas pomembno vlogo igral tudi močan jugozahodni višinski tok, ki teče visoko nad Evropo. Ta tok bo prinašal dodatno vlago in toplejši zrak s subtropskega Atlantika, kar bo podaljšalo nestabilne razmere. "Kombinacija vetra, vlage in gorske topografije bo povzročila, da bodo padavine v zahodnih predelih trajale dlje časa in bodo pogosto intenzivnejše," so prepričani pri Neurje.si.

A kot poudarjajo, bo zaradi jugozahodnih vetrov – kljub temu da bodo dnevni maksimumi nižji kot v tem tednu – razmeroma toplo. "Dnevna povprečna temperatura bo bistveno višja kot ta teden, saj bodo temperature tudi zjutraj precej nad ničlo. Verjetno bodo velika temperaturna nihanja med severozahodnim in severovzhodnim delom Slovenije, kjer bo največ sončnega vremena," so še podčrtali. 

"Ob koncu tega dolgotrajnega spremenljivega vremena bi na nas lahko vplivala hladna fronta, ki bi prinesle nekoliko večje količine padavin tudi na vzhodu in rahlo ohladitev. Hkrati se bo meja sneženja zaradi hladnejših zračnih mas spuščala," enega od možnih scenarijev, ki bi morda utegnil prinesti nekaj snega celo v nekatere nižine po Sloveniji opisali pri omenjenem portalu.

V drugi polovici marca spet hladnejša jutra

Zaključili so, da naj bi v drugi polovici marca Slovenijo zaznamovala mešanica vremenskih vzorcev – atlantski greben (visok tlak nad zahodnim Atlantikom) in skandinavska blokada (visok tlak nad Skandinavijo). "Ta kombinacija bo prinesla podobno vreme kot v prvem tednu marca, ko so bile dnevne temperature razpete med hladnejšimi jutri in prijetno toplimi popoldnevi," so dogajanje v drugi polovici marca še opisali pri Neurje.si.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
  • Diallena 00:51 09.marec 2025.

    !!!!!!! Samske ženske čakajo na vas na -- Sexy24.mom