Zdravje
3380 ogledov

Na Hrvaškem enem tednu 42 smrti zaradi covida. Kaj pa pri nas?

Covid-19 koronavirus Profimedia
Pri sosedih narašča število obolelih s koronavirusom.

Na Hrvaškem so v tednu dni zabeležili 42 smrtnih primerov covida-19, so po poročanju hrvaške tiskovne agencija Hina povedali na hrvaškem zavodu za javno zdravstvo. Kljub porastu okuženih bolnišnice niso preobremenjene.

Epidemiolog Bernard Kaić je povedal, da zadnje tri tedne raste število na novo okuženih, a da položaj ni tako dramatičen kot pred dvema letoma. Na Hrvaškem se trenutno širi več različic omikron različice virusa, kar je podobno kot v drugih državah Evropske unije.

Po besedah Kaića ni dokazov, da bi bila katera od teh novih različic posebej nevarna. Se pa hitro širijo, zato so na Hrvaškem od 5. do 11. decembra zabeležili 443 novih primerov obolelih. V bolnišnici je 481 okuženih oseb, od tega jih je 12 na respiratorjih.

Med umrlimi v obdobju od 5. do 11. decembra prevladujejo starejše osebe, med 70. in 80. letom starosti. Zato na hrvaškem zavodu za javno zdravstvo znova pozivajo starejše, da se cepijo zoper covidu-19. V tednu dni se je cepilo le nekaj manj kot 700 ljudi v celotni Hrvaški.

Skupno so na Hrvaškem doslej cepili zoper covid-19 okoli 71 odstotkov odraslega prebivalstva, na voljo imajo še dva milijona doz cepiva proti tej bolezni, še poroča Hina.

Pri nas okužena tretjina hospitaliziranih 

Tudi pri nas med virusnimi okužbami še vedno prevladuje koronavirus, s katerim je okužena približno tretjina hospitaliziranih, a je covid-19 večinoma pridružena bolezen. Na ljubljanski infekcijski kliniki je hospitaliziranih 80 bolnikov, od tega jih osem potrebuje intenzivno terapijo, je pred dvema dnevoma povedala infektologinja Mateja Logar.

"Od 80 hospitaliziranih bolnikov jih je nekaj takšnih, pri katerih je covid-19 vodilna diagnoza, se pravi tisto, zaradi česar so prišli v bolnišnico. Pri teh je v ospredju starejša populacija s številnimi pridruženimi boleznimi. Ti imajo dejavnike tveganje za težji potek bolezni," je izpostavila. Po njenih besedah je bila večina ljudi, ki prihajajo na infekcijsko kliniko, cepljena v prvem obdobju, poživitvenih odmerkov pa večina posameznikov iz rizičnih skupin ni prejela.

Na infekcijski kliniki so zaznali tudi nekaj okužb z gripo, a se po navedbah infektologinje nihče od okuženih z gripo ne zdravi v bolnišnici. Med otroci pa se že pojavljajo tudi okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV).

Infektologinja je opomnila še, da je cepljenje še vedno priporočljivo, kot najbolj smiselno pa je izpostavila cepljenje proti gripi in covidu-19. Še vedno so priporočljivi tudi ukrepi za preprečevanje prenosa okužb, kot je redna higiena rok z razkuževanjem in izogibanje prostorom, kjer se nahaja večje število ljudi, med katerimi je izpostavila zlasti nakupovalna središča.

Bolnišnica pacient bolnica Slovenija Ta zloglasna bolezen se širi hitro kot blisk, v bolnišnicah stanje skrb vzbujajoče zdravnica cepljenje Covid-19 Svet Minister pred prazniki pozval k cepljenju

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 21
  • Pierre 16:52 19.december 2023.

    Tudi pri nas je blo enako, VSI so umrli zarad korone.... (vir: Janševa ''strokovna'' skupina)

  • BenX 23:32 17.december 2023.

    Itak da STA opet straši s to nedastočo, kdo pa drug... Propagandno tulilo, ki mu žurnal pridno prikima.

  • Ender3 20:45 17.december 2023.

    Čista manipulacija javnosti. Ljudje umirajo tudi zaradi posledic gripe. Vsem ne delajo PCR testov in klinično je, včasih težko ločit med drugimi virozami dihal. Trenutno obstoječi sev kovida ni tako virulenten, da bi predstavljal skrb posebej še, ker imamo učinkovito ...prikaži več zdravilo, ki ni več samo za konje. Dejstvo pa je, da te viroze zaradi posledic visoke telesne temperature povzročijo t.i. sekundarne infekcije dihal, ki so za starostnike in imunokompromitirane vačkrat usodne.