Švicarji so pripravili veliko presenečenje. Junak je bil vratar Yann Sommer, ki so ga soigralci lovili po zelenici National Arene v Bukarešti. Foto: EPA

Švicarji so prvič na velikih tekmovanjih napredovali po streljanju enajstmetrovk. V četrtfinalu se bodo v petek ob 18.00 srečali s Španijo v St. Peterburgu. To je tudi prva švicarska zmaga nad Francijo, ki je veljala za glavnega favorita Eura. Pred petimi leti je na domačem prvenstvu izgubila v finalu proti Portugalski po podaljšku, na zadnjem mundialu v Rusiji pa je osvojila naslov.

Haris Seferović je matiral francosko obrambo po četrt ure. Foto: AP

Nebeški skok Seferovića
Po četrt ure igre je Švica povedla. S sredine je žoga šla na levo stran, kjer je Steven Zuber z natančno odmerjenim predložkom sredi kazenskega prostora našel glavo osrednjega švicarskega napadalca. Haris Seferović je z nebeškim skokom prek Clementa Lengleta, ki niti ni skočil, z glavo poslal žogo v levo malo mrežico francoskih vrat. 1:0 za Švico!

Gol napadalca Benfice je bil tudi edini strel v okvir vrat v prvih 45 minutah na obeh straneh. Francozi so streljali v prazno – kar sedemkrat. Še najnevarnejši je bil poskus Adriena Rabiota z razdalje v 29. minuti, a je strel zletel mimo desne vratnice.

Karim Benzema je zrežiral preobrat v 101 sekundi. To je bil njegov 31. gol v reprezentančnem dresu, s čimer se je izenačil z legendarnim Zinedinom Zidanom. Foto: EPA

Lloris odbil slab strel Rodrigueza z enajstih metrov
V 52. minuti je Steven Zuber z leve strani prodrl v kazenski prostor, Benjamin Pavard ga je podrl na črti kazenskega prostora. Sodnik Fernando Rapallini je pustil, da se je igra nadaljevala, a oglasil se je videosodnik. Argentinski delivec pravice je odšel ob stransko črto in si ogledal posnetek. Hitro je opazil, da je bil prekršek storjen znotraj kazenskega prostora in pokazal na belo točko. Ricardo Rodriguez je izvajal najstrožjo kazen, a je streljal slabo po tleh in Hugo Lloris je žogo odbil.

Benzema v dveh minutah poskrbel za preobrat
Francozi so dobili silovit zalet. V 57. minuti je Antoine Griezmann podal do Mbappeja, ki je v kazenskem prostoru našel Karima Benzemaja. Napadalec madridskega Reala si je žogo s peto podal naprej in nato z levico ukanil Sommerja.

Izbranci Didierja Deschampsa so leteli po zelenici. Le dve minuti so potrebovali za vodilni zadetek. Griezmann si je izmenjal dvojno podajo z Mbappejem, nato pa je streljal z leve strani. Sommer je žogo odbil naravnost do Benzemaja, ki jo je iz bližine z glavo potisnil v mrežo.

Paul Pogba je dosegel najlepši zadetek na tekmi, a to ni bilo dovolj za napredovanje Francozov. Foto: EPA

Mojstrovina Pogbaja za 3:1
Četrt ure pred koncem so bili Švicarji v izgubljenem položaju. Paul Pogba si je nastavil žogo na desnico in jo z izjemnim strelom z 22 metrov zavrtinčil pod prečko. Sommer se je iztegnil, a je bil prekratek.

Seferović vlil upanje Švici
Po zaostanku z 1:3 so se Švicarji sprostili in vse moči usmerili v napad. Devet minut pred koncem je rezervist Christian Fassnacht sijajno prodrl in podal do Kevina Mbabuja, ki je z desne strani poslal natančen predložek pred vrata. Spretni Seferović je s treh metrov z glavo znižal na 3:2.

Napadalec zagrebškega Dinama Mario Gavranović je vstopil v 73. minuti in poravnal izid na 3:3 v zadnji minuti rednega dela. Foto: EPA

Švicarji so začutili veliko priložnost. Pet minut pred koncem je z 20 metrov poskusil Rodriguez, rezervist Mario Gavranović pa je prestregel žogo in jo s petih metrov potisnil mimo Llorisa v mrežo. Stranski sodnik je takoj dvignil zastavico in zadetek ni veljal.

Joker Gavranović izsilil podaljšek
Ko je četrti sodnik že pokazal štiri minute sodnikovega dodatka, so Švicarji izenačili na 3:3. Granit Xhaka je odlično zaposlil Gavranovića. Napadalec zagrebškega Dinama je na robu kazenskega prostora preigral Presnela Kimpembeja, nato pa je z močnim strelom z desno nogo ukanil še Llorisa.

V 94. minuti si je Kingsley Coman zaustavil žogo s prsmi v kazenskem prostoru, nato pa z volejem stresel prečko. Takoj zatem je sodnik Rapallini odpiskal konec rednega dela.

Kylian Mbappe na tem prvenstvu ni zadel niti enkrat. Tudi z enajstih metrov mu ni uspelo. Foto: EPA

Malo nevarnih akcij v podaljšku
Najlepša priložnost v podaljšku je v 95. minuti pripadla Pavardu, a je bil odlični Sommer na mestu. Od 100. minute naprej so bili vsi nogometaši preveč utrujeni, nobena ekipa ni želela tvegati in o zmagovalcu so odločale enajstmetrovke.

Vseh pet Švicarjev natančnih z bele točke
Za Švico, ki je začela serijo, je zadelo vseh pet nogometašev. Gavranović, Fabian Schär, Manuel Akanji, Ruben Vargas in Admir Mehmedi so matirali Llorisa. Za Francijo so zadeli Pogba, Olivier Giroud, Marcus Thuram, Presnel Kimpembe, v peti seriji pa je poskus Mbappeja ubranil Sommer.

32-letni vratar Borussie iz Mönchengladbacha Yann Sommer je eden najboljših vratarjev v Bundesligi. Tokrat je imel izjemen večer v Bukarešti. Foto: EPA

Sommer: To je zgodovinski dosežek
"To je bil neverjeten večer. Dokazali smo, da imamo veliko srce. Bili smo popolnoma na tleh, proti svetovnim prvakom smo zaostajali z 1:3, do konca pa je bilo le še deset minut. Rešili smo se in odločale so 11-m, kjer pa vsak vratar potrebuje srečo," je poudaril Sommer, ki je že 65-krat stal v vratih Švice, kar je rekord.

"Nihče več ni računal na nas pri izidu 1:3. Hitro smo začutili priložnost, ko so se Francozi prehitro sprostili. Mislili so, da je že vsega konec. O tem smo se pogovarjali že pred tekmo v garderobi. Pričakovali smo, da se bomo znašli v zaostanku," je dodal odlični čuvaj mreže.

Švica se je prvič v zgodovini evropskih prvenstev uvrstila v četrtfinale: "To je zgodovinski dosežek. Že nekajkrat smo bili blizu, a nam nikakor ni uspel preboj med najboljši osem. Tokrat sem imel že pred tekmo dober občutek."

Varane: Ne bi smeli dopustiti, da je prišlo do 11-m
"To je zares veliko razočaranje. Popolnoma smo prespali prvi polčas. Odlično smo se odzvali na začetku drugega polčasa, smo jim dopustili, da so se izvlekli v podaljšek. Ne bi smeli dopustiti, da je prišlo do streljanja enajstmetrovk," je bil potrt branilec Raphael Varane.