Novice

To je mladi kmet, ki je s svojim investicijskim skladom postal neodvisen od bank

Kupci vnaprej plačajo za izdelke s kmetije Pr' Birtovih, ki jim izplačilo jamči tudi ob morebitnih izrednih dogodkih; prepričali so tudi podjetnika, ki jih je podprl s preurejenim kombijem za dostavo.
Novice
AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
Lokalna hrana v šolah in vrtcih
Novice Petra Šubic Kako so v Podravju povezali kmetije z vrtci in šolami 1

Javno naročanje lokalne hrane bi lahko okrepila digitalna platforma za prenos znanja, ki je zaživela v okviru projekta Food4CE.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
Cene kmetijskih zemljišč in gozdov
Novice Petra Šubic Njive so se podražile za osem, gozdovi pa za tri odstotke

Največjo kmetijsko in gozdno parcelo so lani prodali na Gorenjskem; pet hektarjev njiv je stalo 380 tisoč evrov, 246 hektarjev gozda pa 1,2 milijona.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
POZEBA
Novice Petra Šubic Sadjarji krvavo potrebujejo subvencije za oroševalne sisteme

Kako je jutranja pozeba prizadela sadno drevje, še ne vedo in opozarjajo, da je oroševanje urejeno le na petih odstotkih površin intenzivnih sadovnjakov.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
PRED POZEBO
Novice Uredništvo Agrobiznisa Kako lahko sadovnjak zaščitimo proti pozebi

Oroševalni sistemi so redki, vendar lahko tudi s tehnološkimi ukrepi povečate odpornost sadnih rastlin na nizke temperature; v pomoč vam bo tudi priročnik iz EIP-projekta Pozeba.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
naložbe
Novice Petra Šubic Nov razpis: sedem milijonov evrov za naložbe gorskih kmetij

Od 22. aprila do 11. junija do 14. ure lahko gorske kmetije oddajo svojo vlogo na razpis, kjer jim ponujajo od 30- do 75-odstotno financiranje naložb.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
intervju
Novice Petra Šubic Andrej Lasič, NLB: Kmetovalcem želimo odobriti 40 milijonov evrov posojil na leto

V Srbiji so že najmočnejša banka pri financiranju kmetijstva, kjer imajo 30-odstotni tržni delež, enakega želijo pri poslovanju s kmetovalci doseči tudi v Sloveniji.

28.02.2025 07:00
Čas branja: 5 min

Mladi kmet Domen Benčina z družinske kmetije Pr' Birtovih, kjer ljubezen do kmetovanja domačim po žilah teče že več kot 650 let, se je med epidemijo koronavirusa, ko se je povpraševanje tudi po njihovih izdelkih izjemno povečalo, odločil v razvojno verigo kmetije vpeti tudi kupce.

»Najti sem moral ustrezen finančni vir, saj je povpraševanje raslo, mi pa za povečanje zmogljivosti na kmetiji nismo imeli denarja. Banka nam posojila ni odobrila, družinski proračun je bil izčrpan, od sorodnikov in prijateljev pa si nismo hoteli izposojati denarja,« je tedanje razmere opisal mladi kmet, ki se je v srednji šoli naučil programiranja in nabiral izkušnje za predelavo in izdelavo svojih lastnih mehanskih strojev.

Nastal je Birtov kmečki investicijski sklad, v katerega kupci vplačajo določeno vsoto denarja v skladu s pogodbo. Kupec vplačani znesek črpa s pridelki in izdelki, prav tako z izdelki dobi izplačane obresti.

»Nakupovanje torej poteka enostavno z naročilom prek spleta, kupec pa ob vsakem nakupu natančno ve, koliko še ima na računu. Blago lahko prevzame pri nas ali ob dostavi. Kupcu torej ni treba skrbeti za to, ali ima s seboj denarnico ali plačilno kartico. Ob vsakem nakupu izdamo račun in seveda državi poravnamo DDV. Poti do Fursa so enostavne in jasne.«

A najprej se je želel za dobro sodelovanje oddolžiti lastnikom, ki Benčinovim dajejo v najem zemljo. »Najpomembneje se nam zdi imeti dobre odnose s poslovnimi partnerji. Vsak bo rad oddal svoje površine nekomu, ki to ceni in mu bo to nekako poplačal.« Tako jim namesto najemnine plačajo z izdelki. »Pomembni so tudi naši dolgoletni kupci, ki nas spremljajo v dobrem in slabem. Zato morajo imeti ves čas prednostno možnost, da pridejo do naših izdelkov,« poudarja Benčina.

Ker je imel zelo dobre evidence, je videl, da ima kmetija ob tem, da z izdelki oskrbi najemodajalce zemlje in stalne kupce, še okoli 15 odstotkov neprodanih zalog. Te so zato ponudili preostalim kupcem.

»Med covidom je k nam prihajalo in nas klicalo res veliko ljudi. Dostop do izdelkov smo jim zato omogočili skozi sklad, ki nam je zagotovil denar za povečanje zmogljivosti, za razvoj izdelkov, ki jih imajo kupci radi, pa jih mi še ne izdelujemo, in za večje razvojne naložbe,« našteva Benčina.

Sklad kot hibrid

Birtov kmečki investicijski sklad je hibrid med finančnim skladom (fund raising), klasičnim posojilom in sezonsko košarico. Na voljo so trije paketi vplačil ter ponudba za kmetije. Kupci lahko vplačajo 700 evrov in kupujejo izdelke pol leta, lahko se odločijo za vplačilo v višini 2.100 evrov in kupujejo izdelke 12 mesecev, tretja možnost je vložek v višini 5.500 evrov. Ob sklenitvi pogodbe kupcu izdajo avansni račun, ki je tudi najpomembnejša informacija za Furs.

Eden od rednih kupcev njihovih izdelkov je »vložil« v sklad tako, da jim je zagotovil predelan kombi za dostavo izdelkov. »Glede na to, da je Domen dostavljal izdelke, od mleka do moke, do tedaj v mojem cliu, ki za to ni bil primeren, je kombi zelo dobrodošel. Zdaj ni več politega mleka in raztresene moke,« je v smehu komentirala Saša Benčina. »Dostava je zdaj prava poezija. Ta gesta me dodatno motivira za delo in hkrati dokazuje, da so med nami še dobri ljudje in da jim je kakovostna hrana pomembna,« slikovito dodaja Domen Benčina.

Nove vlagatelje sprejemajo na temelju trenutne zmogljivosti kmetije, saj se ne želijo znajti v položaju, da ne bi mogli dostaviti naročenih izdelkov. »Zato je natančno vodenje evidenc o trenutni zmogljivosti kmetije nujno. Je pa prednost sklada, da vsak novi vlagatelj dejansko vplača denar za povečevanje zmogljivosti kmetije, torej zagotavlja denar za nove kupce,« pojasnjuje smisel delovanja sklada Benčina.

Razvojni načrt in evidence

Benčina poudarja, da uporablja vsa podjetniška znanja, ki jih je dobil na nedavnem usposabljanju v okviru programa PONI, pa tudi sicer ves čas išče orodja in načine v podporo razvoju kmetije. Na subvencije in plačila države se na njihovi kmetiji ne zanašajo.

Po njegovem prepričanju je zelo pomemben razvojni načrt kmetije, čeprav njihova še vedno sodi med manjše kmetije s štirimi zaposlenimi. »Ne moremo pa ga pripraviti brez dobrih evidenc, saj ne vemo, kaj bomo razvijali. Zato vedno znova poudarim, da evidentiranje, zapisovanje naših pridelkov, stroškov, ni birokracija, ampak je naložba v prihodnost.«

Sam »švasa« stroje in uporablja umetno inteligenco

Pri vodenju evidenc in oblikovanju tabel uporablja umetno inteligenco. Večinoma uporablja ChatGPT. S tem orodjem je hitro preračunal prihranek časa in denarja, ki sta jim ga prinesla avtomatizirani napajalnik kokoši in nesno gnezdo, ki ga je Benčina izdelal sam, saj so kokoši, ki se ves čas pasejo na prostem, v slabem vremenu jajca velikokrat umazale. Domen je izračunal, da jim je nesno gnezdo prineslo 304 evre prihranka na letni ravni, napajalnik pa 182 evrov. »Prihranjeni denar namenjam svoji družini,« pravi mladi kmet.

Za razvoj kmetije gre tretjina denarja

Tretjino zbranega denarja prek sklada na kmetiji še vedno namenjajo naložbam. Trenutno jih načrtujejo kar nekaj. Med njimi so nov hlev za govedo in prašiče, naprava za liofilizacijo lucerne, agrovoltaika, klavnica za perutnino in linija za dehidracijo sirotke.

Sicer pa na kmetiji redno analizirajo zemljo, krmo in mleko, Domen pa spremlja tudi borzne cene surovin. Sklad bo omogočil tudi ustanovitev družbe za pomoč kmetom, povezovanje več kmetov in regijsko razširitev prodaje.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
Cene kmetijskih zemljišč in gozdov
Novice Petra Šubic Njive so se podražile za osem, gozdovi pa za tri odstotke

Največjo kmetijsko in gozdno parcelo so lani prodali na Gorenjskem; pet hektarjev njiv je stalo 380 tisoč evrov, 246 hektarjev gozda pa 1,2 milijona.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Agrobiznis
Agro Podjetnik Petra Šubic Vsak mesec razgrabijo 200 kilogramov gob iz Pohorske gobarne 1

Več chefov je iz njihovega kraljevega ostrigarja skomponiralo samostojno jed za teden restavracij, ki je trajal do konca marca in v ospredje postavlja jedi iz slovenskih sestavin.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Agrobiznis
KRATKE VERIGE
Agro Podjetnik Petra Šubic Tako spletna trgovina Mami Hobotnica širi svoje lovke

Povečali bodo ponudbo ekološko pridelane zelenjave, za lažjo dostavo po vsej Sloveniji pa bi se radi v prihodnje iz Bele krajine preselili v osrednjo Slovenijo.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
carine
Novice Petra Šubic EU z novimi carinami na gnojila in pridelke iz Rusije in Belorusije 4

Carine bi lahko uvedli poleti, prihodnja tri leta se bodo carine na gnojila postopno zviševale; če bi se gnojila opazno podražila, bo Bruselj pomagal evropskim kmetom

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
Bodoča kmetica
Novice Petra Šubic Pomagajmo mladi kozjerejki najti kmetijo za najem 7

Maja Holer na podeželju išče manjšo kmetijo z leseno hišo, zidano štalo in nekaj zemlje, primerne za rejo živali in pridelavo divjih zelišč za čaje.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
12. agrobiznis konferenca
Novice Petra Šubic Kako bo kmetijstvo postalo bolj privlačno za mlade

O tem bomo 17. aprila govorili s kmetijsko ministrico Matejo Čalušić in Zvezo slovenske podeželske mladine na 12. Agrobiznis konferenci, na katero vas vabimo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Agrobiznis
Agro HI-tech Petra Šubic Setev z dronom je 35 odstotkov cenejša od klasične

To so pri setvi naknadnih posevkov in podsevkov v glavno kulturo ugotovili pri EIP-projektu Setev z dronom, ki ga je vodil Geodetski zavod Celje.

AGROBIZ
Trajnost
Agrobiznis
12. Agrobiznis konferenca
Trajnost Uredništvo Agrobiznisa Kako črna soja navdušuje sestri Petro in Janjo Metličar

Svojo zgodbo, kako gradita kratko verigo od pridelave do izdelkov iz črne soje, bosta povedali v četrtek, 17. aprila, na 12. Agrobiznis konferenci, na katero vabimo tudi vas.