Janja Garnbret je v Salt Lake Cityju osvojila 15. mesto. Foto: EPA

Prva slovenska kandidatka za olimpijsko kolajno avgusta v Tokiu je v osmini finala nato osvojila 15. mesto. Bila je edina slovenska predstavnica v hitrosti na drugi tekmi svetovnega pokala v mestu ob Velikem slanem jezeru v ameriški zvezni državi Utah.

Hitrost kot disciplina bo skupaj z balvani in težavnostjo del olimpijske kombinacije na letošnjih poletnih olimpijskih igrah na Japonskem.

Prvič se je spustila pod mejo devetih sekund
Slovenka je v kvalifikacijah na 15-metrski steni s fiksnimi oprimki vpisala čas 8,36 sekunde, kar je zadoščalo za sedmi čas kvalifikacij. V izločilnih bojih je bila nosilka, a ni ponovila predstave iz kvalifikacij. S časom 14,47 je bila 15. od 16 udeleženk osmine finala. 15. mesto je njen najboljši dosežek v hitrostnem plezanju. Pred tem je bila v tej disciplini športnega plezanja, ki v Sloveniji nima tradicije, 23. na svetovnem prvenstvu pred dvema letoma v Hačiodžiju. V Salt Lake Cityju se je v kvalifikacijah prvič spustila pod mejo devetih sekund.

V preostalih dveh disciplinah Garnbret tako rekoč brez konkurence
Zmagala je Poljakinja Aleksandra Miroslaw (7,38), ki je v velikem finalu ugnala domačinko Emmo Hunt. Presenečenje je tekmovalka na tretjem mestu, to je osvojila Japonka Miho Nonaka, ki je bila v malem finalu boljša od Poljakinje Patrycje Chudziak. Nonaka bo v Tokiu neposredna tekmica Janje Garnbret za olimpijsko odličje. V preostalih dveh disciplinah, ki tvorita olimpijsko kombinacijo, balvanskem in težavnostnem plezanju, je 22-letnica že zdaj skoraj brez konkurence.