Tujina

Europol uničil programsko opremo, ki je okužila 700.000 računalnikov

Bruselj, 30. 08. 2023 15.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V obsežni mednarodni operaciji, ki jo je podprl Europol, je bila uničena infrastruktura zlonamerne programske opreme Qakbot, zaseženih pa je bilo skoraj osem milijonov evrov v kriptovalutah. Z opremo Qakbot, je skupina kibernetskih kriminalcev napadala kritično infrastrukturo in podjetja v več državah ter kradla finančne podatke.

Europol in Eurojust sta podprla obsežno mednarodno operacijo, s katero so naredili konec programski opremi Qakbot, ki so jo kriminalci uporabljali predvsem za izsiljevanje, goljufije in druga kibernetska kazniva dejanja. V operaciji so sodelovale številne države, med njimi pravosodni organi iz Francije, Nemčije, Latvije, Nizozemske, Romunije, Združenega kraljestva in ZDA, so navedli v Europolu.

Programska oprema Qakbot – del kode, ki se je nevidno skrivala v veliko računalnikih, v katere se je skrivaj namestila – se je več kot 15 let uporabljala kot del spletnih kaznivih dejanj, vključno z napadi z izsiljevalsko programsko opremo.

Europol je pomagal pri odkritju in uničenju programske opreme Qakbot.
Europol je pomagal pri odkritju in uničenju programske opreme Qakbot. FOTO: AP

Qakbot, ki se je prvič pojavil leta 2008, je kibernetskim kriminalcem omogočal začetni dostop do napadenih računalnikov.

Kriminalci, ki so opremo poslali z lažno elektronsko pošto, so nato namestili dodatno izsiljevalsko programsko opremo, ukradli občutljive podatke ali zbrali podatke o žrtvah, da bi omogočili finančne goljufije in kazniva dejanja, kot so prevare s tehnično podporo. Ko so bili računalniki okuženi, so postali del botneta – omrežja računalnikov, okuženih z zlonamerno programsko opremo in pod nadzorom enega samega napadalca.

Kako deluje Qakbot?

1. Žrtev prejme e-poštno sporočilo s priponko ali hiper povezavo in jo klikne.

2. Qakbot žrtev zavede, da prenese zlonamerne datoteke.

3. Qakbot nato namesti drugo zlonamerno programsko opremo, kot je bančni trojanski konji.

4. Napadalec ukrade finančne podatke, informacije/ključe brskalnika, pritiske tipk in/ali poverilnice.

5. V računalnik žrtve se namesti druga zlonamerna programska oprema, kot je izsiljevalska programska oprema.

Več kot 700.000 okuženih računalnikov po vsem svetu

Številne skupine, ki so uporabljale izsiljevalsko programsko opremo Qakbot, so izvedle veliko število napadov z izsiljevalsko programsko opremo na kritično infrastrukturo in podjetja. Mednarodna preiskava kaže, da so skrbniki botnetov v zameno za dostop, med oktobrom 2021 in aprilom 2023 prejeli honorarje v višini skoraj 54 milijonov evrov v obliki odkupnin, ki so jih plačale žrtve.

Z zakonitim pregledom zasežene infrastrukture je bilo ugotovljeno, da je programska oprema okužila več kot 700.000 računalnikov po vsem svetu. Organi pregona so odkrili strežnike, okužene s programom Qakbot, v skoraj 30 državah v Evropi, Južni in Severni Ameriki, Aziji in Afriki, kar je omogočilo delovanje programske opreme na svetovni ravni.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MucaNeGrize
30. 08. 2023 20.17
tako se ugasnejo po potrebi razni konji in bitkoini
devlon
30. 08. 2023 18.27
-1
..žrtev klikne priponko neznanega sporočila. Vse jasno
Maxx365
30. 08. 2023 17.39
+2
Aretirali pa niso nikogar, al kako? Po osmih letih preiskave so odkrili le virus in okužene strežnike, storilcev pa ne?
MucaNeGrize
30. 08. 2023 20.16
proofreader
30. 08. 2023 16.43
+3
Končno, dolgo so se izmikali roki pravice.
Koronska kletna podgana
30. 08. 2023 17.15
+1
akize
30. 08. 2023 16.39
+4
so se upokojili, so dovolj zaslužili