Kljub zadržanosti nekaterih desnosredinskih senatorjev, ki imajo v zgornjem domu večino, je vpis pravice v ustavo danes podprlo 267 poslancev, 50 pa je bilo proti. Izid glasovanja je že pozdravil Macron in na omrežju X napovedal, da bodo poslanci obeh domov parlamenta o vpisu pravice v ustavo glasovali v ponedeljek.

Spremembe ustave v Franciji namreč terjajo bodisi potrditev na referendumu bodisi skupno tri petine glasov vseh poslancev spodnjega in zgornjega doma francoskega parlamenta.

Francoski predsednik se je že januarja lani ob predstavitvi prednostnih nalog francoskega predsedovanja Svetu EU v Strasbourgu zavzel za vključitev pravice do splava v listino EU o temeljnih pravicah.

Njegova prizadevanja za vpis te pravice v francosko ustavo pa so se okrepila potem, ko je vrhovno sodišče ZDA junija lani razveljavilo pravice do splava, kar je sprožilo pritisk aktivistov, naj Francija stori nasprotno v znak svoje zavezanosti pravicam žensk.

Francoska vlada je v svojem predlogu o vpisu pravice izbrala izraz »zagotovljena svoboščina«, da bi prepričala tako spodnji dom, ki si želi vpisa pravice do splava, kot zgornji dom, v katerem prevladujejo desnosredinske stranke in ki je doslej glede umetne prekinitve nosečnosti pristal le na izraz svoboščina.