IKT

Kakšno tveganje je delo z dopusta za kibernetsko varnost

Zaposleni, ki delajo na daljavo, naj imajo na mobilnih napravah nameščen sistem za samodejno zaklenitev po desetih sekundah neuporabe, na računalnikih pa po petih minutah neuporabe

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Telekom Slovenije vzpostavil mobilno intervencijsko enoto za krizne razmere
IKT
DOBRA PRAKSA
IKTPodpornik projekta Telekom Slovenije vzpostavil mobilno intervencijsko enoto za krizne razmere

V izrednih okoliščinah bodo lahko hitreje omogočili mobilne komunikacije na prizadetih območjih

FINANCE
IKT
Kako lahko veliki jezikovni modeli pospešijo produktivnost
IKT
BREZPLAČNI SPLETNI SEMINAR
IKTPodpornik projekta Kako lahko veliki jezikovni modeli pospešijo produktivnost

Podjetja bi pogosteje vpeljevala tehnologije umetne inteligence, če bi imela za to dovolj znanja.

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
11.07.2023 09:10
Dopolnjeno: 14.07.2023 10:39
Čas branja: 6 min

Delo od doma se je med pandemijo covida-19 zelo razširilo po vsem svetu in je po njenem koncu v številnih panogah ostalo prevladujoča oblika dela. Čeprav takšno delo omogoča različne ugodnosti in koristi, tako posameznikom kot tudi podjetjem, s stališča kibernetske varnosti prinaša vrsto tveganj. Ta so še toliko večja, na primer, na poti ali na dopustu, kar bo še zlasti aktualno v prihajajočih poletnih dopustniških dneh.

Medtem ko na delovnih mestih v podjetjih in ustanovah za varnost skrbijo IT-ekipe, pri delu na daljavo za to večinoma skrbijo uporabniki sami. Pri delu od doma je delovno okolje uporabnika nekoliko bolje nadzirano ter manj izpostavljeno neposrednim napadom vsaj iz bližine, medtem ko so nevarnosti na internetu bolj ali manj podobne. Pri delu od koderkoli (na primer iz hotelske sobe na dopustu) pa zaposleni pogosto uporabljajo omrežja, kjer je edina zaščita preprosto geslo.

Pomanjkanje virov za pomoč

V podjetju Alliance Virtual Offices so še marca 2022 ocenili, da je prehod na delo na daljavo prinesel 238-odstotno rast števila kibernetskih napadov. Analitsko podjetje Gartner je na koncu leta 2022 ocenilo, da sta delo na daljavo in uporaba oblaka postala glavna skrb v povezavi s kibernetsko varnostjo.

Lumu Technologies pa je konec leta 2022 poročal, da sta izboljšanje varnosti za tiste, ki delajo na daljavo, in upravljanje s tem povezanih ranljivosti postala »najbolj nujna projekta« za 78 odstotkov anketiranih direktorjev informacijske varnosti (CISO). Po oceni varnostnega podjetja UpGuard več kot 70 odstotkov zaposlenih dela na daljavo vsaj enkrat na teden, kljub temu pa je še vedno premalo virov, ki bi tem zaposlenim pomagali obvladati tveganja kibernetske varnosti, ki jih prinaša takšno delo.

Ključ do zaščite je protivirusni program

Kibernetski kriminal po oceni podjetja Kaspersky organizacijam po vsem svetu povzroča velikanske škode. Glede na stalno rast števila hekerskih vdorov v domača in podjetniška omrežja, katerih cilj je dostop do občutljivih datotek in podatkov, bodo škode le še večje. Uspešni vdori izpostavljajo organizacije in zaposlene napadom izsiljevalskih virusov, napadom za zavrnitev storitve (DDoS), vdorom zlonamerne programske opreme in vohunskih virusov ter drugim vrstam groženj.

Ključno sredstvo za kibernetsko zaščito je celovit in napreden protivirusni progam, ki ne poskrbi le za tako rekoč popolno odbijanje varnostnih groženj, ampak se tudi samodejno posodablja in s tem usposablja za odzivanje tudi v primeru novih groženj.

Naprava naj se čim prej zaklene

Celovit in kakovosten protivirusni program učinkovito deluje tudi proti napadom nultega dne, kjer virusi izkoriščajo varnostne pomanjkljivosti, preden se te zakrpajo. Dober program prav tako omogoča odkrivanje in preprečevanje delovanja zlonamernih in vohunskih virusov, trojancev in črvov, programske opreme za ribarjenje, predvsem tiste v obliki e-pošte, in drugih zlonamernih dejanj.

Od boljšega nadzora do kibernetske higiene

Strokovnjaki za kibernetsko varnost priporočajo še več ukrepov, ki bi jih morali skrbniki IT zagotoviti, namestiti ali svetovati zaposlenim v podjetjih:
  • namestitev ustrezne rešitve za nadzor dostopa,
  • uporaba močnih kod PIN oziroma gesel,
  • namestitev programa za upravljanje gesel,
  • uporaba dvostopenjske avtentikacije, ki omogoča dostop šele po pravilni uporabi gesla in še enega elementa avtentikacije,
  • uporaba navideznega zasebnega omrežja (VPN), ki omogoča deljenje podatkov z zasebnim omrežjem prek javnega omrežja,
  • izogibanje programom iz nezanesljivih ali neznanih virov,
  • prepoved odpiranja neznanih priponk iz e-pošte, za katere se ne ve, kaj je v njih ter od kod in zakaj so bile poslane,
  • izobraževanje o kibernetski varnosti,
  • skrb za kibernetsko higieno.

Ključno izvajanje predpisanih ukrepov

»Domača omrežja praviloma nimajo enake ravni varnosti kot omrežja podjetij, saj jih šibka gesla, zastarela vdelana programska oprema in napačno konfigurirani usmerjevalniki naredijo ranljive za kibernetske napade, kar pomeni tudi resno tveganje za vdor v omrežje podjetja,« ocenjuje Anton Horvatič, direktor prodaje varnostnih rešitev v podjetju Sfera IT. Delo od doma vključuje prenos občutljivih poslovnih podatkov zunaj varnih omrežij podjetja, kar povečuje možnost uhajanja podatkov in kršitev zasebnosti.

»Nepravilno ravnanje ali shranjevanje podatkov v osebnih napravah ali storitvah v oblaku lahko povzroči nepooblaščen dostop do podatkov podjetja in namestitev zlonamerne programske opreme,« poudarja. »Da bi ublažili ta tveganja, je za organizacije in zaposlene, ki delajo od doma, ključnega pomena, da dosledno izvajajo predpisane varnostne ukrepe,« razlaga.

Koncept »predvidevajmo vdor«

To vključuje uporabo varnih omrežnih povezav, uporabo močnih mehanizmov za preverjanje pristnosti, stalno vzdrževanje posodobljene programske opreme, izvajanje dobre varnostne higiene in redno izobraževanje oddaljenih zaposlenih o najboljših praksah kibernetske varnosti. Horvatič ob tem svetuje, da podjetja čim prej sledijo novemu konceptu »predvidevajmo vdor«, ki obstoječim varnostnim elementom doda še posebno raven močnega varovanja podatkov kot zadnjo obrambno črto. Ta vključuje nespremenljivo varnostno kopijo, napredno odkrivanje napadov s pomočjo umetne inteligence in orkestrirano avtomatizirano obnovo podatkov.

»Za podjetja je pomembno, da svoje strategije kibernetske varnosti nenehno prilagajajo spreminjajočemu se delovnemu okolju ter vlagajo v tehnologije in prakse, ki zagotavljajo varnost in zasebnost dela od doma,« poudarja Horvatič.

Razvijanje varnostne kulture

»Poleg tehničnih ukrepov, ki znižajo tveganja, je treba razvijati tudi varnostno kulturo in ozaveščenost o pasteh dela od doma. Tukaj naredimo največ z usposabljanji uporabnikov,« meni Žiga Humar, vodja ekipe za informacijskovarnostne rešitve v podjetju Ourspace Appliances. Hkrati poudarja, da ni priporočljivo uporabljati javnih odprtih brezžičnih omrežij, če pa že, »je treba nujno uporabiti VPN-povezavo, s katero preprečujemo prestrezanje komunikacije, v kateri se lahko razkrijejo tudi naše poverilnice«. Pri tem ne zadošča zgolj vpis uporabniškega imena in gesla, ampak je nujna uporaba dodatnega elementa, kot je varnostni PIN ali avtentikacijska aplikacija.

»Geslo za oddaljeno povezovanje mora biti ustrezne dolžine in kompleksnosti – priporočam dolžino 12 znakov, male in velike črke ter številke –, ne uporabljamo pa ga na drugih spletnih straneh.«

Povezovanje le iz službenih naprav

»Organizacije ne smejo dopuščati povezovanja v organizacijsko omrežje, če naprava nima nameščenih vseh posodobitev, vklopljene požarne pregrade in ustrezne zaščite končnih točk,« razlaga Humar. Še bolje pa je, da je povezovanje omogočeno le iz naprav, ki so v lasti in pod nadzorom organizacije. Pri delu z oddaljene lokacije je tveganje tudi kraja naprave. »Ne samo, da moramo takšno napravo nadomestiti z novo – še večjo težavo lahko pomenijo zaupne informacije, če niso ustrezno šifrirane,« pravi.

»V primeru kraje ali izgube lahko podatki pridejo v roke napačni osebi, zato poskrbimo, da bodo diski in USB-ključki šifrirani,« svetuje Humar. V podjetju mnogokrat zasledijo, da mobilne naprave v lasti podjetja uporabljajo tudi otroci zaposlenih. »Ta praksa ni priporočljiva, saj otroci praviloma ne poznajo tveganj pri uporabi neznane programske opreme in obiskovanju dvomljivih spletnih strani.«

Delo na daljavo povečuje tveganje

»Zaposleni pri delu na daljavo namreč pogosto uporabljajo tudi neslužbeno opremo, kot so domači računalniki ali periferne naprave, ki ne izpolnjujejo varnostnih standardov podjetij,« poudarja Rok Peršak, vodja Operativnega centra kibernetske varnosti v Telekomu Slovenije. »V omrežje se povezujejo z nezaščiteno mrežno opremo, kot so domači usmerjevalniki, kar je tvegano, ker lahko pride do izpostavljanja napadom,« pojasnjuje.

»Nemalokrat se dogaja tudi, da zaposleni svojih računalnikov ne zaklepajo dovolj skrbno, s čimer omogočajo nepooblaščen dostop do službenih omrežij,« pravi. Podjetja zato lahko kot prvi korak poskrbijo za pripravo in uveljavitev pravilnikov o varni rabi službene opreme pri delu od doma. »Zaposleni naj uporab­ljajo izključno službene računalnike, ki jih upravlja podjetje in ki imajo vpeljane ustrezne varnostne politike, napisane po smernicah varnostnih standardov in priporočil,« pravi Peršak.

Izvajanje XDR-zaščite

Podjetja morajo zagotoviti ustrezne VPN-povezave do službenega omrežja, s čimer omogočijo varne povezave. Vse povezave naj gredo skozi požarno pregrado, kjer veljajo varnostne politike podjetja. Ob vsem tem pa je priporočljivo izvajati tudi XDR-zaščito. Ti sistemi zbirajo in samodejno analizirajo podatke iz različnih virov in na različnih točkah v omrežju, kar vključuje oblačne in omrežne naprave, končne točke, kot so računalniki in mobilne naprave, ter aplikacije.

Z uporabo umetne inteligence in strojnega učenja sistemi XDR identificirajo grožnje, ki jih tradicionalni varnostni sistemi morda ne bi prepoznali. Zaradi te celovite in avtomatizirane narave lahko sistemi XDR hitro prepoznajo in se odzovejo na grožnje, kar omogoča boljšo zaščito podatkov in omrežij. »Prav tako je pomembno nenehno izobraževanje in usposabljanje zaposlenih s področja kibernetske varnosti,« dodaja Peršak.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
IKT
Kibernetska varnost v praksi: podjetja še vedno »padajo« na osnovah
IKT
IKTMiran Varga Kibernetska varnost v praksi: podjetja še vedno »padajo« na osnovah 3

Podjetje A1 Slovenija je v več kot sto domačih podjetjih opravilo varnostne preglede IT-okolja, sistemov in varnostnih mehanizmov. Ugotovitve niso ravno spodbudne, so pa lahko motivacija za čimprejšnje izboljšave.

FINANCE
Manager
Zakaj 5G svoje prednosti ali vrednosti še ni dokazal
Manager
ManagerMatjaž Ropret Zakaj 5G svoje prednosti ali vrednosti še ni dokazal 1

Pri zakasnitvenih časih se velik napredek še ne pozna, saj prenos podatkov poteka prek novega radijskega vmesnika (5G), medtem ko je jedrno omrežje starejšega datuma - zgrajeno oziroma prilagojeno za 4G.

FINANCE
IKT
Kibernetska varnost v novih razmerah: Vsi zaposleni bi morali biti podatkovni varnostniki
IKT
IKTMiran Varga Kibernetska varnost v novih razmerah: Vsi zaposleni bi morali biti podatkovni varnostniki

Digitalizacija je podjetjem prinesla veliko dobrega, a tudi hitro rastočo krajino kibernetskih groženj in napadov. Miloš Krunić, strokovnjak za kibernetsko varnost in vodja A1Ops, podjetjem priporoča, naj raje poskrbijo za zmogljivo digitalno obrambo, kot pa plačujejo višje zneske za odpravljanje škode, nastale po kibernetskem napadu na slabo zaščiten informacijski sistem.

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

FINANCE
Kaj podjetja zdaj najbolj potrebujejo? Skladišča
Finance
Simona Toplak Kaj podjetja zdaj najbolj potrebujejo? Skladišča

Poglejte, kateri so še drugi ukrepi, ki jih nemška podjetja uporabljajo za odmašitev dobavnih čepov. Povemo pa vam tudi, koliko nemških podjetij se je odločilo, da bodo tisto, kar manjka, delala sama

FINANCE
Manager
Dobro jutro, kriza je, v službo je treba. K ognjišču, na toplo
Manager
ManagerPeter Frankl Dobro jutro, kriza je, v službo je treba. K ognjišču, na toplo 4

Zaradi krize in ugotovitev, da delo od doma ni magična formula za učinkovitost, bo to bolj redko, kot smo si mislili še pred nedavnim.

FINANCE
Najbogatejši Slovenci
(intervju) Veselin Jevrosimović, Comtrade: Načrtujemo svetovne prevzeme v letih 2023 in 2024
Najbogatejši Slovenci
Najbogatejši SlovenciBoštjan Usenik (intervju) Veselin Jevrosimović, Comtrade: Načrtujemo svetovne prevzeme v letih 2023 in 2024

Danes so stroški inženirja v Srbiji ali Nemčiji skoraj enaki. Zato ne govorimo več o stroških inženirjev, temveč samo o tem, ali imamo dovolj ljudi, pravi srbski poslovnež, ki preprosto prezira vodenje poslov po ustaljenih pravilih.

FINANCE
Manager
Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več
PRO
Manager
SPLETNO POSLOVANJE
ManagerFinance prPRO Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več (PRO)

Dostavne službe na svoji spletni strani za sledenje pogosto izpišejo statuse pošiljke tako, da številni kupci ne razumejo dobro, kje je njihova pošiljka. Lastna spletna stran podjetja je zaradi visoke obiskanosti hkrati tudi odlična možnost pospeševanja prodaje.