Bolnišnica Al Šifa je uničena. Foto: Reuters
Bolnišnica Al Šifa je uničena. Foto: Reuters

Palestinsko ministrstvo je sporočilo, da so izraelske sile v celoti uničile območje in da bolnišnica ne more več nuditi oskrbe. "Obseg uničenja v kompleksu in okoliških stavbah je zelo velik," so sporočili.

Medtem novinar Al Džazire Ismail Al Goul poroča, da so stavbe vseh bolnišničnih oddelkov požgane, struktura kompleksa pa je poškodovana tudi notri. Stopnišča, vrata in zidovi so uničeni, je dejal.

"Kolikor vidim, kaže, da so okupacijske sile načrtno napadale zdravstveni sektor in uničile največji zdravstveni kompleks v mestu Gaza," je dejal.

Dodal je, da ljudje skušajo najti kaj uporabnega v ruševinah. "Tukaj ni življenja. Kompleks je v ruševinah in se ga ne da oživiti," je dejal.

Predstavnik palestinskega Rdečega polmeseca Raed Al Nims je dejal, da so bili zažgani številni oddelki bolnišnice in da po bolnišnici leži "veliko trupel". Ekipam civilne zaščite ni bilo omogočeno, da pogasijo požare, kar je povzročilo ogromno škodo, je dejal.

Nekateri zdravstveni delavci so bili ubiti, drugi mučeni ali pridržani, je dodal.

Poročila o stotinah usmrčenih civilistov

"Glede na pričevanja očividcev in uradna sporočila so bili številni civilisti usmrčeni. Izraelske okupacijske sile so ubile tudi zdravstveno osebje, zdravnike in medicinske sestre, namerno so jih usmrtili izraelski vojaki," je dejal Al Nims.

Zdravnik je za francosko tiskovno agencijo AFP potrdil, da so odkrili več kot 20 trupel in da so nekatera povozila vozila, ki so se umikala iz kompleksa.

Palestinska tiskovna agencija Vafa, ki navaja zdravstvene vire, medtem poroča, da so na območju bolnišnice odkrili stotine trupel ubitih civilistov.

Uničenje po izraelskih napadih v begunskem taborišču Al Magazi na jugu Gaze. Foto: EPA
Uničenje po izraelskih napadih v begunskem taborišču Al Magazi na jugu Gaze. Foto: EPA

Viri so dejali, da so izraelske sile uničile začasno pokopališče, ki so ga ljudje vzpostavili na območju, izkopali trupla in jih razmetali po območju bolnišnice.

Medicinska sestra, ki je želela ostati anonimna, je za Al Džaziro dejala, da med obleganjem niso imeli potrebščin za zdravljenje bolnikov, niso jih mogli niti pokopati. "Smrad trupel je napolnil prostor," je dejala. "Kar se nam je zgodilo, je neopisljivo".

WHO je sporočil, da je bilo v zadnjih dveh tednih v Al Šifi ubitih 21 bolnikov, medtem ko je izraelski premier Benjamin Netanjahu dejal, da so ubili več kot 200 "teroristov".

Izraelske sile so v bolnišnico vdrle pred dvema tednoma, kot razlog pa so navedle obveščevalne podatke, po katerih naj bi palestinsko gibanje Hamas bolnišnico uporabljalo kot izhodišče za napade. Hamas obtožbe zavrača.

Tiskovni predstavnik izraelske vojske Daniel Hagari je ob začetku operacije dejal, da so v bolnišnici "teroristi Hamasa", poroča BBC. Vojska je razseljenim civilistom, ki so se pred izraelskimi napadi zatekli v bolnišnico, ukazala takojšen odhod. Bolnišnični kompleks so 18. marca obkolili tanki, začelo se je streljanje.

Izraelska vojska je bolnišnico Al Šifa napadla že prej, češ da je imela dokaze, da tam zadržujejo talce, zajete 7. oktobra.

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je položaj v bolnišnici označil za "obleganje". Pred umikom izraelskih sil je na družbenem omrežju X zapisal, da je tam še več kot 100 ljudi, ki jim primanjkuje hrane, vode in zdravstvenih potrebščin.

Javljanje Karmen W. Švegl

Napad tudi na bolnišnico Al Aksa

Človekoljubna organizacija Zdravniki brez meja (MSF) je sporočila, da je morala njena ekipa v bolnišnici Al Aksa v Gazi nehati delati in poiskati zaklonišče, ko je izraelska vojska v nedeljo iz zraka napadla bolnišnico.

Pri tem je bilo zadeto območje tik pred urgenco. V napadu so bili ubiti najmanj štirje ljudje, 17 je bilo ranjenih, poroča Al Džazira. Med ranjenimi je tudi sedem novinarjev.

Izraelska vojska pravi, da je bolnišnico napadla, ker da jo gibanje Islamski džihad uporablja kot poveljniško središče.

V zadnjem dnevu je bilo v Gazi ubitih še 63 ljudi, 93 pa ranjenih. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo doslej skupno ubitih najmanj 32.845 ljudi, več kot 75.000 je ranjenih. Med ubitimi je najmanj 13.000 otrok.

Izrael v prepoved Al Džazire

Izraelski poslanci so danes potrdili zakon, ki omogoča vladi, da v Izraelu prepove katarsko televizijo Al Džazira. Netanjahu je že pred sprejetjem zakona obljubil, da bo televizijo prepovedal nemudoma po potrditvi zakona v parlamentu.

Zakon omogoča prepoved predvajanja vsebine tujih kanalov in zaprtje njihovih pisarn v Izraelu, če ocenijo, da delovanje teh medijev škodi nacionalni varnosti.

Izrael je januarja sporočil, da sta bila novinar Al Džazire in samostojni novinar, ki sta bila ubita v zračnem napadu v Gazi, terorista. Zatem so za drugega novinarja Al Džazire, ki je bil ranjen v drugem napadu, trdili, da sodeluje s palestinskim islamističnim gibanjem Hamas.

Al Džazira je vztrajno zavračala obtožbe in očitala Izraelu, da namerno napada zaposlene pri Al Džaziri, ki delujejo na območju Gaze.

Izrael je začel vojno v Gazi, potem ko je Hamas 7. oktobra lani napadel jug države in pri tem ubil najmanj 1160 ljudi, večinoma civilistov. Izraelska vojna v Gazi je medtem terjala najmanj 32.845 smrtnih žrtev, med njimi so večinoma ženske in otroci.

V galeriji so fotografije uničene bolnišnice Al Šifa in njene okolice.

Po umiku izraelske vojske od bolnišnice ostale le ruševine