Pomlad je tu, z njo pa tudi šesta sezona Bolšjega sejma, ki ga organizira NVO v javnem interesu raum AU v sodelovanju z MO Slovenj Gradec in JZ SPOTUR. Tudi letos bo prinesel pester nabor ponudnikov rabljenih predmetov in priložnosti za iskanje uporabnih, unikatnih stvari, ki iščejo nove lastnike.

Sejem kot odgovor na izzive sodobne družbe
Danes se soočamo s številnimi okoljevarstvenimi izzivi, predvsem s prekomernim ustvarjanjem odpadkov, ki pogosto pristanejo na smetiščih ali v naravi. Predmeti, ki so nekoč imeli svojo vrednost, hitro postanejo “neuporabni” in končajo kot zavržki. Bolšji sejem pa ponuja rešitev. Ni zgolj tržnica – je način življenja, ki spodbuja trajnost, ponovno uporabo in povezovanje skupnosti.
“Pomembno je, da se zavedamo, kako lahko z majhnimi dejanji prispevamo k večji trajnosti in odgovornemu ravnanju z viri,“ pravi vodja, Rado Carlo Poggi. Bolšji sejem je odgovor na vprašanje, kaj narediti s stvarmi, ki jih ne potrebujemo več, a imajo še vedno vrednost. Gre za iskanje načinov, kako z manj viri ustvariti več – več uporabnih predmetov, več trajnostnih praks in več povezanosti v skupnosti.
Predmeti, ki znova zaživijo
Zgodbe, kot je tista o starejši gospe, ki je prinesla svojo staro ročno pleteno košaro, dolgo pozabljeno v predalu, ponazarjajo, kako lahko vsakodnevni predmeti zaživijo na nov način. Ko je košara našla svoj novi dom pri mladi družini, ki jo je potrebovala za shranjevanje igrač, ni šlo le za prodajo predmeta – šlo je za predajanje zgodbe, predajanje nečesa, kar ima več kot le materialno vrednost. “To je prava moč Bolšjega sejma – omogočati, da predmeti znova postanejo del vsakdanjega življenja,“ nadaljuje Poggi. Tovrstne zgodbe dajejo Bolšjemu sejmu globlji pomen, saj spodbujajo razmislek o tem, kako lahko preproste stvari prispevajo k večji trajnosti.
Skupnost kot temelj trajnosti
Eden izmed ključnih ciljev sejma je spodbujanje skupnostnega duha in vključevanje vseh generacij v trajnostne pobude. Na sejmu sodelujejo odrasli, otroci, družine, saj organizatorji želijo, da vsakdo spozna vrednost ponovne uporabe, ustvarjalnosti in odgovornega ravnanja z viri. Bolšji sejem ni zgolj prostor za nakupovanje, temveč postaja pomemben del lokalne skupnosti, kjer se izmenjujejo ideje in gradijo temelji za trajnostno prihodnost.
Sejem bo tudi letos potekal na dvorišču HABitata za razvoj nevladne kulture, ki je že dolgo pomemben prostor za vse člane skupnosti. HABitat ni zgolj prostor za umetniške ali nevladne iniciative, temveč odprt prostor za vse, kjer se spodbujajo trajnostne prakse, izmenjava idej in medsebojna povezanost.
In tudi Bolšji sejem nastaja v duhu tega povezovanja – kot kulturni projekt, ki presega funkcijo tržnice. Organizatorji verjamejo, da bi morala vsaka urbana skupnost imeti svojega, saj njegova vrednost sega daleč čez okvire običajnih trgovskih praks. Bolšji sejem je vezivo, ki povezuje ljudi, spodbuja odgovornost do narave in ustvarja prostor za trajnostne iniciative, ki oblikujejo prihodnost. Gre za veliko več kot zgolj ponovno uporabo predmetov – Bolšji sejem krepi močnejše medsebojne odnose in prispeva k oblikovanju družbene zavesti, ki prepoznava pomen trajnostnega življenja.
Ne zamudite te edinstvene priložnosti.
Ne gre le za nakupovanje rabljenih predmetov. Gre za možnost, da postanete del rešitve, ki spreminja naš pogled na odpadke in naš odnos do narave. Vabljeni, da se pridružite vsako prvo nedeljo v mesecu, odkrijete nove predmete, podprete trajnostne pobude in soustvarjate angažirano skupnost.