4744 ogledov

Pogačar v zaključku etape padel, nato deklasiral konkurenco!

Tadej Pogačar Epa
Tadeju Pogačarju druga etapa in rožnata majica vodilnega na dirki po Italiji.

Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) se je kljub padcu tik pred začetkom zadnjega vzpona prvi povzpel na slovito Oropo ter slavil zmago na drugi etapi letošnje dirke po Italiji, obenem pa je oblekel rožnato majico vodilnega.

Kolesarski navdušenci so z grozo opazovali, kako je Pogačar s prazno zračnico padel na enem izmed zavojev pod vznožjem Orope v samem zaključku 161 kilometrov dolge druge etape dirke po Italiji s startom v San Francescu Al Campu in ciljem na vrhu slovite Orope.

Toda rahlo odrgnjeni Slovenec je nemudoma vstal, zamenjal kolo, do začetka vzpona nadoknadil pol minute zaostanka za glavnino, nato pa 4,5 kilometrov pod vrhom sprožil silovit napad, kateremu ni mogel slediti nihče.

Vmes si je privozil prednost že večjo od pol minute, v zadnjih metrih pa se je skupinica najbližjih zasledovalcev vendarle uspela nekoliko približati ter ciljno črto prečkati s 27 sekundami zaostanka. V sprintu za bonusne sekunde je drugo mesto osvojil Kolumbijec Daniel Felipe Martinez (Bora-hansgrohe)  pred Valižanom Geraintom Thomasom (Ineos-Grenadiers).

Po včerajšnjem tretjem mestu je z današnjo zmago Pogačar suvereno oblekel tudi rožnato majico vodilnega, v skupnem seštevku pa ima že 45 sekund prednosti pred Thomasom in Martinezom, medtem ko manj kot minuto zaostajata le še mladi Belgijec Cian Uijtdebroeks (Visma-Lease a Bike) in Kolumbijec Einer Rubio (Movistar), ki zaostajata 54 sekund.

Tadej Pogačar | Avtor: Profimedia Profimedia

Etapo so sicer popestrili ubežniki Filippo Fiorelli, Christian Scaroni, Andrea Piccolo, Davide Bais in Martin Marcellusi, ki so nepričakovano hitro uspeli fromirati današnji beg. Privozili so si prednost višjo od štirih minut, a so se dobro zavedali, da ob zmag lačnem Tadeju Pogačarju nimajo velikih možnosti za uspeh.

Med vzponom na prvega izmed treh današnjih kategoriziranih vzponov se je Piccolo otresel svojih spremljevalcev, do vrha si je privozil že minuto prednosti, medtem ko je glavnina za kolesarjem ekipe EF-Education EasyPost zaostajala za tri minute. Do vrha naslednjega vzpona je sicer uspel še povečati prednost pred prvimi zasledovalci, a se je glavnina približala že na vsega dve minuti zaostanka.

Piccolo je bil nato ujet nekje na sredini zaključnega vzpona, 11,8 kilometrov dolgega vzpona na Oropo (6,2 %, max 14 %), medtem ko je 4,5 kilometrov pred ciljem Pogačar sprožil zmagoviti napad. Kakšnih 200 metrov mu je sicer še uspel slediti Avstralec Ben O'Connor, ki pa je precenil svoje sposobnosti ter nato tako omagal, da ni mogel slediti niti Martinezu, Thomasu in preostali skupinici, ki se je zbrala okoli njiju.

Prvi favorit za skupno zmago je nato s solo vožnjo prispel do cilja in po prečkanju črte zmagoslavno dvignil roke v zrak. V ozadju je v sprintu četverice drugo mesto zasedel Martinez pred Thomasom. Ostali Slovenci Jan Tratnik (Visma-Lease a Bike), Domen Novak (UAE Team Emirates) in Luka Mezgec (Jayco-AlUla) niso posegli po visokih mestih. Tratnik je bil 31. (+2:06), Novak 65. (+9:30), medtem ko je Mezgec končal v ozadju kot pomočnik v sprintih. Je pa Novak odigral izjemno pomembno vlogo pomočnika pri zmagi Pogačarja.

Za 25-letnika s Klanca pri Komendi je bila to že 15. etapna zmaga na tritedenskih pentljah, prva na Giru. S tem je postal tretji Slovenec po Primožu Rogliču (skupno 19 etapnih zmag) in Mateju Mohoriču (5) z etapnimi zmagami na vseh tritedenskih pentljah. V karieri ima skupno ob svojem imenu zdaj že 71 zmag.

Tadej Pogačar | Avtor: Epa Epa

"To je bil moj cilj, vse odkar sem slavil etapo na Touru. Manjkala mi je le še etapna zmaga na Giru. Slaviti na vseh treh je v tem športu velik dosežek, saj se s tem ne more pohvaliti veliko kolesarjev," je v prvem odzivu za organizatorje Gira dejal Pogačar, zdaj 108. kolesar s trojčkom etapnih zmag na tritedenskih pentljah.

Tudi po predrti gumi je ostal miren: "Nisem se ustrašil, bil sem miren. V mestu sem zadel luknjo v cesti in predrl gumo, zlomil sem tudi kolo. Vladalo je nekaj zmede, saj sem želel menjati kolo pred ovinkom, ne za njim, potem pa sem celo padel. Nič hudega ni bilo. Počutil sem se odlično, ekipa je bila odlična, me pripeljala na čelo ter narekovala močan ritem. Vse je bilo popolno."

"Želel sem napasti nekje med 4,5 in 3,5 km pred ciljem, ampak klanca nisem poznal, tudi fantje ne. Tukaj smo bili prvič in potem je težko najti pravi trenutek tako z narekovanjem ritma kot napadom. Opravili smo dobro delo. Rafal Majka je bil zelo močan in mi omogočil ta napad," je še o trenutku napada dejal slovenski as.

Danes še ni želel preveč pogledovati proti zaostankom v skupnem seštevku. "Želel sem le etapno zmago in nekaj prednosti. Malce smo preverili noge pri tekmecih. Oblekel sem rožnato majico, kar so bile moje sanje. Zdaj lahko v naslednjih dneh dirkamo sproščeno in se varno prebijamo skozi ravninske etape in sprinte," je še za konec dejal Pogačar.

V ponedeljek bo na sporedu prva nekoliko lažja etapa, ki bo bržčas pripadla sprinterjem. Začela se bo v Novari in končala po 166 km v Fossanu. Kolesarje vseeno slabih pet kilometrov pred koncem čaka 1,5 km dolg odsek navkreber s povprečnim naklonom 5,3 %, ki pa vseeno ne bi smel biti pretežak za sprinterje v najboljši formi.