Kakšni so rezultati raziskave o vplivu popolne gibalne neaktivnosti?

Inštitut za kineziološke raziskave Znanstveno-raziskovalnega središča Koper je včeraj predstavil glavne ugotovitve raziskave Bed Rest SBI 2023, v kateri so ugotavljali vpliv dolgotrajnega ležanja pri človeku.

Predstojnik Inštituta za kineziološke raziskave ZRS Koper Boštjan 
Šimunič je predstavil izsledke raziskave o dolgotrajnem ležanju.
Predstojnik Inštituta za kineziološke raziskave ZRS Koper Boštjan Šimunič je predstavil izsledke raziskave o dolgotrajnem ležanju. 

IZOLA, KOPER > V raziskavi popolne gibalne neaktivnosti je sodelovala skupina starejših moških preiskovancev, ki so v poletnih mesecih ležali deset dni v postelji Splošne bolnišnice Izola. Pred tem so dva meseca vadili, pripravili telo na čim manjši upad med ležanjem in po ležanju opravili 21-dnevno vodeno rehabilitacijo. “Po koncu vsake faze smo preverjali njihov zdravstveni in gibalnih status, da smo zagotovili reverzibilnost sprememb. Dobljeni rezultati bodo služili za nadgradnjo in vzpostavitev ustreznih protokolov rehabilitacije po možganski kapi,” je povedal predstojnik Inštituta za kineziološke raziskave ZRS Koper Boštjan Šimunič.

“Po desetih dneh ležanja so glavne ugotovitve raziskave: petodstotna izguba mišične mase nog, devetodstotni upad mišične jakosti, sedemodstotni upad vzdržljivosti in do desetodstotni upad ostalih gibalnih sposobnosti. Vse spremembe so bile zaenkrat po koncu rehabilitacije povrnjene na začetne vrednosti. A raziskovalce čaka še dolgo obdobje za obdelavo vseh podatkov,” je še dodal Šimunič.


Najbolj brano