Šempetrska bolnišnica lani s skoraj 1,6 milijona evrov presežka
Goriška
24. 02. 2025, 19.27
, posodobljeno: 25. 02. 2025, 17.51
Prva letošnja redna seja sveta zavoda Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica je pokazala, da je imela severnoprimorska bolnišnica lani več kot milijon in pol evrov presežka prihodkov nad odhodki. Obeta se ji tako tehnični kot kadrovski razvoj. Prvo novo pridobitev, laboratorij, bodo odprli 21. marca.
Šempetrska bolnišnica je lani dobro poslovala, ustvarila je 1,57
milijona evrov presežka. Foto: Leo Caharija
ŠEMPETER PRI GORICI
> Osrednja točka februarske seje sveta zavoda šempetrske bolnišnice je bilo poročilo o poslovanju in delu v letu 2024. To je po besedah predsednice sveta zavoda Alenke Kolar dobro: ”Bolnišnica je z učinkovitim delom lani s prihodki za 1,572.000 evrov presegla odhodke. Načrt dela, ki ga je postavil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, je bil presežen za sedem odstotkov.” Dodala je, da je bolnišnica uspešna, ker je vodstvo ustvarilo takšne razmere in medsebojne odnose, v katerih se tako zaposleni v zdravstvu kot v podpornih službah zavedajo, da so vsi del istega sistema. “Dobro poslovanje odpira možnost za kadrovsko rast in naložbe. Če bi uspeli okrepiti področje nege, se kažejo nove priložnosti v oskrbi pacientov v prehodnem obdobju, ko po zdravljenju niso sposobni samostojno živeti doma in se pripravljajo na selitev v domove starejših občanov,” je še povedala Alenka Kolar.
Bolnišnica je postala zaželen delodajalec
Število zaposlenih se počasi povečuje. Bolnišnica je postala zaželen delodajalec, potrebe pa so povsod, tudi v negovalnem delu in podpornih službah. Na področju naložb se bliža koncu postavitev avtomatizirane laboratorijske linije, sledila bo CT naprava, pripravljajo pa se še naložbe v dializo, v transformatorsko postajo ... Kot zanimivost - ta postaja je iz leta 1976.
Znaten del razprave je bil posvečen razmeram na področju čakalnih dob in kadrovskemu načrtu ustanove, kjer delovnih rok tradicionalno primanjkuje. Pri čakalnih dobah se nadaljuje zmanjšanje zaostankov, zagotavlja direktor Dimitrij Klančič: “Najprej je bil naš cilj, da količino čakajočih nad najdaljšo dopustno mejo spravimo pod 5000. Sedaj je ta številka 2500. Povsod smo čakalne dobe skrajšali, kolikor smo jih lahko glede na razpoložljive zaposlene. Še vedno je sicer največ čakanja na področju okulistike, nevrologije in kardiologije.”
Najbolj bi potrebovali radiologe, kirurge ...
Direktor je aktualno kadrovsko stanje ocenil za zadovoljivo, glede na splošne razmere v zdravstvu. “Za uspeh štejem, da smo število zdravnikov v zadnjem letu obdržali. Imamo celo enega več, kot leto dni pred tem, a seveda ne pokrivamo vseh potreb,” je povedal in dodal: “Naš kadrovski načrt predvideva zaposlitev še 15 zdravnikov in še 60 zdravstvenih tehnikov in medicinskih sester. Ta hip bi najbolj potrebovali nove moči na področju radiologije, kirurgije in patologije. Največje so težave v radiologiji, kjer zadeve rešujemo s pogodbeniki. Marca bomo pridobili še sodelavca za petino delovnega časa.”
Bolnišnica bo sicer nadaljevala tudi s krepitvijo mobilne paliativne skupine.
Direktorja bolnišnice smo povprašali tudi o njeni vpetosti v aktualne šempetrske razprave o težavah v prometu in predlogu Civilne iniciative Podmark o izgradnji 120-metrskega priključka (nadvoza nad obvoznico, železnico in Vrtojbic0) z morebitnega novega krožišča pod Podmarkom do bolnišničnega kompleksa, kar bi tudi reševalnim vozilom bistveno skrajšalo čas vožnje. “Dostopnost bolnišnice za uporabnike in reševalce je ena ključnih stvari. Ta čas smo aktivni v dogovorih z občino in Slovenskimi železnicami za premik železniškega postajališča z obrobja Šempetra na rob našega kompleksa, od koder je tudi najkrajša pot do centra mesta,” je pojasnil Klančič in dodal: “Sočasno načrtujemo tudi premik glavnega vhoda v bolnišnico bolj na sever, v smer novega postajališča. Tam bi moralo biti tudi postajališče mestnega avtobusnega prometa in v bližini večje parkirišče. Glede cestnega priključka, ki ga omenjate, pa ni še nič oprijemljivega. Seveda smo zanj zainteresirani, saj morajo zdaj reševalci voziti k nam bodisi skozi zelo obremenjeno središče Šempetra, ali pa po velikem ovinku čez obvoznico in krožišče Rožna dolina,” je še dodal direktor.