REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Neresno: Golobova vlada najprej polena pod noge Huaweiu, nato pošilja Fajonovo v »reševalno misijo« na Kitajsko!

Neresno: Golobova vlada najprej polena pod noge Huaweiu, nato pošilja Fajonovo v »reševalno misijo« na Kitajsko!Tanja Fajon v Šanghaju. Vir: Posnetek zaslona, X

Naša ocena, da Slovenija igra zelo nevarno igro, pri kateri bi lahko slovenska podjetja in gospodarstvo zaradi nespametnega udinjanja Washingtonu zaradi upravičenih protiukrepov Pekinga zelo hitro veliko izgubila je bila potrjena prej, kot smo pričakovali.

Potrdila pa jo je sama ministrica Tanja Fajon, med svojim nedavnim štiridnevnim obiskom na Kitajskem.

Na pot je odšla s tropom (72) slovenskih poslovnežev, ki se nadejajo dobrih poslov na 1,3 milijarde konzumentov velikem kitajskem trgu.

Po srečanju z namestnikom ministra za trgovino Ji Lingom (kar je bila protokolarna degradacija Fajonove, moral bi jo sprejeti minister!) je slovenska zunanja ministrica namreč »izrazila skrb nad dejstvom, da Kitajska išče alternativna severnoevropska pristanišča, kar negativno vpliva na pretovor v Luki Koper

Kljub temu na Kitajskem ni bila podpisana nobena prav velika pogodba med res velikimi podjetji, kar je bilo nenavadno.

Kitajci so jih seveda pragmatično sprejeli, toda končen rezultat obiska, če sklepamo iz prvih poročil, ni najbolj vzpodbuden.

Po srečanju z namestnikom ministra za trgovino Ji Lingom (kar je bila protokolarna degradacija Fajonove, moral bi jo sprejeti minister!) je slovenska zunanja ministrica namreč »izrazila skrb nad dejstvom, da Kitajska išče alternativna severnoevropska pristanišča, kar negativno vpliva na pretovor v Luki Koper.«

Pri tem je Slovenija v letu 2023 na Kitajsko izvozila za 259 milijonov evrov blaga, uvozila pa ga je za kar 7,4 milijarde.

S tem se je Kitajska lani uvrstila na četrto mesto najpomembnejših trgovinskih partneric Slovenije v blagovni menjavi, medtem ko je na istem seznamu še pred petimi leti zasedala komaj 13. mesto.

Tanja Fajon na Kitajskem  Vir:MZEZ
Huaweijeva oprema je testirana po mednarodnih standardih in certificirana kot varna s strani »zahodnih« institucij. A nič ne pomaga, za ZDA ostaja »nevarna.« V Šanghaju pa je ministrica kljub sledenju politiki nedokazanih obtožb - pričakovala topel sprejem... Vir: Posnetek zaslona, X

Luka Koper je že od leta 2018 tudi uradno del »Nove svilne poti.« Tega leta je bil podpisan sporazum o sodelovanju med Luko Koper in skupino kitajskih pristanišč Ningbo Zhoushan.

Toda vse slovenske vlade so od tedaj naprej samo veliko govorile in malo naredile. V nekaterih primerih so celo potegnile do Kitajske zelo škodljive poteze.

In posledice so tu.

Leta 2023 je Luka Koper zabeležila »upad skupnega pretovora« ki je v veliki meri odvisen prav od pošiljk iz Kitajske. Skupni ladijski pretovor je namreč upadel za slabe štiri odstotke na 22,3 milijona ton blaga. In to kljub temu, da kitajsko gospodarstvo raste.

Leta 2023 je Luka Koper zabeležila »upad skupnega pretovora«, ki je v veliki meri odvisen prav od pošiljk iz Kitajske.

Skupni ladijski pretovor je namreč upadel za slabe štiri odstotke na 22,3 milijona ton blaga.

In to kljub temu, da kitajsko gospodarstvo raste.

Pri iskanju odgovora na to, kaj bi lahko vplivalo na takšno ravnanje Kitajske pa ni potrebno zelo daleč.

Tipičen primer so namreč težave, ki jih imajo v Sloveniji v podjetju Huawei.

Slovenska vlada namreč tudi v tem pogledu kaže svojo dvolično naravo.

Po eni strani se namreč prilizuje kitajski vladi in gospodarstvenikom, hkrati pa doma počne vse točno tako, kot ji ukažejo Američani. In to ima svojo ceno.

Potem ko je Slovenija leta 2020 s tedanjim zunanjim ministrom ZDA Mikeom Pompeom podpisala »sporazum o varnosti omrežij« so se namreč za Huawei, ki je v Sloveniji ustanovil celo regionalni center za celotno jugovzhodno Evropo začele resne težave.

A nato je prišla Golobova vlada, ki je v odnosu do kitajskih podjetij po svoje celo še hujša od Janševe.

Luka Koper pristanišče
Luka Koper je že od leta 2018 tudi uradno del »Nove svilne poti.« Tega leta je bil podpisan sporazum o sodelovanju med Luko Koper in skupino kitajskih pristanišč Ningbo Zhoushan. Toda kitajska podjetja, ki so slovensko Luko Koper zmeraj cenila kot enega od pomembnih partnerjev – očitno že iščejo alternative. Leta 2023 je dohodek Luke Koper že upadel za štiri odstotke... Vir: Posnetek zaslona, X

Prav te dni se je namreč v Bruslju končal pregled spremenjene slovenske zakonodaje o elektronskih storitvah, ki slovenski vladi omogoča, da na preprost način podjetju Huawei (in podobnim konkurentom ameriških in zahodnih podjetij) onemogoči nastop na slovenskem trgu tam, kjer gre za največje posle.

Nova slovenska zakonodaja sedaj omogoča, da se pri odločanju o tem, kdo lahko prodaja in instalira »kritično« infrastrukturo lahko vmešajo »politični« kriteriji in se poslovanje na teh področjih omeji tistim, ki kot podjetja sicer delujejo povsem transparentno in so konkurenčna, a imajo smolo, da prihajajo iz držav, ki jih Slovenija in ostale članice EU ne smatrajo za dovolj »demokratične«.

V primeru Slovenije se pojem kritične infrastrukture uporablja tako na široko, da bodo Huawei in podobna podjetja v Sloveniji poslej lahko prodajala le še kakšne telefone in podobne naprave (pa še te brez ameriških programov) in nič drugega.

Po mnenju ekspertov je Slovenija celo prva država v Evropski uniji, ki je ključne pojme definirala tako na široko.

Slovenska vlada kaže svojo dvolično naravo. Po eni strani se namreč prilizuje kitajski vladi in gospodarstvenikom, hkrati pa doma počne vse točno tako, kot ji ukažejo Američani. In to ima svojo ceno.

Slovenski kazenski ukrepi zoper Huawei pa so nastali na podlagi nedokazanih obtožb Združenih držav Amerike.

Te obtožbe so bile seveda izrečene brez dokazov.

Gre za sodobne, zahodnjaške »fatve«, pavšalne obsodbe.

Huaweijeva oprema je namreč testirana po mednarodnih standardih in certificirana kot varna s strani »zahodnih« institucij. A nič ne pomaga, za ZDA ostaja »nevarna.«

V bistvu gre za poskus ZDA, da z netržnimi, političnimi ukrepi in sankcijami povzročijo škodo Huaweiu in mu onemogočiti poslovanje.

Prav zato so že oktobra lani iz Huaweija na slovensko vlado naslovili dopis, v katerem so opozorili, da so zaradi tega utrpeli več milijard evrov škode.

Istočasno je Huawei od vlade terjal tudi neposredno plačilo odškodnine v višini 170 milijonov evrov zaradi nepoštenega izrinjanja podjetja s trga.

Luka - obiskovalci
Bo Luka Koper zaradi upada prometa kmalu le še turistična atrakcija? Vir: Posnetek zaslona, X

In točno v istem času so se, kakšno naključje, začele težave Luke Koper.

Luka Koper je leta 2023, kot poroča Bloomberg, »končala z upadom skupnega pretovora.«

Tanja Fajon pa nam je odkrila, kaj je bil velik razlog za to.

Slovenski kazenski ukrepi zoper Huawei so nastali na podlagi nedokazanih obtožb ZDA. Gre za sodobne, zahodnjaške »fatve«, pavšalne obsodbe.

Kitajska podjetja, ki so slovensko Luko Koper zmeraj cenila kot enega od pomembnih partnerjev – očitno že iščejo alternative.

In to v severnomorskih evropskih pristaniščih, v katerih imajo njena podjetja vse večji lastniški delež…

Tu se lepo vidi vsa nesposobnost slovenskih vlad, v konkretnem primeru Golobove.

Golobova vlada najprej meče polena pod noge Huaweiu, po ukazih Washingtona in Bruslja, nato panično pošilja Fajonovo v »reševalno misijo« na Kitajsko, da reši, kar se rešiti še da…

Nepremišljeno, neresno in neodgovorno.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek