V okviru letošnjega simpozija SCI_ART II bo intermedijska umetnica Valerie Wolf Gang izvedla tudi delavnico na temo strategij za premagovanje tehnofobije. Foto: Aksioma
V okviru letošnjega simpozija SCI_ART II bo intermedijska umetnica Valerie Wolf Gang izvedla tudi delavnico na temo strategij za premagovanje tehnofobije. Foto: Aksioma
Sorodna novica Film Maje Prettner o duhovnici, ki naposled izstopi iz poklica, potuje na festival v Torontu

Program SCI_ART, ki je bil prvič organiziran lansko leto in na pobudo slovenskega veleposlaništva v Ottawi, se ukvarja z aktualnimi družbenimi temami in omogoča poglobljeno raziskovanje vprašanj, kot so vpliv tehnološkega napredka na družbo, okoljske spremembe, etične dileme v znanosti in tehnologiji ter družbene neenakosti.

Te dni v Ottawi poteka drugi simpozij SCI_ART. Poleg Slovenije pri organizaciji projekta sodelujejo še Avstrija, Danska, Norveška, Francija, Nemčija, Bolgarija, Irska, Južna Koreja, Kanada, ter dodatnimi individualni programski sodelavci iz skupno 17 držav, so v sporočilu za javnost zapisali pri slovenskem veleposlaništvu v Ottawi. Ključna govornica dogodka bo francoska umetnica in raziskovalka področja nevroznanosti Justine Emard.

Dvodnevni simpozij s predavanjem in delavnico slovenskih umetnic
Kot so zapisali, bosta Slovenijo ob vsebinski podpori Društva v tujini izobraženih Slovencev (VTIS) zastopali priznani umetnici in raziskovalki Maša Jazbec iz Tehnoparka Celje ter intermedijska umetnica in raziskovalka Valerie Wolf Gang. Jazbec, ki deluje na področju robotike in tehnologij povezave med možgani in stroji, bo predstavila najnovejša dognanja na področju povezovanja robotike in nevroznanosti, Wolf Gang bo izvedla tudi delavnico na temo strategij za premagovanje tehnofobije.

Vsaka od sodelujočih držav predstavlja svoj program
S programom izstopa Avstrija v sodelovanju s svetovno znano organizacijo in festivalom sodobne umetnosti Ars Electronica iz Linza in projektom umetnice Susi Gutche pod imenom Tracewaste. Ta se ukvarja z gibanjem odpadkov po svetu. Danska na simpozij prihaja s svojo državno predstavnico za tehnologijo Anne Marie Engtoft Meldgaard in projektom Tech for Democracy, ki s pomočjo umetne inteligence postavlja pod vprašaj splošno sprejete paradigme glede prihodnosti. Norveška predstavlja svojo centralno inštitucijo na področju bioumetnosti Norwegian Bioart Arena (NOBA), ki bo predstavila okolijska projekta Ghosting Glacier in Becoming Fluid. V navezavi na tehnologije reprodukcije zvoka se bo predstavila še kanadsko-nemška naveza avtorice Darshe Hewitt, so dodali v sporočilu.

Na veleposlaništvu opažajo, da je poleg sodelovanja različnih diplomatskih, kulturnih in akademskih institucij, dogodek že vključen v kurikul profesorjev lokalnih univerz in da tudi druga mesta po državi izražajo interes za razširitev dogodka v njihova okolja.