Slovenija

Okužba z RSV: sreča ob rojstvu sina se je v nekaj dneh spremenila v moro

Ljubljana, 25. 09. 2023 19.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Barbara Bašič
Komentarji
10

Z jesenjo in zimo prehajamo v čas, ko se znova začenja sezona raznih respiratornih obolenj. Največ težav pri otrocih, mlajših od 5 let, povzroča respiratorni sincicijski virus ali RSV, ki je težava na svetovni ravni in v sezoni po svetu lahko povzroči tudi do okoli 3,6 milijona hospitalizacij. Za dojenčke in malčke je lahko celo smrtno nevaren. Svojo težko izkušnjo okužbe z virusom RSV pri komaj 10 dni starem sinu je zaupala Tamara Narat, ki vsem staršem svetuje, naj upoštevajo navodila zdravnikov in, če imajo novorojenčka, naj doma ostanejo tudi sorojenci, ki sicer obiskujejo vrtec.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Sezona številnih obolenj
    03:39
    Iz 24UR: Sezona številnih obolenj
  • Iz SVETA: Znova v sezoni RSV
    03:19
    Iz SVETA: Znova v sezoni RSV

 

Sreča ob rojstvu tretjega otroka se je komaj deset dni pozneje spremenila v nočno moro. Kot nam je zaupala Tamara Narat, je njen otrok cele dneve samo spal in nič jedel. "Še tisto, kar smo ga nekako prisilili, da je jedel, je vse izbruhal. To je trajalo dva dneva in smo rekli, zdaj pa res moramo k zdravniku," pove in doda, da so nato v bolnici ostali 14 dni, ker so mu diagnosticirali težko obliko. "Zdravniki so mi razložili, da je bila sreča, da ga ni bilo treba intubirati. Imel pa je masko." 

Novorojenčku Maju sta okužbo, predvideva mama, iz vrtca prinesli sestrici dvojčici. "Pri tako majhnem dojenčku se tudi žilice zelo hitro zamašijo, tako da je treba kar naprej menjati infuzije. Vmes je imel infuzijo na glavi, kar je normalno, ampak kot mami deset dni po porodu, ko si še ves čustven, je kar težko to gledati," je za konec povedala.

hospitalizacija
hospitalizacija FOTO: Kanal A

V času sezone virusa RSV, v katero vstopamo, je vsak mesec hospitaliziranih med pet do 15 otrok in najbolj ogroženi so prav otroci, mlajši od pet let. Kot razloži Denis Baš, pediater, najpogosteje pride do okužbe spodnjih dihal predvsem pri otrocih, mlajših od dveh let, se pravi pri otrocih, ki so šli prvo leto v vrtec. "Na začetku se kaže s kašljem, smrkanjem, po nekaj dneh pa začnejo težje dihati, hropeti in piskati." Starši naj bodo zato, svetujejo pediatri, pozorni na premikanje otrokovega prsnega koša. "Če pogledajo med rebra, se vidi, da se to ugreza, dihajo s trebuhom in pa jamica pod vratom se jim ugreza. To so znaki, da otrok oteženo diha in da potrebuje pregled pri zdravniku,"  še doda Baš.  

V Sloveniji sicer cepljenje proti virusu RSV za splošno populacijo še ni dostopno, tiste dojenčke, za katere je tveganje največje, pa za zdaj v sezoni akutnih okužb dihal cepijo kar šestkrat. "Upam, da bo cepljenje dostopno čim širšemu krogu, ki ga potrebuje," pove Maja Sočan iz NIJZ, ki doda, da bodo tudi čim prej postala dostopna cepiva proti RSV-ju za tiste, za katere je smiselno, torej za starejše od 60 let. Ti prav tako sodijo v ranljivo skupino, še posebno zato, ker imajo številne pridružene bolezni.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zdravkob
27. 09. 2023 14.04
Odkod zdaj cepivo RSV?! Kar naekrat. Kakšno cepivo? Da ni morda mRNA, netestirano. In to naj bi dojenčkom dajali?! Niste normalni.
METKA102
26. 09. 2023 14.15
+1
Ubogi starši, ubogi otroci. Če otrok resno zboli, tisti ki tega niso doživeli nimajo pojma. Babice (stare mame) so vedno govorile, da za porodnico in dojenčka 6 tednov pod posteljo sedi smrt s koso. Zdaj se nam pa kažejo 1 dan po porodu kot (Kate Midleton) z dojenčkom vsa vitka in sveža. Bedarija. Tudi carskih rezov je preveč, saj otrok ne dobi od matere dobre imunosti, kot pri naravnem porodu, ja, in še neke 'formule' namesto, da bi dojile.
sky20
26. 09. 2023 09.27
+5
Tudi nas ko je prisel na inenzivno so se mu sesedla pljuca star je bil 14 dni. Rekli so ce bi prisel 5 min kasneje ga nebi bilo vec med nami.
Slavko Badič
26. 09. 2023 08.11
+13
Moj sin je pri 4 mesecih zbolel za hujšo obliko RSV in je bil 6 dni v komi, intubiran. Tri dni nismo vedeli če bo preživel. Danes je star 15 let in popolnoma zdrav, vendar se še vedno skoraj vsak dan spomnim, da smo ga skoraj izgubili. Tako da prosim, ne pišite o sejanju strahu tisti, ki nimate pojma o čem se gre.
soncnica111
25. 09. 2023 21.51
+4
In taisti dr. soxteden dni nazaj rekli da za kašelj vec me dajo bolniškega staleza
EU Dig. Cenzura
25. 09. 2023 21.28
+1
strah strah in se enkrat strah! ustrahovanje ne deluje kot leta 2021
User837373828622
25. 09. 2023 21.47
+10
Lansko zimo sem z mlajšo hčerko še ne staro 2m pristala v bolnici zaradi rsvja. Starejša je prebolela kot prehlad, mlajša je imela tako dihalno stisko, da so naju z resilcem odpeljali v bolnico na kisik, kjer je 2 dni preživela na cevkah s kisikom. Ustrahovanje ja......
Abica
26. 09. 2023 08.40
+4
Takim ljudem brez socutja, ki se ne znajo postaviti v kožo drugih, noben odgovor ne pomaga. Za njih pride v postev le lastna izkusnja s kako boleznijo. Potem so pa ta glavni revcki na svetu, pa ziher tudi dodajo, da so "jih zdravniki skoraj zašuštrali". Vedno ista pesem.
EU Dig. Cenzura
26. 09. 2023 11.36
-1
Da obema odgovorim. Raspiratorne bolezni oz. prehladi so in vedno bodo. Kar delajo mediji je ustrahovanje naroda da se bodo cepili in jedli tablete. Verjamem da je vaša hčerka bila v bolnici in ni ne prva ne zadnja. Tudi mojim se to lahko zgodi. Poanta je to da se promovira in ustahuje narod.
Abica
26. 09. 2023 11.47
+3
Kar nekdo vidi kot strah, drug vidi kot informiranost, na podlagi katere sprejme lastne odlocitve.