Pod streho > Gradimo & obnavljamo
7619 ogledov

Ne zamudite: Za te posege pred gradnjo in obnovo stroške plača proračun

Gradnja hiše
Za povračilo stroškov za obvezna predhodna arheološka izkopavanja je treba zahtevek oddati čim prej. Sredstev ni veliko.

Določena območja Slovenije so zaščitena in vpisana v Register kulturne dediščine RS. Med njimi so območja arheoloških najdišč. Investitorji, ki nameravajo graditi na zemljišču, prek katerega sega zaščiteno območje, se soočijo s precej zapleti. Zaradi pridobivanja obveznih soglasij se podaljša čas do pridobitve pridobivanje gradbenega dovoljenja, zaradi obveznih predhodnih arheoloških raziskav, pa imajo investitorji dodatne stroške, ki lahko segajo od nekaj sto do nekaj tisoč evrov. 

Predhodne arheološke raziskave je treba opraviti, da se preveri, ali bi ob načrtovanih gradbenih delih posegli v arheološke ostaline, in jih s tem poškodovali ali celo uničili.

arheološko najdišče | Avtor: zajem zaslona zajem zaslona

Rok za oddajo zahtevka omejen

Stroški prehodnih arheoloških raziskav se sicer krijejo iz proračunskih sredstev, izplačuje pa jih ministrstvo za kulturo, a morajo biti investitorji pri tem pozorni na roke. Vsako leto je za kritje teh stroškov razpisana določena vsota, in ko denarja zmanjka, se tisti, ki so zahtevke za financiranje predhodnih arheoloških raziskav oddali prepozno, lahko obrišejo pod nosom. 

Letos je za ta namen razpisanih 65.000 evrov, so nam povedali na ministrstvu za kulturo. Do povračila stroškov pa so upravičeni izključno investitorji, ki so fizične osebe, na območju arheoloških najdišč pa gradijo novogradnjo za lastne potrebe bivanja. Financiranje se nanaša na stroške arheoloških terenskih in poterenskih raziskovalnih postopkov, z izjemo stroškov arheološkega izkopavanja. 

Ministrstvo zahtevke že sprejema, najkasneje pa jih je treba oddati do 7. julija oziroma do porabe sredstev. 

Za raziskave v obliki arheološke raziskave ob gradnji, predpisane s kulturnovarstvenimi pogoji/mnenjem Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, in sicer v primeru, da investitor še nima pridobljenega gradbenega dovoljenja, pa je rok za oddajo zahtevkov 31. maj 2025.

Arheologija | Avtor: Profimedia Profimedia
Za izkopavanja zaradi obnove 75 tisoč evrov

Poleg tega pa je ministrstvo za kulturo nedavno objavilo še javni poziv, na podlagi katerega razpisuje 75.000 evrov za kritje stroškov za izvedbo arheoloških raziskav v primeru obnove stavbe. 

Kot so pojasnili na ministrstvu, gre za obnove stavb, pri katerih "mnenjedajalec, v tem primeru ZVKDS, odloči na podlagi projektne dokumentacije, iz katere izhaja, da se bo ob obnovi stavbe posegalo v zemljišče, pri čemer pa bi lahko prišlo do nenadzorovane odstranitve oziroma poškodovanja arheoloških ostalin, da je ob obnovi treba opraviti arheološko raziskavo."

Do povračila stroškov so upravičene fizične osebe, ki obnavljajo stavbo znotraj registrirane naselbinske dediščine, z namenom zagotovitve stanovanja za lastne potrebe. Sofinancirajo pa arheološke raziskave arheoloških ostalin, na primer podpovršinske ekstenzivne ali intenzivne preglede, arheološke testne izkope, arheološke raziskave ob gradnji, vključno s spremljevalnimi prospekcijskimi metodami (na primer, različne vrste geofizikalnega pregleda), pojasnjujejo na ministrstvu. 

Višina stroškov, ki jih povrnejo, je do 100 odstotkov stroškov dejansko opravljenih del in storitev, vendar ne več kot 4500 evrov. 
K vlogi je treba priložiti projektna dokumentacija za ureditev ali obnovo vsaj na ravni idejne zasnove s prikazano načrtovano rabo posameznih delov stavbe in zemljišča ter vsemi posegi v zemljišče (terase, ograje, podporni zidovi, hortikulturne ureditve) oziroma opis in skico, iz katere so razvidni obstoječe stanje ter lokacijske, funkcionalne, oblikovne in tehnične značilnosti nameravanega posega, če gre za poseg, za katerega ni potrebno gradbeno dovoljenje.

Obvezno je treba pridobiti tudi kulturnovarstvene pogoje Javnega zavoda Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine, ki nalagajo obveznost izvedbe predhodnih arheoloških raziskav. Za izvedbo predhodnih arheoloških raziskav pa mora prijavitelj izbrati usposobljenega izvajalca.

Vloge bo pregledala strokovna komisija po vrstnem redu sprejetja. 

 
 

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.