
V nizozemskem kolesarskem svetu še naprej odmeva novica, da se bo tamkajšnja banka Rabobank s poletjem in dirko po Franciji v vlogi sponzorja znova vrnila k ekipi Visme. Nad tem pa ni pretirano navdušen nekdanji as omenjene ekipe in glavni razlog, zakaj je banka sploh zapustila kolesarstvo - Michael Rasmussen.
Konec minulega tedna je ekipa Visma Lease a Bike potrdila, da bo sredi poletja oziroma z začetkom dirke po Franciji njihove sponzorske vrste okrepila banka Rabobank. Nizozemski bančniki so z enim najuspešnejših moštev v svetovni seriji podpisali pogodbo do konca sezone 2028.
Pri tem gre pravzaprav za vrnitev, saj je Visma leta 2013 (z vmesnim obdobjem pod imenom Blanco, Belkin ter LottoNL-Jumbo) postala pravni naslednik nekdanjega Rabobanka, moštva, ki so ga v prvem desetletju 21. stoletja zaznamovale številne dopinške afere.
Za glavno je leta 2007 na Touru poskrbel Michael Rasmussen, ki je po zmagi v 8. etapi nosil rumeno majico, enako pa mu je uspelo v 16. etapi, po kateri je imel več kot tri minute naskoka pred Albertom Contadorjem in je bil na robu skupne zmage.

Toda še isti dan ga je ekipa Rabobank odpustila in odstranila iz zasedbe na Touru. Razlog? Izkazalo se je, da se je Danec na vrhunec sezone pripravljal v italijanskih Dolomitih, medtem ko naj bi predstavnikom moštva in dopinški kontroli Mednarodne kolesarske zveze zatrdil, da je bil v tistem času v Mehiki. Pozneje je zmagovalec štirih etap na Touru laganje priznal, leta 2008 pa je zaradi prekrška prejel dveletni suspenz. Ob koncu kariere leta 2013 je priznal, da je bila njegova kariera polna dopinških prekrškov in uporabe nedovoljenih sredstev, zaradi katerih je prejel še eno dveletno prepoved.
Rabobank kot banka se je po tej aferi, predvsem pa po preiskovanju Lancea Armstronga in številnih dopinških prekrškov v moštvu, leta 2012 odločila za umik iz kolesarstva. Čeprav razume finančni vidik in povratek pozdravlja, pa Rasmussenu njihova vrnitev vseeno ni povsem logična.
“Takrat so bili hinavski”
“Ni treba veliko razmišljati. Kolesarstvo je odlično marketinško orodje, na Nizozemskem sta kolesarstvo in njihova banka zelo tesno povezana. S tega vidika je logično. Visma ima dober program, Rabobank pa je velika banka in ima veliko denarja za zapraviti. Trenutno veliko vlagajo v reprezentanco in ostale olimpijske športe, ampak prav je, da so zraven tudi na klubski ravni,” je v pogovoru za Road.cc svoje prepričanje izrazil Danec.
A ob tem dodal: “Če bi želeli očistiti naš šport, bi takrat ostali v karavani in nekaj storili glede dopinga. Dogajanje v letu 2012 ni bilo veliko presenečenje. V Rabobanku so zagotovo vedeli, kaj se dogaja v kolesarski ekipi, v vodstvu banke so inteligentni ljudje. Bili so zraven pri vseh velikih škandalih. Jasno jim je bilo, kaj se dogaja, saj so imeli eno najboljših kolesarskih ekip z ljudmi, vpletenimi v številne škandale. Takrat so bili malce hinavski, leta 2012 pa so verjetno čutili, da so prisiljeni zapustiti naš šport. In ne, ker bi si tega želeli.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje