Začetek dirke Iditarod marca v kraju Willow na Aljaski. Na fotografiji norveška tekmovalka Hanna Lyrek. Foto: AP
Začetek dirke Iditarod marca v kraju Willow na Aljaski. Na fotografiji norveška tekmovalka Hanna Lyrek. Foto: AP

Vprežni pes se je skoraj tri mesece po dirki znova združil s svojim lastnikom. "Leon je z mano," je v nedeljo na Facebooku zapisal voznik sani Sebastien Dos Santos Borges, je poročala nemška tiskovna agencija DPA.

Zahvalil se je vsem prijaznim ljudem, ki so pomagali pri iskanju pogrešanega psa in ponovno združitev opisal kot "čudovito zgodbo o ljubezni in prijateljstvu".

Triletni haski je izginil 12. marca, ko je Dos Santos Borges s svojimi 12 vprežnimi psi prenočeval pri mestecu Ruby na reki Yukon, približno na polovici poti 1800-kilometrske preizkušnje, poroča Daily Mail.

Predstavniki dirke navajajo, da je pes pobegnil, ko je lastnik dirkalno ovratnico zamenjal z ohlapnejšo, iz katere se mu je uspelo izmuzniti. Ekipa je nadaljevala dirko brez Leona, vendar so čez nekaj dni, le še nekaj deset kilometrov od cilja, odstopili zaradi ekstremnih vremenskih razmer.

Leona našli 200 kilometrov od kraja, kjer je bil nazadnje viden

Sledila je obsežna iskalna akcija, za informacije o pobeglem psu so razpisali tudi nagrado, več tednov so ga iskali z letali, vendar psa niso našli. Leona so nato prebivalci v vasi McGrath, več kot 200 kilometrov od Rubyja, opazili šele konec maja in ga privabili s hrano, preden so ga ujeli 4. junija.

Haski je domnevno v dobrem stanju in po besedah tiskovne predstavnice dirke "razumljivo shujšan, a očitno zdrav".

Lastnik Leona je iz Francije že odpotoval na Aljasko in se s psom ponovno srečal v McGrathu, je v ponedeljek poročal portal people.com. Francoz in sibirski haski se bosta kmalu vrnila v domovino.

Dirka s pasjimi vpregami na udaru organizacij za zaščito živali

Trasa dirke Iditarod je speljana po divjini Aljaske in velja za najtežjo dirko s pasjimi vpregami na svetu. V začetku marca se je na to avanturo odpravilo 49 voznikov vpreg, tako imenovanih musherjev, med njimi 17 žensk. Po osmih dneh, 14 urah in 38 minutah je ciljno črto v kraju Nome kot zmagovalec prečkal Američan Brent Sass z enajstimi psi.

Dirko so prvič priredili leta 1973. Iditarod v staroselskem jeziku pomeni oddaljen kraj. Včasih so med pasmami udeleženih psov prevladovali inuitski vprežni psi.

Predstavniki organizacij za zaščito živali sodelujočim očitajo kruto ravnanje s psi, kar pa organizatorji zavračajo. Iditarod je lani zaradi očitkov nehumanega ravnanja s psi izgubil tudi enega največjih sponzorjev, ameriškega energetskega velikana Exxonmobil.