Vatikan je konec lanskega leta sprejel prelomno odločitev, ko je prižgal zeleno luč za blagoslov istospolnih parov, kar pa je sprožilo negodovanje predvsem med duhovščino v Afriki, kjer je homoseksualnost še vedno nezakonita. Foto: Reuters
Vatikan je konec lanskega leta sprejel prelomno odločitev, ko je prižgal zeleno luč za blagoslov istospolnih parov, kar pa je sprožilo negodovanje predvsem med duhovščino v Afriki, kjer je homoseksualnost še vedno nezakonita. Foto: Reuters

Vatikanski dikasterij za nauk vere pod vodstvom kardinala Victorja Manuela Fernandeza je predstavil nov dokument, v katerem je izraženo nasprotovanje splavu, spremembam spola, teoriji spolov in nadomestnemu materinstvu, pa tudi kriminalizaciji homoseksualnosti.

Kot je ob predstavitvi novega vatikanskega dokumenta dejal kardinal Fernandez, ki ga je papež Frančišek lani imenoval za vodjo dikasterija za nauk vere, je boleče videti, da nekateri katoličani podpirajo zakone proti homoseksualnosti, kar je označil za "veliko težavo".

Po vrnitvi s potovanja v Afriki februarja lani, ko je obiskal Demokratično republiko Kongo in Južni Sudan, je papež zakone o kriminalizaciji homoseksualnosti označil za greh in krivico, saj po njegovih besedah Bog ljubi in sprejema ljudi istospolne usmerjenosti.

"Kriminalizacija homoseksualnosti je težava, ki je ni mogoče prezreti," je dejal Frančišek in navedel neimenovano statistiko, po kateri 50 držav kriminalizira LGBT-osebe "tako ali drugače", približno 10 drugih pa ima zakone, ki vključujejo smrtno kazen.

Pod Frančiškom je Katoliška cerkev postala prijaznejša do pripadnikov LGBT-skupnosti in decembra lani je urad kardinala Fernandeza izdal prelomni dokument, ki dovoljuje blagoslov istospolnih parov, kar pa je sprožilo precejšen odziv konservativcev, predvsem v Afriki, kjer so istospolne zveze še vedno tabu.

Kljub spreminjanju pogleda na istospolne zveze Cerkev uradno še vedno uči, da so homoseksualna dejanja sama po sebi nenaravna. Kardinal Fernandez je na vprašanje, ali je mogoče spremeniti takšen jezik, priznal, da je to zelo močan izraz, ki potrebuje veliko razlage in da bi morda morali najti jasnejšo definicijo.

Kot je pojasnil, je bistvo katoliškega nauka v tem, da se homoseksualna dejanja ne morejo kosati z "neizmerno lepoto" heteroseksualnih zvez, Cerkev pa bi "lahko našla primernejše besede, da bi to izrazila".

Kardinal Victor Manuel Fernandez velja za liberalno usmerjenega teologa. Foto: Reuters
Kardinal Victor Manuel Fernandez velja za liberalno usmerjenega teologa. Foto: Reuters

Splav kršitev človekovega dostojanstva

Še naprej pa Vatikan v novem dokumentu zavzema ostro stališče do splava, ki ga enači z odrekanjem človeškega dostojanstva najranljivejšim, medtem ko nadomestno materinstvo opisuje kot dejavnost, ki temelji na izkoriščanju materialne stiske matere. Sveti sedež opozarja na dvoumje, ki ga predstavlja stališče tistih, ki dajejo prednost dostojanstvu osebe namesto človekovemu dostojanstvu.

"Med zločini, ki jih človek lahko zagreši proti življenju, ima splav značilnosti, zaradi katerih je še posebej težek in graje vreden," piše v dokumentu. Zaradi tega Vatikan opozarja, da prekinitev nosečnosti "ne pomeni nič drugega kot odrekanje človeškega dostojanstva najbolj nedolžnemu med vsemi".

Prav tako zavrača nadomestno materinstvo, češ da otrok pri tem postane zgolj predmet dejavnosti, ki globoko prizadene dostojanstvo ženske in otroka ter temelji na izkoriščanju materialne stiske matere. "Otrok je vedno dar in nikdar predmet neke pogodbe," navaja dokument.

Vatikan je kritičen tudi do teorije spola, češ da ta briše razlike s pretvezo, da so vsi enaki. "Želeti razpolagati s seboj, kakor predpisuje teorija spola, ne pomeni nič drugega kot popuščati stari skušnjavi človeka, da bi samega sebe enačil z Bogom," še piše v dokumentu.