Foto: AP
Foto: AP

Tik pred začetkom filmskega festivala v Cannesu, ki se začne prihodnji ponedeljek, 14. maja, je kolektiv samozaposlenih okvirno 200 sodelavcev festivala pozval k stavki. Delavska skupina z imenom Sous les écrans, la dèche je zapisala, da stavka ni namenjena zaprtju festivala ali oškodovanju filmov, ki bodo premierno prikazani v Cannesu, temveč "motenju" dogajanja, poroča portal Euronews. Kolektiv vključuje delavce na ključnih delovnih mestih, kot so projekcijski mojstri, programerji, predstavniki za odnose z javnostmi, prodajalci vstopnic in odnosi z gosti. Njihova stavka bi lahko povzročila veliko nevšečnosti med festivalom.

Sorodna novica Po najavi žirije je v Cannesu vse nared za začetek enega največjih filmskih festivalov na svetu

Protestirajo proti neustreznim plačilom in zahtevajo spoštovanje kolektivne pogodbe
Samozaposleni protestirajo proti plačilom, ki jih prejemajo od svojih delodajalcev, saj so po njihovem mnenju neustrezna in pogosto ne upoštevajo napornih nadur, ki jih pogosto opravijo zaradi zahtev njihovega dela. Poleg tega je namen stavke opozoriti na vse večjo nestabilnost delavcev v francoski filmski industriji in zahtevati delovno zaščito za svobodne poklice v tej industriji, je v izjavi zapisal kolektiv. Zahtevajo, da vsi delodajalci na filmskih festivalih (vključno s Cannesom) spoštujejo kolektivno pogodbo, ki izvajalcem omogoča, da uporabijo poseben status za delavce v Franciji (intermittents du spectacle). Francija ima pri tem edinstveno ureditev, saj samostojnim delavcem v zabavni industriji omogoča prejemanje nadomestil med obdobjem brezposelnosti, če so v letu opravili določeno število ur.

Francoska vlada je po navedbah delavcev te ugodnosti počasi zmanjševala, delavci na filmskih festivalih pa zaradi narave podjetij, za katera delajo, pogosto niso upravičeni do teh ugodnosti. Vlada je po navedbah skupine že prepolovila znesek nadomestil, ki jih izplačuje delavcem, z novim odlokom 1. julija pa naj bi se povečalo število ur, ki jih bodo morali delavci s prekinitvami opraviti, da bodo upravičeni do nadomestil. "Te reforme spravljajo festivalske delavce v takšno negotovost, da bo morala večina od nas opustiti delo in s tem ogroziti prireditve, na katerih sodelujemo," so delavci navedli v izjavi. Kolektiv pravi, da so pogajanja z delodajalci in kinematografskimi institucijami v državi zašla v slepo ulico, zato je stavka na enem največjih svetovnih filmskih prizorišč edini mogoči način obravnave te problematike. "Naša opozorila in zahteve so bili do zdaj vljudno upoštevani, vendar CNC (Nacionalni filmski center) ali ministrstvo za kulturo nista ponudila nobenega konkretnega ukrepa," je zapisano v izjavi skupine.

Sorodna novica Megalopolis: življenjski projekt Francisa Forda Coppole prihaja v Cannes

Cannes: Pripravljeni za dialog in upajo, da bodo lahko našli kompromis
Organizatorji filmskega festivala v Cannesu so v skupni izjavi za javnost vse strani pozvali, naj se "združijo za pogajalsko mizo", da bi našli rešitev in se izognili stavki. V izjavi, ki so jo podpisali člani vodstva filmskega festivala v Cannesu, neodvisna programska odbora sekcij Directors' Fortnight in Critics’ Week ter Združenje za mednarodno distribucijo neodvisnih kinematografov ACID, je navedeno, da se organizatorji "zavedajo težav nekaterih zaposlenih", ki jih je "prizadela reforma francoskega sistema zavarovanja za primer brezposelnosti". Dodali so, da "upajo, da bodo našli rešitve, in so pripravljeni vzpostaviti pogoje za trajni dialog, da bi jih podprli".

Stavka delavcev je v Cannesu izjemno redek pojav. Na največjem filmskem festivalu na svetu so v 76 letih delovanja le enkrat potekale socialne akcije. Leta 1968 je bila 21. izvedba festivala prekinjena zaradi protestov maja '68, ki so potekali po vsej Franciji, med znanimi protestniki pa so bili Jean-Luc Godard, François Truffaut in Claude Lelouche.