Zasebnost
Okolje & energija

Za mlade so energetski prehod postavili na splet

Prek spletnega mesta društva En-lite so brezplačno dostopne izobraževalne vsebine o energetskem prehodu.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

20.12.2022 11:00
Čas branja: 2 min
Za mlade so energetski prehod postavili na splet
Spletno izobraževanja o energetskem prehodu upravljajo prek objav na Instagramu.

V društvu En-lite so objavili prve spletne vsebine, v katerih se osredotočajo na aktualne izzive oskrbe slovenske industrije z energijo. Tako so zagnali več digitalnih aktivnosti za krepitev energetsko-podnebne pismenosti med mladimi in drugimi zainteresiranimi državljani. Pripravo projekta je podprla družba ELES.

Mladi in stroka sodelujejo pri pripravi izobraževalnih vsebin

Izobraževalne vsebine o energetskem prehodu so brezplačno dostopne prek spletnega mesta društva En-lite. Prvi objavljeni tematski modul ima naslov Oskrba industrije z energijo, vključuje pa tudi 15-minutni video Energija za industrijo, v katerem sodelujejo Tibor Šimonka (GZS in SIJ), Danijel Levičar (Strateški svet GZS za energetski prehod in skupina GEN), Marko Drobnič (Talum) in Bojan Ivanc (GZS). Našteti strokovnjaki odgovarjajo na vprašanja članov Zelenega omrežja študentov.

V mladinske izobraževalne videe bodo tudi v prihodnje vključevali vprašanja in ideje mladih, ki so jih povabili k aktivnemu sooblikovanju vsebin spletnega tečaja. Sodelujejo z mladimi iz Mladinskega sveta Slovenije, gibanja Mladi za podnebno pravičnost, Zveze tabornikov Slovenije, mladinske sekcije Društva za Združene narode za Slovenijo in Zelenega omrežja študentov, v prihodnje bodo sodelovanje razširili še na druge zainteresirane mladinske organizacije. Videovsebine pripravljajo v sodelovanju s scenaristko, urednico in voditeljico mladinskih TV-oddaj Nežo Prah Seničar, je sporočila Mojca Drevenšek, predsednica društva En-lite in svetovalka v podjetju Consensus.

Uporabljali bodo simulator, izdelan na MIT

Nove vsebine bodo dodajali v nekajtedenskih presledkih, med drugim bodo vključili trajnostno mobilnost, vire in rabo energije v Sloveniji, družbene in okoljsko-podnebne vidike energetike, stanje in izzive podnebnih sprememb v Sloveniji, delovanje elektroenergetskega sistema in ekonomiko energetike, je naštela Iva Tajnšek iz razvojne ekipe društva En-lite in Consensusa.

Pri oblikovanju vsebin upoštevajo pričakovanja aktivnih mladih, ki jih zanimajo energetske teme in se želijo usposobiti za uporabo energetsko-podnebnega simulatorja En-roads, interaktivnega odprtega orodja za spodbujanje javnih razprav o oblikovanju realističnih energetsko-podnebnih scenarijev. Simulator so razvili na tehnološkem inštitutu Massachusettsa (MIT), preveden pa je v 18 jezikov. Za pripravo slovenske različice so v društvu En-lite poskrbeli letos spomladi.

Mikro- in mobilno učenje prek družbenih omrežij

Dinamiko spletnega izobraževanja upravljajo prek objav na Instagramu. Profil je @en_pismenost. Sledilcem želijo približati energetiko in po zanimivi poti širiti takšno znanje, je sporočil Lan Hostnik iz razvojne ekipe En-lite. Pri tem sledijo načelom mikroučenja in mobilnega učenja. Tako zmanjšajo kognitivne obremenitve in spodbujajo samostojno učenje.

Poglobitev znanja omogočajo s spletnim tečajem, umeščenem v odprtokodnem sistemu za upravljanje učenja Canvas. Vsebine spletnega tečaja so na voljo kot odprti izobraževalni viri, večina vsebin je objavljena pod odprto licenco Creative Commons (CC BY), kar zainteresiranim omogoča prosto uporabo, predelavo in prilagoditev virov za lastne potrebe. Projekt odprtega spletnega izobraževanja so zasnovali v okviru globalnega mentorskega programa OE4BW (Open Education for a Better World), katerega pobudnika sta Univerza v Novi Gorici in katedra UNESCO o odprtih tehnologijah za odprte izobraževalne vire in odprto učenje.

V spletnem tečaju sodeluje več kot 30 strokovnjakov

V multidisciplinarni strokovni ekipi predavateljev spletnega tečaja En-lite sodeluje več kot 30 slovenskih tehniških, naravoslovnih in družboslovnih strokovnjakov iz izobraževalnih organizacij, strokovnih združenj in gospodarstva.

Podpornik priprave spletnega tečaja je družba ELES. Direktor Aleksander Mervar je poudaril, da moramo za zanesljivo prihodnjo oskrbo Slovenije z energijo loviti razumno ravnotežje med energetskimi in ekonomskimi vidiki odločitev ter njihovo družbeno sprejemljivostjo, zato je krepitev energetske pismenosti izjemno pomembna. Katja Fašink, vodja korporativnega komuniciranja v Elesu, pa je dodala, da so spletni tečaj Energetski prehod in z njim povezane aktivnosti v sinergiji z Elesovim poslanstvom, ki je osredotočeno na zanesljivo upravljanje elektroenergetskega sistema Slovenije.

Spletno ozaveščanje mladih nastaja v sodelovanju s projektom Energetski prehod Slovenije, katerega pobudnik je Strateški svet GZS za energetski prehod, njegovo poslanstvo pa je spodbujanje javne razprave o energetskem prehodu Slovenije. Izbrani prispevki z javnih posvetov in razprav projekta Energetski prehod Slovenije so kot kratka videopredavanja vključeni v spletni tečaj. Sodelovanje z mladimi in njihovo aktivno vključevanje sta odločilnega pomena za učinkovit energetski prehod, saj današnje odločitve o virih in rabi energije za oskrbo Slovenije vplivajo predvsem na generacije, ki prihajajo, je povedal Danijel Levičar, predsednik Strateškega sveta GZS za energetski prehod.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
TOP Gradbeništvo
TOP Gradbeništvo Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba

Izšla je majska številka revije Gradbeništvo. Brezplačno si prenesite PDF-različico.

FINANCE
IKT
Adria Dom prejemnik prve nagrade za najboljši digitalni projekt v Sloveniji
IKT
IKTBranko Žnidaršič Adria Dom prejemnik prve nagrade za najboljši digitalni projekt v Sloveniji

Nagrado so podelili na dogodku GoDigital, ki je bil letos posvečen dvojnemu prehodu – zelenemu in digitalnemu

FINANCE
Okolje & energija
Naprave, ki poskrbijo za nemoteno delovanje slovenskega (in hrvaškega) elektroomrežja
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Naprave, ki poskrbijo za nemoteno delovanje slovenskega (in hrvaškega) elektroomrežja

Elektroenergetski sistemi so se v zadnjih letih zelo spremenili. Predstavljamo naprave, ki poskrbijo, da omrežje Slovenije in Hrvaške tudi v novih razmerah deluje brez težav z napetostjo. Naprave so postavili v okviru projekta Sincro.Grid.

FINANCE
Okolje & energija
Ne le TEŠ in JEK, operaterji izklapljajo tudi hidroelektrarne
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Ne le TEŠ in JEK, operaterji izklapljajo tudi hidroelektrarne 10

Hidroelektrarne, ki imajo akumulacijske bazene, ponoči izklopijo. Zakaj? Ker je rentabilno. V takšnih nočeh uvažamo tudi 92 odstotkov elektrike.

FINANCE
Okolje & energija
(nasveti strokovnjaka, 1. del) Kako lahko v podjetju varčujejo z energijo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (nasveti strokovnjaka, 1. del) Kako lahko v podjetju varčujejo z energijo

Nove tehnologije, novi pristopi in drugačen pogled na rabo energije prinašajo nove priložnosti za učinkovito rabo energije v podjetjih in ustanovah.

FINANCE
Okolje & energija
Kakšne baterije gradijo Slovenci na Hrvaškem in v Avstriji
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kakšne baterije gradijo Slovenci na Hrvaškem in v Avstriji

Ob odprtju nove velike baterije v Talumu, so v družbi NGEN opisali, kako uresničujejo načrte v sosednjih državah.

FINANCE
IKT
Spletne trgovine se preveč usmerjajo na samo dejanje nakupa
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTJakob Žorž Spletne trgovine se preveč usmerjajo na samo dejanje nakupa

Več pozornosti bi morale posvetiti zadovoljevanju kupčevih potreb in želja ter mu tudi kaj ponuditi v zameno za nakup

FINANCE
Kako ELES vidi prihodnost ogrevanja gospodinjstev v Sloveniji
OGLAS
Finance
OGREVANJE
Finance PR Kako ELES vidi prihodnost ogrevanja gospodinjstev v Sloveniji (OGLAS)

Koncept dolgoročnega ogrevanja (KODO) nakazuje smer načrtovanja energetske infrastrukture v prihodnje, ko se predvideva čedalje večja elektrifikacija ogrevanja.