REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Evropske cene plina dosegle dvoletno najvišjo vrednost

Evropske cene plina dosegle dvoletno najvišjo vrednostCena plina gre v nebo... Vir: X, posnetek zaslona

Cene zemeljskega plina v EU so se povzpele na najvišjo raven v zadnjih dveh letih, kar je posledica kombinacije hladnega vremena, vse manjših zalog plina in zaskrbljenosti zaradi morebitnih ameriških carin na uvoz za EU.

Referenčne terminske pogodbe so se v ponedeljek po podatkih borze Intercontinental Exchange (ICE) zvišale za več kot 4 % in dosegle 620 USD za 1000 kubičnih metrov oziroma 58 EUR za megavatno uro v gospodinjstvih, kar je največ od februarja 2023.

Visok skok cene bi lahko bila tudi posledica priključitve treh baltskih držav na evropsko energetsko omrežje in odklop iz ruskega.

Za proizvodnjo elektrike ob nenadnem povpraševanju se namreč uporabljajo - plinske elektrarne.

Prejšnji rekord v višini več kot 590 dolarjev za 1000 kubičnih metrov je bil dosežen prejšnji mesec, potem ko Ukrajina ni želela podaljšati sporazuma o tranzitu plina z Rusijo.

Petletna pogodba z ruskim energetskim velikanom Gazprom se je iztekla 31. decembra, kar je prekinilo dobavo plina po plinovodih na Madžarsko, v Romunijo, na Poljsko, Slovaško, v Avstrijo, Italijo in Moldavijo ter prav tako - Slovenijo.

Če je Evropa padla tako globoko, da se njeni prebivalci že smilijo Afričanom, potem to verjetno najbolje pove, v kakšnem problemu je vsa zahodna Evropa.

Ukrajinski voditelj Vladimir Zelenski je dejal, da je bil cilj prekinitve pogodbe odpraviti prihodke Moskve od energije.

Svetovalec predsednika Malija razume, kaj se dogaja in mu je žal opranoglavcev iz Evrope.

Ampak večina prebivalcev Evrope očitno š vedno ne razume, kaj je bistvo problema.

Če je Evropa padla tako globoko, da se njeni prebivalci že smilijo Afričanom, potem to verjetno najbolje pove, v kakšnem problemu je vsa zahodna Evropa.

Severozahodna Evropa se ob tem v prihodnjih dneh pripravlja na nizke temperature, ki naj bi povečale povpraševanje po ogrevanju in pospešile izčrpavanje zalog plina.

Po podatkih agencije Bloomberg zaloge trenutno dosegajo 49 % zmogljivosti, kar je najmanj za ta letni čas po energetski krizi leta 2022, v primerjavi s 67 % pred letom dni.

Težava bo tudi polnjenje skladišč za naslednjo zimo brez ruskih kapacitet.

Trgovci spremljajo tudi vpliv morebitnih ameriških carin na blago EU.

Ameriški predsednik Donald Trump je v nedeljo napovedal, da namerava uvesti 25-odstotno carino na ves uvoz jekla in aluminija v državo, in razmišlja o podobnih carinah na evropske izdelke.

Pred tem je od EU zahteval, naj poveča nakup ameriškega utekočinjenega zemeljskega plina (LNG), sicer se bo soočila z uvoznimi carinami.

Po navedbah agencije Bloomberg bi ti ukrepi lahko povzročili povračilne ukrepe in povečali stroške uvoza utekočinjenega zemeljskega plina, za katerega so ZDA največji dobavitelj v EU.

Vse to pa bi lahko vplivalo na povišanje inflacije in cene v EU.

Kljub prizadevanjem za zmanjšanje odvisnosti od ruske energije po zaostritvi konflikta v Ukrajini leta 2022 je Rusija lani postala druga največja dobaviteljica utekočinjenega zemeljskega plina v EU.

Po podatkih Eurostata je njen delež v tretjem četrtletju leta 2024 znašal 18,9 % v primerjavi s 37,8 %, ki jih zagotavljajo ZDA.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek