Slovenija

Zakon o evidencah: sindikati zagrozili s Sodiščem EU, Mesec jih vabi na sestanek

Ljubljana, 11. 03. 2024 13.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Vlada pri pripravah sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti favorizira delodajalce, ki raje kot pogajanja na ESS uporabljajo lobiranje, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. Če bodo spremembe sprejete mimo njih, so se pripravljeni obrniti na Sodišče EU. Medtem Luka Mesec sindikate vabi na sestanek. Prepričan je, da si s sindikati v stališčih do evidentiranja niso tako narazen.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Jerkičeva in Gorenšček o evidentiranju
    09:46
    Iz 24UR ZVEČER: Jerkičeva in Gorenšček o evidentiranju
  • Iz 24UR: Je vlada bolj naklonjena delodajalcem?
    03:22
    Iz 24UR: Je vlada bolj naklonjena delodajalcem?

Ministrstvo za delo je za pretekli petek, potem ko se je 20. februarja izteklo trimesečno poskusno obdobje za izvajanje novele zakona o evidencah, sklicalo usklajevalni sestanek socialnih partnerjev. Delodajalci so na srečanju vztrajali, da naj novembra uveljavljene spremembe veljajo le za kršilce, sindikati pa so sestanek kmalu protestno zapustili. 

Predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič je danes na novinarski konferenci v Ljubljani spomnila, da je bil namen vladne novele zakona vzpostavitev učinkovitega nadzora na področju 40-urnega delovnika, odmorov in počitkov in drugih pravic, ki jih delavcem sicer zagotavlja zakon o delovnih razmerjih. Inšpektorat RS za delo je namreč več let opozarjal, da brez ustreznih evidenc nadzor ni mogoč in da kršilcev posledično ni mogoče kaznovati.

Kot je ponovila, je bila novela usklajena na ravni Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), današnje dogajanje pa po njenem potrjuje, da je "denar res sveta vladar". Obetajo se namreč spremembe po meri delodajalcev, ki so julija 2022 izstopili iz ESS, "lobiranje pa jim gre bistveno bolje kot pogajanja", je ocenila.

Evidentiranje
Evidentiranje FOTO: Shutterstock

Sindikalna stran ima občutek, da so delodajalci ves čas v prednosti, da si v ločenih pogovorih z vlado v naprej zagotavljajo obljube in zaveze, ji je pritrdil predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj. Po njegovih besedah je bilo tako tudi na petkovem sestanku socialnih partnerjev o spremembah zakona o evidentiranju delovnega časa. Ne le, da je bil na strani delodajalcev državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Dejan Židan, naklonjen ji je bil tudi minister za delo Luka Mesec. "Za nas je to absolutno nesprejemljivo. Nismo si uspeli zagotoviti enakega položaja, zato smo zapustili pogajanja," je popisal.

Predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek je poudaril, da je ministrstvo za delo pripravilo več predlogov rešitev, ki jih sindikati niso videli, prav tako ne vedo, kaj o njih menijo na inšpektoratu, ki da je ključen deležnik pri spreminjanju zakonodaje o evidentiranju delovnega časa. "To je primer, kako se ne vodi socialnega dialoga," je bil kritičen.

Sindikati pričakujejo, da se spremembe uskladi na ravni vseh socialnih partnerjev, četudi bi bilo za to potrebnega več napora in časa. "ESS ne deluje, ne sme pa biti to izgovor, da se socialnih partnerjev ne obravnava enakopravno, da se ne išče konsenza," je ocenil in izrazil prepričanje, da je soglasje mogoče najti. 

Delodajalci so z močno aktivnostjo dosegli vzpostavitev občutka, da je zakon odveč, praksa na terenu pa kaže, da mu ne zaposleni ne delodajalci na "tretji ali četrti ravni" ne nasprotujejo, je nadaljeval podpredsednik Zveze delavskih sindikatov Slovenije Solidarnost Albert Pavlič. Zakon bi bilo treba ne le ohraniti, temveč ga še nadgraditi v korist delavcev, ga je dopolnil predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Damjan Volf. 

Minister Mesec je sicer v petek zvečer v naši oddaji povedal, da razmišljajo o več mogočih spremembah zakona, med drugim bi ne le evidentiranje odmora za malico, temveč tudi evidentiranje časa prihoda in odhoda z dela lahko v prihodnje obveljalo le za kršilce zakonodaje.

To je za sindikalno stran nesprejemljivo, saj da je vpisovanje prihoda in odhoda z dela ključno, da se ugotovi kršitve. Če kršitev ne moreš ugotoviti, ne moreš ugotoviti kršilcev, so bili danes ostri predstavniki delojemalcev. Tovrstna sprememba bi tako pomenila povratek nazaj v čas pred sprejetje zadnje novele, se bojijo.

Če bodo sprejete neusklajene spremembe zakona, sindikati žugajo s tožbo na Sodišču EU. To je namreč v preteklosti že odločilo, da mora biti beleženje podatkov o delu urejeno na način, da so evidence jasne. Ena od možnosti je tudi, da bi inšpektorat za delo zasuli s kršitvami, je mogoče nadaljnje korake v imenu sindikalnih central danes povzela Jerkičeva.

Mesec: S sindikati si glede evidenc nismo tako narazen, vabim jih na nov sestanek

Mesec je ob robu zasedanja ministrov za delo in socialno politiko v Bruslju dejal, da je šla vlada pri zadnjih spremembah zakona o evidentiranju delovnega časa, ki se uporabljajo od novembra lani, "maksimalno v prid zaščite delavcev".

Bistvena novost v noveli je po njegovih besedah ta, da lahko kolektiv zaposlenih ali Inšpektorat RS za delo tam, kjer se delavci pritožujejo, da delajo tudi po 300 ur na mesec, pa se jim opravljenega dela ne beleži pošteno in zanj niso v celoti plačani, zahteva uvedbo elektronskega evidentiranja. A po drugi strani so se v vladi z novelo "precej po nepotrebnem zapletli v vprašanje, ali morajo vsa ostala podjetja beležiti delovni čas".

Vladna novela namreč podjetjem ob že prej nujnem vodenju evidenc o številu opravljenih ur in nadur narekuje še vpisovanje časa prihoda in odhoda delavca z dela, izrabo in obseg izrabe odmora med delovnim časom, ure v drugih posebnih pogojih dela ter ure v neenakomerno razporejenem delovnem času ali v začasno prerazporejenem delovnem času.

Kot je dejal minister, tovrstno evidentiranje uvajajo številne evropske države, z januarjem letos je v veljavi tudi v Nemčiji. A v Sloveniji je taka ureditev naletela na velik odpor, zato so se v vladi odločili za vnovične spremembe zakona. Sam predlaga, da bi morali prihod in odhod z dela ter odmor evidentirati le kršitelji.

"Mislim, da moramo v tistih kolektivih, kjer so odnosi urejeni, pustiti, da sami urejajo odnose, v tistih kolektivih, kjer so ljudem pravice kršene, pa nastopiti najostreje," je podčrtal.

Kritike sindikatov, da je vpisovanje prihoda in odhoda z dela ključno, da se ugotovi kršitve, ter da se v primeru, da se teh ne more ugotoviti, ne more ugotoviti niti kršiteljev, je zavrnil.

O možnih spremembah se bodo posvetovali tudi v koaliciji, je napovedal Mesec. Vsa srečanja naj bi bila izvedena še ta teden.
O možnih spremembah se bodo posvetovali tudi v koaliciji, je napovedal Mesec. Vsa srečanja naj bi bila izvedena še ta teden. FOTO: Damjan Žibert

"Evidence delovnega časa so vsa podjetja v Sloveniji obvezana voditi od leta 2006 in te evidence vsebujejo marsikaj, od tega, koliko ur je kdo delal, do tega, ali gre za nočne ure in tako naprej /.../. Če delovni kolektiv presodi, da je evidenca, ki jo podaja delodajalec, lažna, da njihove ure niso izplačane, lahko po zadnji noveli zahteva uvedbo elektronske evidence, če bo ta predlog, ki sem ga podal, sprejet, pa bo lahko zahteval tudi beleženje dela 'od-do', malice in tako naprej," se je odzval Mesec.

Prepričan je, da s sindikati vsebinsko niso tako narazen, kot je bilo slišati na današnji novinarski konferenci reprezentativnih sindikalnih central, zavrnil je tudi njihove navedbe, da vlada in on sam dajejo prednost delodajalcem.

"Mislim, da je ta optika, ali sem naklonjen delodajalcem ali sindikatom, povsem napačna. Mi se moramo pogovoriti o tem, kakšno ureditev bi želeli imeti v državi, kakšna ureditev je življenjska in kakšna ureditev na drugi strani ščiti pravice delavcev. Če se bomo pogovarjali na ta način, bomo brez problema prišli do rešitve," verjame.

Predstavnike delojemalcev zato vabi na nov pogovor. Medtem se bodo o možnih spremembah posvetovali tudi v koaliciji, je napovedal. Vsa srečanja naj bi bila izvedena še ta teden.

V sindikalnih centralah pa so danes napovedali, da bodo v primeru, da bodo spremembe zakona o evidentiranju delovnega časa sprejete mimo njih, vložili tožbo na Sodišče EU. To je namreč v preteklosti že odločilo, da mora biti beleženje podatkov o delu urejeno na način, da so evidence jasne.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (196)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bojer
11. 03. 2024 20.50
+2
Evidenca delovnega časa je le eden od kriterijev. Je pa še kar nekaj drugih, ki so pomembni v normalnih delovnih okoljih od učinkovitosti, izvajanja nalog, normalnih delovnih pogojev, ....., do plač po rezultatih....
ZIPPO
11. 03. 2024 20.45
+2
Poslanci so sebe iz vzeli iz zakona???!!! KDAJ VAM BO JASNO LJUDJE DRAGI, DA TO NE ŠPILA??? Ta zakon je potrebno BOJKOTIRATI, ne pa ga spoštovati.
ZIPPO
11. 03. 2024 20.40
+6
Dokler ta zakon velja SAMO ZA rajo, za funkcionarje pa ne JE NIČVREDEN!!! V TEJ DRŽAVI SMO VSI ENAKI PRED ZAKONOM!! /
Darko32
11. 03. 2024 19.51
+3
Tukaj je glavni problem evidentiranja, ker je narejen na hopštaplerski način po dirigiranju ene skupine. Tako evidentiranje eni fizikalci ja in neki mutibariči po pisarnah pa ne. Zato se ne smemo čuditi, d aje zavrelo in pravilno je, da je zavrelo. Evidentiranje delovnega časa morajo opravljati vsi brez izjem. Tako imamo enen skupine, kateri imajo pogodbe za nedoločen čas v javnih zavodih in potem še privat za svoj žep popolldne delajo. Pa to mora počiti, saj tako ne gre več naprej.
Maiike
11. 03. 2024 19.02
+10
Zanimivo Gospodarstvo bi urejali razni Meseci..in njemu podobni ki skupaj nimajo tedna realne delovne dobe.
jank
11. 03. 2024 19.20
+0
Koliko dni pa so bili brez državne joške Janša, Logar, Grims, Mahnič, Tonin, Cigler Kralj, Vrtovec, Kopriva itd.,...
ZDA teror
11. 03. 2024 19.02
+4
Jank krade žlebove, dela se pa biznismana 🤣
jank
11. 03. 2024 19.16
-1
4890
11. 03. 2024 19.27
+3
Vidiš, da ima večerni trening spuščanje po žlebovih....
zmago56
11. 03. 2024 18.44
+8
Ni ga zakona, ki se ga ne bi dalo kršiti. Bolj kot ja zakon zakomplicirano več je možnosti za kršitve in to velja tudi za ta zakon, zato ga je treba spremeniti in poenostaviti, da se ne bodo kršitelji kako so ga izigrali. Tisti iz JU se, ki se prek telefonov štamplajo, se že hvalijo, da se bolj kot ne kar doma štamplajo.
jank
11. 03. 2024 18.49
-4
Torej, tudi zaporov ne potrebujemo, ker občasno kdo od tam pobegne?
zmago56
11. 03. 2024 19.29
+12
Janko, v moji 42 letni delovni dobi sem se od prvega dne ( brez neumnega zakona ) štamplal več kot 30 let, vmes pa evidenco podrejenih vodil in sem prepričan, da neumnosti v tem zakonu ne bodo pripomogle k večjemu redu.
jank
11. 03. 2024 19.34
-3
Navedi, katere so te neumnosti? Morda ne bi bilo potrebno evidentirati malice, vse ostalo pa je v korist zaposlenih in delodajalcev.
jank
11. 03. 2024 18.35
+0
Neki dan, kmalu po začetku gonje proti zakonu o evidentiranju delavnega časa, smo se o tem pogovarjali v službi pri jutranji kavi. Povedno je bilo razmišljanje izjemno sposobnega in prizadevnega sodelavca, ki je dejal, evidence nam omogočajo, da si zaposleni v firmi ves čas brez zadržkov gledamo v oči. Je treba še kaj dodati? Za barabune in naivne politikante pa se nima smisla še dodatno truditi.
ZDA teror
11. 03. 2024 19.02
+6
Ta zakon bo šel papa, hočeš, nočeš, koalicijski troll
ap100
11. 03. 2024 18.25
+0
mesec vabi - da ne boste pozabili deviških pasov zakleniti
Vselepo
11. 03. 2024 17.50
+6
V glavnem, ce bi ta izmisljen zakon deloval, bi ze nasi predniki, kaj taksnega sprejeli, ne pa en kljukec nesposoben...
jank
11. 03. 2024 18.00
-1
Pa to že zahteva Zakon o delavnih razmerjih! Ta zakon samo natančneje določa evidentiranje.
4890
11. 03. 2024 18.04
+2
kaj mu to razlagaš, če nima tri čiste......
jank
11. 03. 2024 17.38
+9
Nasprotniki očitno ne razumete ciljev zakona. Prvi je, da delavec ne bi delal več 40 ur na teden, lahko manj in če dela več, mu mora to delodajalec obračunati. Drugi cilj pa je, da se iz evidence vidi, ali je delavec delal npr. v soboto, nedeljo, ob prazniku, ponoči in ali mu je delodajalec ustrezno obračunali te dodatke. Torej, evidence ŠČITIJO zaposlene pred lumparijami delodajalcev. Zato se ne čudim, da jim nasprotujejo barabunski delodajalci, ki so na srečo v manjšini, zelo se pa čudim tistim zaposlenim, ki tudi nasprotujejo evidencam. Verjetno nasprotujejo tisti zaposleni, ki v delavnem času ne delajo del na delavnem mestu, ampak so v kafičih, trgovinah, frizerjih.... Je pa žalostno, da je to postala politična tema, je pa v resnici delavno pravna zadeva.
FORTUDO1
11. 03. 2024 17.27
+22
Predlagam, da uvedemo poizkusno obdobje, pa se naj par mesecev štemplajo poslanci, pa bomo potem videli, ali to špila ali ne!
V SHESHELJ
11. 03. 2024 17.37
+3
Problem v tem bi biu, da njih noben nebi nadzoroval ali pa se upal izpostaviti...nam navadnim delavcem bi pa takoj inspektor zasikal, pa grozil, kaznoval....itd
devote
11. 03. 2024 17.26
+7
evidence bodo , pa naj se delodajalci na glavo postavijo. so racunalniki , tehnologija, da se evience voditi kjerkoli, tudi na na terenu. kr naj grejo delodajalci na eu sodisce... bodo se marskje pri delovnem pravu pusnili, skupaj z slovensko zakonodajo, kjer si se mislijo ne...
jank
11. 03. 2024 17.40
+6
Slavko BabIč
11. 03. 2024 17.21
+6
Mesečnik ve sam ganđo pušit, ne pa delat!
trdaglava
11. 03. 2024 17.13
+21
Naj se poslanci stemplajo in naj bo to javni podatek
bu?e24 1
11. 03. 2024 17.12
+14
V pravi demokraciji bi narod uvedeu digitalni nadzir nad vlado in štempljanje in redno testeranje na droge
cefre
11. 03. 2024 17.51
+5
Zagotovo je resno nekaj krepko narobe če posvečeni, npr. poslanci viskošolski profesorji, funkcijonarji sindikalisti izpadejo iz obveznega evidentiranja! Vsa poanta zakonske obveze je kasiranje inšpektorjev pri posebej izbranih NE NAŠIH delodajalcih!
Vselepo
11. 03. 2024 17.10
+12
Saj vec ne ves kdo je bolj usekan, ali volilci ali ta vlada.....
Amenhotep
11. 03. 2024 17.13
+12
Oboji! Brez teh volilcev tud te vlade ne bi imeli...
ZDA teror
11. 03. 2024 19.03
+4
Skinwalker
11. 03. 2024 17.06
+8
Tem levim ki zelijo uvesti socijalizem v EU je treba ocitno pokazat da jim ne bo USPELO...
jank
11. 03. 2024 17.10
+3
A se samo v socializmu ne goljufa delavcev? V kapitalizmu pa se sme?
Brakedirt
11. 03. 2024 17.18
+3
vse kar znajo v kleti je bo treba. pa dajte ze enkrat lenuhi kaj narediti, samo cmokate.
zmerni pesimist
11. 03. 2024 17.00
+15
Tiste ki vas živijo zajebavate
zmago56
11. 03. 2024 16.57
+12
A se ti sindikalisti, ki zelo dobro na račun onih z minimalno plačo živijo tudi štemplajo?