Od 2021 do 2031

Poklukar predstavil skoraj dve milijardi težak načrt modernizacije slovenskega zdravstva

S.R.
28. 6. 2021, 14.03
Posodobljeno: 28. 6. 2021, 15.43
Deli članek:

Cilj desetletnega načrta je dolgoročna vzdržnost infrastrukture in zadostno število ustrezno usposobljenega kadra.

STA
Poklukar glavni razlog za pomanjkanja kadra vidi v neustreznih delovnih pogojih.

Zakonski predlog je vlada že poslala v DZ, poslanci SDS, NSi in SMC pa so vložili zahtevo za splošno razpravo.

Minister za zdravje Janez Poklukar je na današnji novinarski konferenci spregovoril o zakonu o zagotavljanju sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031, ki, kot je pojasnil, »srednje in dolgoročno postavlja okvire slovenskega zdravstva.« Gre za načrt modernizacije in optimizacije zdravstvenega sistema, posodobitve zastarele infrastrukture, energetske obnove številnih objektov, povečanje posteljnih zmogljivosti, zmanjšanja razdrobljenosti podpornih dejavnosti ter obvladovanja visokih tekočih stroškov vzdrževanja in energentov.

Kot je na začetku izpostavil minister, je v svoji karieri vodil že dve slovenski bolnišnici, pri svojem delu pa se je vedno znova srečeval s težavami »iztrošene opreme ter zagotavljanja srednjeročnega in dolgoročnega planiranja pri razvoju javnih zdravstvenih zavodov.« Težave so po njegovih navedbah posledica premajhnega vlaganja v zdravstveno infrastukturo v zadnjih desetletjih, občuten pa je tudi manjko strateškega planiranja kadrov. Tako je Slovenija po številu zdravnikov na 1000 prebivalcev v EU pod evropskim povprečjem, hkrati pa v zdravstvo vlaga »bistveno manj kot primerljive evropske države.«

Infrastruktura in kader

Cilj tega zakona je tako dolgoročna vzdržnost infrastrukture in zadostno število ustrezno usposobljenega kadra. Ta več kot 1,9 milijarde evrov težak zakon se po besedah Poklukarja dotika tako primarnega in sekundarnega kot terciarnega nivoja zdravstva, hkrati se bo izobraževalnim institucijam z namenom zagotovitve zadostnega števila usposobljenega kadra zagotovilo 250.000 milijonov evrov sredstev. Glavni razlog za pomanjkanja kadra so po njegovih navedbah neustrezni delovni pogoji, »brez ustreznega pristopa k izboljšanju delovnih pogojev ni moč pričakovati boljšega odziva zdravstveno izobraženega kadra pri zaposlovanju v javnih zdravstvenih zavodih.«

Dva stebra

Zakon predvideva črpanje sredstev iz različnih virov, med drugim tudi iz evropskega načrta okrevanje in odpornosti, kohezijske politike ter proračuna.

Poklukar je po poročanju STA izpostavil stanje v Univerzitetnih kliničnih centrih (UKC) Ljubljana in Maribor. "Klinična centra predstavljata steber slovenske medicinske stroke in brez ustrezne priprave infrastrukture v naslednjih letih ni mogoče pričakovati implementacije novih postopkov in načinov zdravljenja ter novih zdravil. Infrastruktura na vsakem koraku je iztrošena do te mere, da je težko zagotavljati varno zdravljenje," je opozoril.

Za naložbe v obeh univerzitetnih kliničnih centrih predlog zakona tako predvideva 763 milijonov evrov v naslednjih desetih letih. Poleg predvidenih naložb v obeh UKC so te predvidene tudi v splošnih in specialnih bolnišnicah, porodnišnicah in psihiatričnih bolnišnicah.

Številne psihiatrične bolnišnice so zaradi stigmatiziranega področja duševnega zdravja namreč umaknjene v prostore, ki še komaj ustrezajo pogojem opravljanja zdravstvene dejavnosti. Zato, kot je dodal minister, potrebujejo pogoje, v katerih bodo bolnikom zagotavljale varno, kakovostno in pravočasno pomoč, še poroča STA.

Za splošne in negovalne bolnišnice ter negovalne domove predlog zakona predvideva sredstva v višini 557 milijonov evrov, za specialne bolnišnice 214 milijonov evrov, za psihiatrične bolnišnice 50 milijonov evrov, za porodnišnice 26 milijonov evrov in za primarno zdravstvo 50 milijonov evrov.