"Odločno smo ukrepali proti podjetjem, ki so se dogovarjala za preprečevanje konkurence na področju recikliranja," je v sporočilu za javnost poudarila izvršna podpredsednica Evropske komisije, pristojna za čist, pravičen in konkurenčen prehod, Teresa Ribera.
Proizvajalci avtomobilov BMW, Ford, Stellantis, Volkswagen, Toyota, Suzuki, Volvo, Honda, Renault, Mitsubishi, Mazda, Hyundai, Jaguar Land Rover, Mercedes-Benz in Opel so se več kot 15 let usklajevali, da bi se izognili plačilu razstavljavcem avtomobilov, sporočilo komisije povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Prav tako so se dogovorili, da ne bodo oglaševali, koliko vozila je mogoče reciklirati, predelati in ponovno uporabiti ter koliko recikliranega materiala je bilo uporabljenega v novih avtomobilih, navaja komisija.
Evropsko združenje proizvajalcev avtomobilov pa je po pojasnilih Bruslja delovalo kot posrednik, ki je organiziral srečanja in stike med proizvajalci. Kartelno dogovarjanje je razkril Mercedes-Benz, ki je zaradi sodelovanja z organi prejel imuniteto in se tako izognil 35 milijonov evrov visoki globi.
Vsa podjetja so priznala svojo vpletenost in pristala na poravnavo. V skladu s predpisi EU morajo imeti lastniki avtomobilov možnost, da stare ali poškodovane avtomobile, ki niso več primerni za uporabo, brezplačno oddajo v razstavljanje, po potrebi pa morajo račun prevzeti avtomobilski proizvajalci.
Kupci avtomobilov morajo biti prav tako obveščeni o učinkovitosti recikliranja novih avtomobilov, še navaja AFP.
dezurni@styria-media.si
v glavnem kakorkoli obrneš. največji dosežek EU pri zelenem prehodu je papirnata slamčka...... kar nekej.... bravo
carsko bi bilo, da bi priznal in placal polovico kazni, tako pa je klasicni izdajalec. izdajalce se strelja. mej jajca, pokesaj se in placaj. ne bodi pi”k@