Brez Facebooka in YouTubea se da preživeti

Da je razvoj mladih talentov v vseh panogah izrednega pomena, je nesmiselno znova in znova ponavljati. Nekatera podjetja, ali bolje rečeno multinacionalke takemu razvoju posvečajo posebno pozornost. Ena takih je tudi Huawei, ki je konec lanskega leta zaključil že četrti zaporedni program za razvoj mladih tehnoloških talentov, ki ga v Sloveniji organizira z namenom izboljšanja digitalnih veščin mladih, vključevanja v sodobno digitalno okolje ter navdihovanja za področje informacijsko-komunikacijske tehnologije.

V letošnjem programu Seeds for The Future, ki je potekal med 6. in 13. novembrom 2023, so sodelovali udeleženci iz šestih slovenskih fakultet. V okviru osemdnevnega spletnega programa so se študentje učili od vrhunskih strokovnjakov o naprednih tehnologijah, kot so 5G, umetna inteligenca, računalništvo v oblaku, dobili so vpogled v področje vodenja projektov in medkulturnega sodelovanja. Huawei pa je najboljšega predstavnika letošnje generacije peljal tudi na študijski izlet na Kitajsko. Ta čast je letos pripadla Milanu Nikoliču, študentu Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT) Univerze na Primorskem (UP).

Na Facebook in Youtube lahko pozabimo

Kot nam je zaupal Nikolič, program ni le poglobil njegovega znanja o tehnologiji, temveč tudi odprl vrata za razumevanje Kitajske, njene bogate kulture in neverjetnih tehnoloških dosežkov. “Najprej sem opazil obilo električnih vozil, skupaj z raznolikostjo blagovnih znamk,” pripoveduje Nikolič. “Kitajska ima poseben ekosistem v smislu tehnologije, saj je dovolj velika, da si privošči blokado aplikacij, ki jih pri nas štejemo med osnovne - Google Maps, Youtube, Facebook, Instagram in vse ostale Googlove in Metine aplikacije. Namesto tega imajo svoje domače aplikacije, ki služijo istemu namenu in imajo zaradi številčnega prebivalstva milijone uporabnikov in posledično milijone prihodkov,” še dodaja.

“Tehnološki napredek se na Kitajskem dojema kot organska stvar, ki temelji na ustvarjalnosti, inovacijah, zavezanosti in radovednosti velikih umov.”

Milan Nikolič

študent UP FAMNIT

Bistvenih razlik med dojemanjem tehnološkega napredka na Kitajskem in na Zahodu ni opazil. “Tehnološki napredek se na Kitajskem dojema kot organska stvar, ki temelji na ustvarjalnosti, inovacijah, zavezanosti in radovednosti velikih umov. Vendar pa je ta napredek v veliki meri odvisen in financiran z z namenom višjega dobička,” pripoveduje. “Strokovnjaki imajo ideje, v katerih vidijo potencial za izboljšanje, medtem, ko se običajni ljudje navdušujejo nad novimi tehnologijami, ki jim ponujajo takojšnje spremembe in izboljšave,” še dodaja.

Kot še dodaja Nikolič, na Kitajskem ne primanjkuje podjetij, neprofitnih organizacij in vladnih projektov, ki spodbujajo delo in inovacije zgolj zaradi koristi ljudi, izboljšanja trajnosti ali družbene enakosti. “Kljub razlikam v okolju in vladnih politikah tako Kitajska kot Evropa delita podobno dojemanje in pristop do tehnološkega napredka,” sklene Nikolič.

O programu Seeds for the future

Seeds for the Future je globalni program za mlade tehnološke talente, ki je od leta 2008 vključeval udeležence iz več kot 140 držav in regij. V Sloveniji je bil prvič organiziran leta 2020. Študenti in študentke se v programu usposabljajo na področjih tehnologije 5G, umetne inteligence, kibernetske varnosti, v okviru programa pa spoznavajo tudi teorije vodenja in kitajsko kulturo. Program vključuje tudi interaktivno delo, obisk spletnega razstavnega prostora in delo v mednarodni skupini. Vsi, ki uspešno zaključijo program pridobijo certifikat, nagrado za udeležbo ter priložnost, da se vključijo v globalni Seeds for the Future klub (alumni), ki jim ponuja nadaljnje vsebine in možnost globalnega mreženja.

Preprostost, inovativnost in eleganca

V sklopu svoje ekskurzije na Kitajsko je Nikolič uspel obiskati Huaweijevo razstavišče (Huawei Exhibition Hall) in središče za raziskovanje in razvoj (Research&Development Hall). Prav ti sta, po njegovih besedah, pustili neizbrisen vtis. Bil je izpostavljen širokemu spektru inovacij - od revolucionarnih dosežkov v 5G in 6G omrežij, do napredkov na področju avtomobilske tehnologije, avtonomne vožnje, naprednih baterij in inverterjev naslednje generacije, pametnih rešitev za mesta, luke in letališča, avtomatizacije ter umetne inteligence.

Ena izmed Huaweijevih inovacij, ki ga je najbolj presunila, izhaja prav iz področja zaznavanja motenj v bližini ograje ali podzemnih cevi. Huawei je za to uporabil optični kabel, ki ga običajno uporabljamo za prenos informacij.

Optični kabli delujejo tako, da svetloba potuje po kablu in večkrat odskakuje od sten kabla pod določenim kotom. Računalniki nato pretvorijo svetlobne impulze v informacije in obratno. Te motnje v signalu povzročajo napake v informacijah, ki jih računalniki običajno odstranjujejo z uporabo posebnih matematičnih algoritmov, razloži Nikolič.

“Huaweijev inovativni pristop pa ne izkorišča kabla za prenos podatkov, temveč uporablja modele umetne inteligence, ki zaznajo motnje v signalu in natančno določijo njihov vir. Ti modeli lahko razlikujejo med različnimi motnjami, kot so premikanje živali ali ljudi ter celo naravne katastrofe, kot so denimo potresi. To je izjemno elegantna rešitev, ki kaže na izjemno uporabo obstoječe tehnologije na nov in inovativen način,” pripoveduje.


Najbolj brano