Madžarska je začela sproščati ukrepe že s 1. majem, ko so odprli tudi javna kopališča. Foto: EPA
Madžarska je začela sproščati ukrepe že s 1. majem, ko so odprli tudi javna kopališča. Foto: EPA

Na Madžarskem bodo s soboto sprostili številne omejitve za omejevanje širjenja novega koronavirusa, saj je število z vsaj enim odmerkom cepljenih prebivalcev države doseglo 5,5 milijona, je sporočila madžarska vlada. Po novem v zaprtih prostorih z nekaj izjemami niso več obvezne maske, v trgovinah pa ni treba upoštevati razdalje med ljudmi.

Madžarska vlada je mejnike za odpravljanje ukrepov uskladila s številom cepljenih in ne z incidenco števila okužb, kot so to storile številne druge države.

V skladu s sprostitvijo ukrepov so maske obvezne le še v bolnišnicah in drugih podobnih ustanovah. V nastanitvenih obratih in restavracijah ne bo več treba predložiti dokazila, da je oseba cepljena proti covidu-19 ali da ga je prebolela, to bo potrebno le še za udeležbo na športnih dogodkih ali večjih koncertih, poroča madžarska tiskovna agencija MTI.

V trgovinah prav tako ni več treba upoštevati razdalje med ljudmi. Na zasebnih zabavah je dovoljeno do 100 ljudi, na porokah do 400.
Incidenca okužb zadnjih 14 dni na Madžarskem je sicer 10,2, piše nemška tiskovna agencija DPA.

Cepivo Janssen ščiti tudi pred koronavirusno različico delto

Evropska agencija za zdravila (EMA) je odobrila povečanje proizvodnih kapacitet cepiva proti covidu-19 v tovarni nizozemskega podjetja Janssen. Podjetje Johnson & Johnson je sicer sporočilo, da je to cepivo učinkovito tudi proti različici delta.

Foto: EPA
Foto: EPA

EMA je odobrila uporabo novega poslopja in dodatnih zmogljivosti v Leidnu, kar bo omogočilo nadaljnjo dobavo cepiva Evropski uniji. Ameriško podjetje tako ne potrebuje zelene luči Evropske komisije, zato lahko okrepljeno proizvodnjo začne nemudoma.

Iz podjetja Johnson & Johnson so medtem sporočili, da njihov en odmerek cepiva glede na podatke študij vzorcev krvi učinkovito ščiti proti koronavirusni različici delta in drugim. Imunski odziv glede na analizo traja najmanj osem mesecev.

Glede na zbrane podatke je en odmerek cepiva učinkovitejši pri spodbujanju proizvajanja protiteles proti različici delta kot različici beta, kjer pa je bilo cepivo učinkovitejše pri preprečevanju hujšega poteka bolezni.

Rekordno število okuženih v Rusiji

Nemška kanclerka napovedala sprostitev omejitve za Britance

Nemška kanclerka Angela Merkel je britanskemu premierju Borisu Johnsonu povedala, da bodo verjetno kmalu delno sprostili omejitve potovanj iz Združenega kraljestva v Nemčijo. Zaradi širjenja bolj nalezljive koronavirusne različice delta večina britanskih državljanov trenutno ne sme vstopiti v Nemčijo, tisti, ki lahko, pa morajo v 14-dnevno karanteno.

Kanclerka je zaradi epidemičnih razmer na Otoku izrazila zaskrbljenost zaradi dejstva, da si bo lahko finale evropskega nogometnega prvenstva na stadionu ogledalo 45.000 oziroma celo 60.000 gledalcev.

Johnson je medtem spomnil na uspešno kampanjo cepljenja v Združenem kraljestvu. "Ključnega pomena je, da smo v Združenem kraljestvu s kampanjo cepljenja zgradili pomemben zaščitni zid," je dejal.

Voditelja sta spregovorila tudi o razmerah po brexitu, saj še vedno ni rešeno vprašanje meje med Združenim kraljestvom in Evropsko unijo na irskem otoku. "Optimistična sem, da se to lahko zgodi," je dejala kanclerka o iskanju pragmatične rešitve glede spora.

Ravno v sredini junija je London zaprosil EU za podaljšanje roka za vzpostavitev novega carinskega nadzora za blago, kot so ohlajeni mesni izdelki iz Velike Britanije v Severno Irsko.

V Indiji več kot 400.000 mrtvih

Indija je tretja država na svetu, v kateri so potrdili več kot 400.000 mrtvih zaradi obolenja s covidom-19; pred njo so le še ZDA in Brazilija.

Cepljenje proti novemu koronavirusu se v Indiji, ki se spoprijema tudi s hudim vročinskim valom, upočasnjuje. Do zdaj so z obema odmerkoma cepili pet odstotkov od 1,1 milijarde odraslih prebivalcev.

Številni strokovnjaki menijo, da dejansko število smrtnih žrtev presega milijon, potem ko je državo aprila in maja prizadel hud porast okužb, zaradi katerega so bile bolnišnice prenapolnjene.